Az arany utja

Day 652, 10:31 Published in Hungary Hungary by Harcinyul

Eredetileg az elnokjeloltek programjait szeretem volna osszehasonlitani, megkonnyitendo a felelos szavazast harom nap mulva, de a probalkozasom kudarcba fulladt, erdemi informaciot nem sikerult szereznem. Ezert elovettem egy regi temat, az aranyat. Nem, nem azt a bizonyosat.

Szamtalanszor elhangzik, mi mindenre kell az arany, elsosorban a haboruk idejen. Aranyba kerul a haboruk nyitasa, a csatainditas, az RW-k inditasa, a wellness pack (tankolas), es aranyba kerul a cegalapitas is. Nade honnan lesz aranya az orszagnak, a jatekosoknak? Honnan jon, es hova megy az arany?

Nezzuk eloszor globalisan a gazdasagot az egesz erepre vonatkoztatva. Honnan kerul a jatekba arany?
- Minden jatekos kap 5 aranyat, amikor eleri a 6. szintjet
- Ha meghivasra regisztralt, akkor a 6. szintjenel az ot meghivo jatekos is kap 5 aranyat
- Szinten kap 5-5 aranyat a 16. szint eleresetol kezdodoen szintlepesekkor.
- 5 aranyat er minden medal (vagy mostmar inkabb trofea). Ebbol a super soldier ritkan, de rendszeresen jon, illetve 30 naponkent megszerezheto elvileg a hard worker, ami egy bizonyos szint folott a leggyakoribb aranyforras.
- Ceg 'downgrade'-jebol - joval kevesebb, mint a fejlesztesebol.
- Erkezhet arany RL penzert vett gold packbol.
- Uj orszagok indulo vagyonakent.

Es hol tavozik az arany a jatekbol?
- Org alapitasakor 5 arany
- Ujsag alapitasakor 2 arany
- Ceg alapitaskor 20, fejlesztesekkor 20, 50, 100, 200 arany - Ebbol latszik, hogy ha nem vesz, hanem alapit valaki ceget, azzal aranyat von ki a gazdasagbol, azaz aranyat semmisit meg, mig megvetelnel a ceg ara bent marad a korforgasban.
- Licensz vasarlasa 20 arany
- Part alapitasa 40 arany (?)
- Partelnoki jeloles 2 arany (?)
- Wellnesspack vasarlasakor 2 arany
- MPP kotese 30 arany
- Haboru nyitasakor
- Csatainditaskor
- RW inditasakor
- Penznyomtataskor - Ekkor ugyan keletkezik helyi valuta, de az az arany globalis korforgasat nezve nem jatszik szerepet, csak csereeszkozkent funkcional.
- Bannolt, elhagyott, torolt jatekosok es orgok vagyonakent.
- Hirdetes feladasakor (!)

Tehat a csatak es tankolasok hatalmas aranykoltsegeit, illetve a lakossag - sokszor felelotlen - aranykiadasait (ceg es ujsagalapitasok) reszben a fiatal lakossaggal rendelkezo orszagok jatekosainak fejlodesebol szarmazo aranybevetel, de talan nagyobb reszben a medalokbol, elsosorban a HW medalokbol szarmazo arany fedezi, nem szamolva az RL penzen vett aranyat.

Nezzuk meg ezt egy orszagra, eMagyarorszagra szukitve. Milyen plusz aranymozgasok lehetsegesek az orszag egeszet tekintve?
- Uj terulet elfoglalasakor a megtamadott orszag aranykeszletenek aranyos resze a gyoztes orszaghoz kerul. Ez tobbnyire alacsony osszeg, keves aranyat tartanak az allamok szamlajan.
- Szerzodesek miatti aranymozgas - ez megintcsak esetleges
- TO-kbol szarmazo atutalasokbol - tehat gyakorlatilag rablasbol, ez mostanaban sokkal ritkabb.
- Export-import - (!)

Talan ez utobbi a legfontosabb pont, itt nyerhet egy orszag a legtobbet. Ha egy orszagban magasak az arak, az arkulonbseggel tobbe-kevesbe aranyosan az ott lakok, illetve az ott levo cegek elkezdenek mas, olcsobb orszagokbol vasarolni. Illetve ez a helyzet akkor is, ha peldaul valamilyen termek vagy nyersanyag nem talalhato meg az orszagon belul, vagy nincs kello mennyisegben. Mi tortenik ilyenkor? A ceg vagy a lakos a helyi penzen aranyat vesz, azaz a helyi gazdasagbol aranyat von ki. Ezen az aranyon megveszi a masik orszag valutajat, azaz oda arany kerul be. Termeszetesen letezik kozvetlen valtas, erkezhet az adott orszag valutaja mas formaban, de kozvetetten ugyanez a hatas ervenyesul. Hasonlo a folyamat, amikor az olcsobb orszag valamely cege licenszen keresztul arul a dragabb orszagban. Ugyan a hasznanak egy resze a dragabb orszagban marad, de a netto bevetele pontosan ugyanakkora aranykiaramlast jelent, ugyanazokon a valtasokon keresztul. Tehat az az orszag, amelyik olcson allit elo nyersanyagot, vagy masodlagos termekeket, az arkulonbozettol fuggoen aranybevetelhez jut. Peldaul az USA-ban honapokon keresztul a legolcsobb volt az olaj, valoszinuleg ez a gazdasagukon nem keveset segitett. Nalunk a buzaval volt ilyen helyzet, de csak addig, amig - talan a Shaok kormany idejen - a forint meg nem dragult. Azota nehany idoleges kiveteltol eltekintve minden arucikkbol _nagyon_ draganak szamitunk.

Miert fontos mindez? Az orszagnak voltak komoly aranykeszletei, aranybevetele. Megis, a haboru nagyon sokba kerul es kerult. Egy kis odafigyelessel gondoskodhatunk arrol, hogy a gazdasagunkbol minel kevesebb arany 'egjen el', illetve megfelelo gazdasagpolitikaval el lehet erni, hogy az arany befele jojjon, ne pedig kifele aramoljon az orszagbol. Neha az alacsonyabb adok, a megfelelo monetaris politika osszessegeben nagyobb bevetelt jelent, mint ami a latszolagos veszteseg egy feluletes szemlelo szamara.

Harcinyul.