[ZA] Анархісти і релігія

Day 1,539, 08:42 Published in Ukraine Ukraine by Sercom

Багато хто підкреслюють значення релігії, як найбільш придатного механізму для впровадження моральних доктрин і для підтримки доброчесної поведінки серед молодих і старих людей. Так було в минулому, коли тваринні інстинкти поступово перетворювалися в людські звичаї. Це було дійсно важливо, бо звичаї пом'якшували силу інстинкту.

Свобода дій (що відрізняє людей від тварин) не мала можливості розвинутися в більшу і справжню свободу (свідому і соціальну). Вона начебто вимагала примусу і, таким чином, (а інколи також шляхом захисту слабкого проти небезпеки) виникла влада - спочатку серед людей, а потім вона стала приписуватися також обожненим силам природі і найбільш сильним тваринам. Племінний "звід законів" став, таким чином, суворіше застосовуватися, так як йому стало приписуватися божественне походження, і він був поставлений вище суперечок і поправок (за винятком тих випадків, коли це було потрібно в інтересах влади).

Хіба ми не виросли з цього примітивного періоду, не переросли його? Помірні люди наших днів дотримуються соціальних принципів, що виникають з соціального життя і з їх власної свідомості. Релігія нічого не може їм сказати такого, чого і без того не знала б сучасна людина. Проте релігія повідомляє їм багато непотрібних знань і сама вона давно вже перетворилася на недільну церемонію. Так її розуміє безліч релігійних громад, які не мають практичного впливу на суспільне життя.

Анархізм щосили поспішає піти від примітивного минулого і прагне до максимуму розуміння та управління силами природи у всесвіті і до їх корисного використання, тобто до максимально можливої досконалості науки, прикладної науки і техніки. Він прагне також зробити людей самими собою, за особистим почином які б створювали колективи, храми знань, впроваджували в життя дослідження та взаємне благовоління, - все те, що добре для індивіда, для громади і для людського роду. Від законів, виданих і проведених владою вождів, президентів, парламентів, від моральних правил, проголошуваних жерцями, анархізм йде вперед до людей, що стають своїми власними законодавцями, що створюють свої звичаї і звички у злагоді зі своїм власним досвідом, надихаючи розумним і безкорисливим почуттям дружелюбності до всіх людей. Вже багато разів було сказано, але треба ще раз сказати, що анархізм не прагне ввести якийсь новий, штучний елемент у людське, соціальне життя, тобто він не бажає нав'язувати що б там не було, навіть самого себе, він тільки прагне будуватися на прогресивних елементах в людині.

На цьому шляху релігія залишена позаду так само, як влада і привілей, як невігластво і забобони, як насильство і покірність, як нетерпимість і багато інших потужних, але фатальних і нескінченно шкідливих факторів минулого. Ці сили реакції утворюють суцільну фалангу, але протидіють їм прогресивні сили, які утворюють таку ж фалангу - свободу і рівність, науку і незалежне дослідження, взаємну доброзичливість, незалежність і терпимість. Багато непорозумінь і невдач виникає від змішання цих двох рядів - ретроградних і прогресивних сил. Схрещення їх може бути неминуче, бо люди недосконалі і ними володіють багато прагненнь, але ми завжди повинні прагнути до кращого. Ми можемо помилятися і ухилятися від правильних шляхів внаслідок помилки або слабкостей, але ми не повинні піднімати наші помилки і перетворювати їх в принципи і в правила поведінки.

Релігія доречна в певний період, але цей час на жаль пройшов. Якщо релігійна людина представить вам створення всесвіту, як воно було зображено авторами біблії 2000 років тому, ви відчуєте, що телескопи, і математичні обчислення сучасних астрономів-фізиків дають більше гарантій точності і будете розглядати біблійні тлумачення, як ви розглядаєте розповіді, зібрані етнографами, - як цікаві зразки древнього фольклору.

Все вище сказане правильно також щодо релігій, при яких люди, що знаходяться під впливом релігійних вірувань, оголошуються пророками, містиками і ясновидцями. Виходячи з інших відомостей, досліджень або самостійної думки, ці люди створюють релігії, як поети створюють поеми, або як романісти пишуть романи, і всі ці продукти творчості можуть знайти друзів, які поспішають відгукнутися на такі навчання. Так як подібні ясновидці в деяких випадках мають моральну силу, що дозволяє їм піднятися над ортодоксальної релігією і так як ними рухають безкорисливі мотиви, то їх творчість може бути відкрита для соціальних чи навіть лібертарних почуттів, але яке може це мати значення? Сучасні люди завжди будуть мати інші засоби для ознайомлення з такими ідеями.

Останнім часом ми чули кілька домислів по відношенню до засновника анархічного руху еУкраїни та засновника релігійної громади еУкраїни. Хочу пояснити ситуацію - не було ніякої зради ні з одного боку. Так само немає образ чи якихось внутрішніх зв'язків між анархістами і православною церквою. Ми вдячні засновнику партії анархістів еУкраїни, але лідер партії еУкраїнської православної церкви - це абсолютно нова людина, яка не бере участь в діяльності партії анархістів еУкраїни. Ставлення анархістів до релігії описано вище, і в нас немає переслідувань за релігійними ознаками. Якщо анархіст сповідує якусь релігію - це його особиста справа. У нашій партії всі вільні у своєму виборі, вільні і в виборі релігії. І якщо в якийсь момент православні християни вирішать, що вони анархісти ми з радістю приймемо їх в наші ряди.

Вступайте в партію Анархістів еУкраїни
http://www.erepublik.com/en/party/ukrainian-anarchists-3734/1