10 березня для Уманчан

Day 1,936, 13:16 Published in Ukraine Ukraine by Sercom

1941 рік. За три тижні війни 28 радянських дивізій було повністю розгромлено, а ще 72 дивізії втратили понад 50% особового складу – це 3/5 військ, що перебували у західних округах.

Український напрямок для Гітлера був одним із головних, і це чітко виявилось у процесі експансії проти СРСР. 18 серпня він припиняє наступ на Москву і переорієнтовує вістря головних ударів на Ленінград і Київ, наголошуючи, що наступ на столицю України – «безпосереднє стратегічне завдання».

У середині липня 1941р. на житомирсько-київському, уманському і одеському напрямках точилися вирішальні бої.

Оборона Києва тривала більше двох місяців (з 7 липня по 26 вересня). Під Уманню було ліквідовано фашистами дві армії. Після чого під Полтавою замкнулись у кільце броньовані німецькі «кліщі». У полон потрапило 660 тис. чол. З яких 60 тис. командирів.

Командуючий фронтом М. Кирпоніс, секретар ЦК КП(б)У М. Бурмистенко та група генералів загинули.

Спогади О. Колеснікова, бійця 21 кавполка НКВД :
„Ось і Умань. Нас загнали в глибоку яму з якої цегельний завод брав глину. Яма була метрів 7 глибиною, метрів 300 шириною і біля одного кілометра в довжину. Нас не годували, води не давали. Всі калюжі випивали. Почали їсти глину. Потім ця глина у шлункові збивалась і людина помирала в тяжких муках.
Фашисти щоранку викидали на край ями мертвих невільників і тренувались в стрільбі з автоматів і пістолетів до тих пір, поки їм це не набридало.
Через декілька днів почали організовуватись годування. На підвищенні поставили декілька трофейних кухонь. Тільки кухні задимілись, як голодні люди почали кидатись на них. А німці відкрили вогонь із кулеметів.
З перших же днів НІМЦІ брали на машини по декілька груп для так званої "очистки городу". Але потім виявилось що ці машини, які вивозили людей, були машинами "смерті", "душогубками".
Вони мали вкриті кузова до яких були проведені вихлопні труби І поки полонених довозили до місця "звалища" люди задихалися.
Одного разу пройшов холодний дощ. Всі почали виривати в стінах невеличкі ямки, аби зігрітися. Але потім все це обвалилось і хто не встиг вилізти зі своєї схованки, того чекала страшна смерть".

Глиняна яма Уманського цегельного заводу з полоненими. 1941 рік.
В ході Великої Вітчизняної війни Гітлер був частим гостем в Україні. Тільки з 1941 по 1943 роки фюрер побував у Вінниці, Умані, Маріуполі, Бердичеві, Полтаві, Запоріжжі. Як правило, такі поїздки проходили в суворій секретності і з належними заходами безпеки.

Гітлер і Муссоліні, після параду італійських військ оглядають околиці Умані 27-28 серпня 1941р.

Німецький солдат в Умані

21-25 серпня 1943р. відбувся III надзвичайний збір ОУН. Під впливом Р. Шухевича ця організація відійшла від тоталітарних принципів, на яких будувалася, до демократичних.

Навесні 1943р. загони УПА з’явилися на Черкащині (Холодний Яр), біля Умані. Повстанці завдавали постійних ударів по німецьких комунікаціях.

Так, як радянські партизани вважали своєю батьківщиною СРСР, а оунівці – самостійну Україну, то вони ворогували між собою, що послаблювало Рух Опору і призвело до тисяч людських жертв з обох сторін.

5 березня 1944 року в 6 годин 50 хвилин потужним артилерійським обстрілом почалася Умансько-Ботошанська операція. Через годину почався наступ танків і піхоти. Долаючи бездоріжжі і опір ворога, радянські війська на 3-й день вийшли до річки Гірський Тікич, прорвавши оборону противника, а під вечір 9 березня - на рубіж Христинівка-Умань.
Війська 2-ї і 5-ї танкових армій та 52 загальновійськової армії підійшли до міста і зав'язали бій з військами противника. Штурм вівся за трьома напрямками: 16 танковий корпус, опанувавши Війтівка (Родниківка), завдавав удару по північно-західній околиці. 3-ї танкової корпус, опанувавши Дмитрушки, наступав з східної і південно-східної окраїни. 11 танкова бригада наступала з півночі.
Будучи командиром танкової роти, Є.К.Тищик першим із своїми танками увірвався на околицю Умані. Опинившись на підбитому танку в оточенні, він протягом 2 годин вів нерівний бій з переважаючими силами противника, підбив і спалив 4 фашистські танки і знищив до 100 гітлерівців. Є.К.Тищику посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
В ході успішної реалізації наступальної операції фашисти втратили 20 тисяч солдатів і офіцерів убитими, понад 2500 німецьких солдатів і офіцерів були поранені; із техніки втратили 500 танків і 12 тисяч автомашин.

Радянські солдати оглядають захоплений в Умані танк «Пантера». 13 березня 1944 року.

Слід зауважити, що Умань була дуже важливим стратегічним містом, це був транспортний вузол.

відеохроніка тих часів http://youtu.be/vE_0BfewzZE