Darba tirgus momentuzņēmumā

Day 623, 14:50 Published in Latvia Latvia by Vidvuds Riikste

Aizsākot savu darbošanos nepateicīgajā ekonomikas apskatnieka profesijā eLatvijā, nolēmu izpētīt, kas notiek darba tirgū: kādas algas, kur pievilcīgākie darba piedāvājumi un tamlīdzīgi. Lai rezultāts būtu salīdzināms vēlāk un galu galā pretendētu uz mazumiņu zinātniskuma, izveidoju šādu metodiku:

1) Aplūkoju tikai piedāvājumu darba tirgū, nevis privātu nolīgšanu darbā, algu kaulēšanās rezultātu vai algas, ko maksā pats sev. Job market at it's purest.
2) Aplūkoju uzņēmumus katrā no 3 ‘nozarēm’, katram prasmes līmenim.
3) Treniņkaru dēļ nekādi neņemu vērā uzņēmumu līmeņa atšķirības.
4) Ņemu 10 uzņēmumus, kas attiecīgajam prasmes līmenim nozarē piedāvā lielākās algas; ja reālais darba piedāvātāju skaits ir mazāks, ņemu visus (patiesībā varētu ņemt visus arī tad, ja ir vairāk, tomēr 10 jau ir adekvāti liels skaits un pietiekami mazina atsevišķu pārāk dāsnu uzņēmumu efektu) .
Atceramies, ka racionāls darba meklētājs izvēlēsies lielāko algu un treniņkara dēļ darba radītā wellness zuduma atšķirība dažāda līmeņa uzņēmumiem nav būtiska.
5) Piefiksēju algas un vakanču skaitu uzņēmumā šī līmeņa darbiniekiem.
6) Aprēķinu vidējo svērto algu nozarē pie prasmes līmeņa.
7) Izveidoju tabulu un grafiku no iegūtajiem datiem.

Lūk, kas no tā sanāca (oriģinālā Excel tabula bija krietni apjomīgāka):

Līmenis Zemnieki Strādnieki Celtnieki
0 Ls 1,00 Ls 1,00 Ls 0,00
1 Ls 1,48 Ls 2,14 Ls 0,00
2 Ls 2,07 Ls 5,32 Ls 0,00
3 Ls 6,14 Ls 11,21 Ls 8,50
4 Ls 15,68 Ls 19,70 Ls 13,00
5 Ls 22,17 Ls 25,71 Ls 15,00
6 Ls 26,50 Ls 30,39 Ls 17,63
7 Ls 30,17 Ls 37,36 Ls 22,14

Skat. grafiku šeit:
http://img219.imageshack.us/i/algusalidzinajums.jpg/

Grafiks rāda, ka, līdzīgi kā RL, būvniecības nozares darba piedāvājumi nīkuļo. Bet ar to tad arī līdzība beidzas, jo neizskatās, ka jau daudz būtu uzcelts – vairums elatviešu joprojām guļ zem tilta un dzer no grāvja. Nu un jauniem darbiniekiem nav daudz iespēju gūt praktisko pieredzi šajā nozarē – vismaz ne Latvijā. Arī piedāvātās algas nebūt nav tās lielākās.

Tātad abas atlikušās ir lielākās nozares un nodarbina ‘jaunlatviešus’ tikko no augstskolas. Te nu jāsaka, ka daudz labākā pozīcijā šobrīd izskatās tie, kas nesen sāka strādāt rūpniecībā. Piem., man sākumā nebija izvēles iespēju – viens uzņēmums un viss, bet nu jau izvēle ir uzlabojusies; varbūt 2. - 3. līmeņa ‘jaunlatviešiem’ der aplūkot šos skaitļus.
Pavisam zaļo darbinieku algas ir identiski minimālas – kāds pārsteigums, bet turpmākajos līmeņos atšķirība ir iespaidīga! Neticat? Pietiek vien uzmest acis nesenai kāda labi zināma jaunizcepta uzņēmēja rekrutēšanas reklāmai saviem abiem uzņēmumiem. Kā rāda skaitļi, vislielākā starpība ir tieši 3. līmeņa strādājošajiem, kur strādnieki pelna ~ 2x vairāk par zemniekiem... Un ar strādnieku algu jauns elatvietis jau var atļauties mazliet luksusa! Šovakar ap 19iem abas līknes bija gandrīz identiskas, tomēr apstrādes rūpniecībā strādājošajiem vidējā svērtā alga pie viena prasmes līmeņa intervāla kā likums par kādiem 3-5 LVL augstāka. Salīdzinājumam, ja atmiņa nepieviļ, vēl apmēram pirms nedēļas algas bija līdzīgākas un ļoti augsta līmeņa zemniekiem pat lielākas, bet nu tirgus ir ieviesis savas korekcijas.

Protams, darba tirgus ir un paliek tikai viens no darba meklēšanas veidiem un šie skaitļi sniedz maz papildus informācijas, piem., kā tad uzņēmumi, kuri jau ir pilnībā nokomplektēti? Bet to nevar arī novērtēt par zemu, jo tas ir viens no spēles pamatelementiem, pat ja algas labiem un uzticamiem ilgtermiņa darbiniekiem mēdz būt augstākas.

Dziļāka situācijas analīze,nākotnes trendu prognoze vai ieteikumi jaunajiem sekos vēlāk – šoreiz tā vietā dodu iespēju izteikties darba ņēmējiem, darba devējiem un jaunajiem oligarhiem!