Hátha tényleg érdekel valakit az okos világ

Day 4,855, 05:46 Published in Hungary Hungary by tata00

"De ha valakit érdekel irl téma okosotthon, biztonságtechnika körben, arról
írhatok okosságokat, láttam már pár dolgot és sok mindent "Tapasztalatból
hallottam" 🙂 "

...folytatás:

Nagyjából az index boom idején kezdtem építkezni, és valahogy olyan jól működött együtt a burkoló és az ablakos, hogy a vakolt redőnytokból nem lehetett a redőny gurtniját értelmesen elhelyezni az ablaknál. A redőnyös azt mondta, hogy legyen elektromos, távirányítós. Ami nekem menőnek hangzott és táplálta a lusta énemet is.

Na itt kezdődött az okosotthon sztorim. (Mintha valaki azt mondaná, hogy az egész Star Wars univerzum azért létezik mert Qui-Gon-nak meg kellett javítani a hajóját ...)

Mivel a biztonságtechnikában dolgozom, kézenfekvő volt, hogy a behatolásjelző központtal (továbbiakban riasztó) fogom majd vezérelni a redőnyt. Már ekkor egy olyan rendszerem volt aminek volt biztonságos távelérésre lehetősége, webfelület, alaprajzok, és egész összetett logikákat lehetett beállítani a bemenetek, időzítők és kimenetek között.

Mert az okos otthon nem arról szól, hogy milyen márkájú és milyen kommunikációs protokollon működő "okos" izzót veszünk a nappaliba, hanem arról, hogy a beépített eszközök kényelmesebbé/biztonságosabbá/takarékosabbá tegyék az életet az épületben.

A redőny 433Mhz-es egyszerű, nem ugrókódos távirányítóval működött. Szóval vettem egy 4 gombos távirányítót, szétbarmoltam és a gombok helyére szépen vezetékeket forrasztottam, amiket a riasztó kimeneti reléire kötöttem be.

Kész!

Már csak a vezérlési logika kell, ami már azóta sokat finomodott és teljesen más rendszerre került át, de anno így nézett ki:

- A redőny felmegy reggel amikor kikapcsolom a riasztót otthon éles üzemmódból.
- A redőny lemegy ha élesítve van a kerti terület és riasztás történik (ezt általában a szomszéd Peti cica okozza) OR otthoni élesítem a rendszert OR a fényérzékelő szürkületi állapotba kerül

Ez nagyon jól működött amikor egy újabb változó került a képletbe, igen, egy nő ... akinek mindig más elképzelései vannak a dolgok működéséről. Meg szép lassan, feltűnés mentesen valahogy berakott közel 100 (!!!) növényt a házba és lett egy kutyánk is. És azt mondta, hogy ezek nem bányalovak, hogy sötétben legyenek napközben. Ok, ok igaza van, de mindenre már nem volt képes a riasztó.

Szóval ekkor kezdtem el keresgélni okosotthon téren, pont amikor kezdett elindulni ez az egész világ. Sok sok keresgélés után, úgy döntöttem, hogy valami nyílt forráskódú, több eszközzel is kompatibilis platformot(Home Assistant) választok, amit így már több évnyi használat után sem bántam meg.

Azóta megszaporodtak a vezérelt perifériák és a logikák, később ezekről és a tapasztalatokról írok:
- "okos" izzók / hagyományos világítás vezérlése
- környezet monitorozás (csak alapok: hőmérséklet, páratartalom, fény)
- klíma és párásítás / páramentesítés
- IP kamera integráció
- egyéb baromságok (drgb led világítású halálcsillag tervrajz, bluetooth vevővel)
- akvárium vezérlés (fűtés, szűrő, levegőztető, világítás)
- és még van 1-2 doboznyi cucc amit Kínából rendeltem, hogy "dejóleszezis" aztán azóta is vár a kipróbálásra

Kommentbe írjátok be, mi érdekelne titeket jobban, legközelebb arról írok. Történelmi bevezetés nélkül.

TT