(ПОДЕЛА - завршена) Драма једне драме + Интервју Баћкоован

Day 4,873, 01:01 Published in Serbia Serbia by Ultras035


ДРАМА ЈЕДНЕ ДРАМЕ



Једна од најзначајнијих слика Паје Јовановића – Four Teutonicus – нетрагом је нестала пре сто једне године. Има ли наде да је поново видимо?



Из густе, непрегледне четинарске шуме, која и у освит јесење зоре једва да се кроз измаглицу разазнаје, израња ратничко копље и прецизним поготком на месту усмрћује римског војника. Ова драма подсећа на исечку из неког историјског филма, али она се овог пута не одвија у биоскопу, него на уметничком платну. Римски војник насликан на самрти, постао је прва жртва сликарског виђења немилосрдне борбе, познате као једна од највећих битака старог света – битке у Теутобуршкој шуми.

Историчари су забележили да се ова тешка тродневна битка Римљана и Германа одиграла 9. године нове ере у северним немачким крајевима, двадесетак километара северно од данашњег града Оснабрик. Дуго завађена германска племена, окупљена око војсковође Арминија који је у време цара Октавијана Авуста служио у римској провинцији Германији под проконзулом Квинтом Варом, одлучила су да подигну устанак. Варов задатак, пак, био је да успостави римску власт све до области Везера и Лабе на истоку. Како би осујетио римске намере, Арминије је тајно склопио савез са германским поглаварима. Искористивши Варово поверење, Арминије је у неприступачној Теутобуршкој шуми у заседу намамио три римске легије са око двадесет хиљада војника на челу са самим проконзулом Варом. Током три дана исцрпљујуће борбе германска племена потпуно су потукли Римљане. Арминије се прославио као велики војсковођа – победио је тада највећу војну силу на свету.

Упечатљиви Србин

Ова велика битка инспирисала је многе уметнике у прошлости. Они који су били дорасли таквом изазову, успели су да створе несвакидашња дела која су превазишла оквире времена и простора. Том изазову није могао да одоли ниједан српски сликар. На самом крају 19. века, када је био у напону снаге и на врхунцу славе, Павле Паја Јовановић (1859–1957) прихвата поруџбину да за велику међународну изложбу у Бечу наслика управо битку у Теутобуршкој шуми. Озбиљно и с пуно жеља Јовановић приступа остварењу. На време завршава слику и предаје је стручној комисији бечко. Крај је познат: уметник 1899. године добија престижну Рајхлову награду и новчани износ од тадашњих шест хиљада динара у злату.


Хелиогравура изгубљене слике налази се у Музеју града Београда

Паја Јовановић је реконструкцију битке засновао на историјским чињеницама, мада је овај догађај заокупљао пажњу многих уметника и пре њега (попут, рецимо, немачког уметника Фридриха Гинкела који је 1864. насликао једну верзију ове битке). Да би што верније приказао чувену битку у Теутобуршкој шуми, Јовановић је проучавао историјску и археолошку грађу, мада није искључено и да се надахнуо и Вагнеровом оперском трилогијом „Прстен Нибелунга”.

Несумњиво је да је Јовановић у ово дело великих размера (према његовом сећању преко 20 м²) унео сву своју вештину и искуство, тако да се с правом сматра за једно од његових најзначајнијих дела уопште. Лишена сваке театралности и приказана врло реалистично, „Furor Teutonicus” већ је при првом излагању била врло добро прихваћена и оцењена. На великој међународној изложби у Берлину, 1901, слика је добила једну од укупно једанаест златних медаља, колико их је на тој изложби подељено.

Тако, између осталог, и у часопису „Berliner Architekturwelt” посебно се истиче да:

„... Сликарство великог стила обогаћено је, на нашу радост, крајем јуна, отварањем изложбе аустријских уметника, а најпре веома упечатљивом сликом једног Србина који је живео у Бечу Paul Joanowits „Furor teutonicus”, која верно и генијално приказује напад германске трупе из густе шуме на римску легију која маршира мрачном планинском долином. Вредно пажње је то што је један Словен искористио не малу уметничку моћ да ода признање неодољивој колективној снази Германа у борби”.

Такође и Милутин Миланковић, који је крајем 19. века живео и радио у Бечу, у свом делу „Успомене, догађаји и сећања” описује Јовановићеву слику као једну од најбољих које је видео у граду на Дунаву. Одмах је у Минхену штампана и хелиогравура слике која је повећала њену омиљеност.

Само скице

Од тада је „Фурор Теутоницус” био излаган и награђиван на изложбама у Паризу 1902. (Medaille d’or, Salon des Art francais), Сент Луису у Америци 1904. (Saint Louis, Silver Medail World’s fair), Салцбургу 1909. (Golden Staatsmedaile, Salzburg) и на крају у Сантјаго де Чилеу 1910. (Museo National des Bellas Artes). Судећи према наводима из уметникових „Мемоара”, слика „Furor Teutonicus” ” откупљена је за Национални уметнички музеј у Сантјаго де Чилеу 1911. под називом „Los Barbaros”. Међутим, након скорашњих провера у Museo National des Bellas Artes у Сантјаго де Чилеу, установљено је да се слика не налази у збирци овог музеја, те је њена судбина и данас непозната.

Од 1911. се под необјашњивим околностима води као нестала, што је и сâм Јовановић потврдио у својим мемоарским белешкама. До нас су, пак, остале сачуване две Јовановићеве скице ове слике у уљу мањих формата, које је уметник насликао током прве и друге деценије прошлог века.

Сасвим сигурно судбина једне од најзначајнијих слика нашег прослављеног уметника Паје Јовановића и данас, након једног столећа, обавијена је велом тајне. Гајимо наду да слика није неповратно нестала и да ће јој се, ипак, ући у траг. Уколико би се то догодило, било би то свакако једно од најзначајнијих културних открића новијег времена.

ТЕКСТ ПРЕУЗЕТ: Политикин Забавник



Интервју са играчем Backoovan

1. Како си сазнао/ла за ову игру, када си почео да је играш и зашто такав надимак?

Имам о томе неки стари чланак, можда би требало да га прочитам и да се подсетим, ипак је прошло 12 година.
Пријатељ ми је испричао и онда је нас неколико кренуло са игром, он је прочитао неки чланак где је писало да смо под нападом хрвата.. у питању је прва половина 2009.године.

Надимак је занимљив, наиме Баћко је заправо мој добар пријатељ који никада није играо ерепублик а овај надимак сам ставио како бих га зафркавао јер смо у тренутку кад сам креирао налог седели заједно и он ме смарао неком својом коцкарском калимеро причом како је пукао неке велике паре претходног дана на рулету. Паре је иначе дигао ћалету.

Младог Баћића смо скраћено звали Баћко а придодато ован јер је ован на више различитих нивоа.
Тако мени оста ово име и нисам га никад хтео мењати јер ме људи тако овде знају а и јер ме сећа на драгог пријатеља који већ дуго не живи у Србији и видимо се можда једном у две или три године.

2. Држава, место у коме живиш у стварном животу?

Добар део времена сам у Србији, у месту Варварин које се налази на отприлике пола пута између Крушевца и Параћина.

Кад нисам у Србији обично сам у Аустрији или у Немачкој пошто ми је пола породице тамо.

Једни у Салцбургу, други у једном градићу с друге стране невидљиве границе, неких 50 километара даље али то је већ Баварска.

3. Реци нам нешто о јединици/странци којој припадаш.

Јединица је настала као страначка војна јединица и носила је назив Српског народног фронта.

Наком извесног времена урађена је фузија са још пар јединица (једна од њих је била чувена КиМ - Кука и мотика еСрбије) и пошто су чланови могли бити припадници различитих странака изгласано је ново име у анкети од 3 предложена имена где су подједнако право гласа имали сви припадници.

Фузија је одрађена тако да су остали прелазили у нашу јединицу јер смо у том тренутку имали највише активних војника и највећу штету на бојном пољу.
Јединица је, под новим именом Српска народна армија, наставила да функционише и расте све до тренутка кад смо постали једна од топ 10 јединица у еСрбији (конкретно 6.место смо држали један дужи период).

Поносим се тим резултатима јер нисмо никад учествовали у државним пројектима, нисмо били на рефунду нити нам је држава градила инфраструктуру нити плаћала тенкове и ударање.

За неке ствари смо били сувише млада јединица, за неке друге су се неки више грабили...

Након тога је уследио пад активности и поштено да вам кажем нисам више ни пратио ранг листу већ се више фокусирао на неке друге ствари.


Српски народни фронт је најпре био назив коалиције странака, предвођен странком СНЈ (странка народног јединства) коју сам ја основао и још 4 мање странке.
СНЈ се у то време борио за улазак у топ 5 и како би се избегло пребацивање чланова сваког месеца одрађена је фузија и коалиција Српски народни фронт је постала странка.

Након уласка у топ 5 и конгрес еСрбије убрзано смо напредовали и кроз пар месеци заузели и прво место на ранг листи.

Са поносом могу рећи да је СНФ 5 година био највећа странка у еСрбији а од тога 4 године и највећа странка у читавом еСвету.

Након мог повлачења пре 18 месеци уследио је пад активности и тренутно нисмо на првом месту али радимо на томе да се то исправи.

4. Диктатура или демократија? Предности и мане.

Све зависи од околности.

Генерално гледано демократија је бољи избор јер је јефтинија од диктатуре (админов диктаторски порез) и кад је конгрес функционалан може представљати велику предност (40 паметних глава могу пружити сјајне савете и конструктивну критику).

С друге стране, ако је држава пред брисањем и ризикује се губитак конгреса (немогућност донација на НБС са трезора) или конгрес није функционалан (блокада донација и закона или трол предлагања) онда је диктатура неминовност.

5. Савет за неког ко први пут креће да игра ову игру?

Учланите се у СНФ и јавите се на зиду за даља упутства, добићете кратко упутство и потребне линкове.

Након тога дођите на телеграм канал Српског народног фронта и еСрбије. Тамо су матори и искусни играчи који вас могу упутити у правилан развој налога и пружити вам и материјалну помоћ и уживо четовати са вама.

6. Твоје виђење еСрбије у наредном периоду?

Као што је наведено у чланку објављеном у нашим страначким новинама, очекује нас дужи перид изградње и обнове. Неће бити ни лако ни незболно али верујем да уз заједништво и квалитетан рад можемо назад на старе стазе славе.
Биће то дугачак и трновит пут и видећемо од чега смо саздани.

7. Овде нема питања. Имаш потпуну слободу да напишеш, поручиш, поздравиш или шта год пожелиш.

Поручио бих свим грађанима еСрбије да не клону духом и да не одустају од еСрбије и еРепублика.

Сви заједно можемо све постићи.

Позвао бих све своје пријатеље и старе саборце да се врате на место успеха.
Српски народни фронт вас ишчекује.

Свим грађанима бих поручио још да озбиљно схвате своје право гласа. Сваки човек је важан, нарочито у борби против разних ботова и ботина.

Велики поздрав свима, ваш Баћкоован



ПОДЕЛА!

Напомена: За ову поделу Баћкоован је донирао 11.000 Q2 и 5.000 Q1 хране.

Првих 20: Оставите број гласа и претплате, поделите чланак и добијате 600 Q2 и 250 q1 хране.

Срдачни поздрави,
Ултрас035