Какво сме дали на света !!! 5 част

Day 1,707, 10:57 Published in Bulgaria Bulgaria by DontPanicPls

Здравейте, приятели .
Mного се извинявам,че се забавих.
Ще ви напомня за още 5 неща ,с които сме известни дано и тези да ви харесат.



21.Идеите за ООН

деите, развити в книгата 'Звезда на съгласието', служат на американския президент Уилсън за формулиране на неговите 14 точки за омиротворяване на света и полагане основите на Обществото на народите. Автор на Звезда на съгласието е:

Никола Димков, българин.

Първо малко Биография.
Никола Димков е роден в 1859 в българското село в Серско - Горно Броди, по онова време в пределите на Османската империя, в днешно време под името Ано Вронду, в Гърция.

Получава образованието си в Париж. След което се установява в Цариград, днес Истанбул.
Развива бизнес с подкови, открива си фабрика.

Участва активно в живота на българската колония в града. Член е на съвета на Българската екзархия. Почетен гражданин на османската столица.

С две думи - влиятелна личност.

Българско дело.
В края на 1916 и началото на 1917 инж. Никола Димков написва книгата Звезда на съгласието. Книгата сама по себе си представлява проект за създаване на световна организация на мира и сътрудничеството между всички страни, народи и религии.

Никола Димков отпечатва проекта си на френски, немски, турски и гръцки език и чрез посолствата в Цариград го изпраща на много държавни и правителствени ръководители, включително и на тогавашния президент на САЩ - Томас Уилсън.

Това е по времето, когато САЩ все още не са се намесили в Първата Световна война и прочутите 14 точки на президента Уилсън за следвоенното уреждане на света и създаване на Общество на народите - не са съществували.

Дори биографът на Томас Уилсън – Бекер, свидетелства, че идеята не е била на президента, а е заимствана от други.

В проекта си Никола Димков предлага създаването на Постоянен световен съвет, който да проучва - ”средствата, пригодни да поддържат мир и сговор между всички народности в света.

В интервю за гръцкия вестник Фарос, отпечатано като притурка към второто издание на книгата Звезда на съгласието, Никола Димков доразвива идеята си за устройството на Постоянния съвет.

Освен 3 главни съвета авторът предлага той да се подразделя на 20 върховни бюра, уреждащи : вътрешното устройство на съвета, световната безопасност и разоръжаване, междуверските отношения, въпросите на националните малцинства, световното правосъдие, просвета и култура, здравеопазване, земеделие, промишленост, търговия, труд и тъй нататък.

Дори само бегло съпоставяне на тия формулировки на инж. Никола Димков с устава на Обществото на народите и особено на днешната Организация на обединените нации е достатъчно да открием сходствата.

Каквото и да си говорим:
Проектът на инж. Никола Димков е български принос в създаването и дейността на днешната световна организация за мир и сигурност.


22.Опакованият Райхстаг
През 1995 Опакованият Райхстаг привлече 5 милиона посетители в центъра на Берлин. Уникалният проект е дело на:

Христо Явашев, българин и съпругата му Жан-Клод.

Историята.
Родом от Габрово, Христо Явашев произлиза от стар разградски род. Дядо му е академик Анани Явашев, открил руините на древния римски град Абритос. Братята му са известният актьор Анани Явашев и инж. Стефан Явашев.

Учи в Художествената академия. През 1957 емигрира и е лишен от българско гражданство. Отива в Париж и там среща бъдещата си съпруга Жан-Клод. И двамата са родени на една и съща дата - 13 юни 1935.

Уникалното.
Христо Явашев или както го знаят из цял свят - Кристо е създател на опаковането като художествен похват. Работи съвместно със съпругата си, французойката Жан-Клод.

Началото.
Един от първите проекти на Кристо в Париж е : да задръсти една улица с празни варели на Shell. Идеята му е да докаже, че желязна завеса твърде лесно се издига, но изключително трудно се отстранява.

Проектите.
Опаковал е моста Пон Ньоф в Париж (най-старият мост във френската столица). Опакова пристанище Колони на река Сена, за да покаже, че найлонът като материя на бъдещето е достатъчно подходящ за творческа изява.

Сред най-мащабните му проекти са Завеса в долината, Чадърите, и разбира се, опаковането на Райхстага.

Обкръжените острови е следващото значимо начинание на авангардиста. Проектът е осъществен през 1980 - 1983 в басейна на плитководието на Маями, Флорида. 11 острова с изкуствен произход са обградени едновременно с плаващи платна от розов полипропилен.

Последното.
Последната инсталация на Кристо - Портите (The Gates) бе изложена две седмици в Сентръл парк в Ню Йорк през февруари 2005 и привлече милиони посетители. 7 503 парчета оранжев плат са монтирани на 23 мили по алеите на Сентръл парк в Ню Йорк. Хилядите тонове стомана, плат и пластмаса, от които са направени Портите, в последствие са рециклирани.

с Поглед към Опазването на Околната среда.
Кристо и Жан-Клод се гордеят, че са екологични художници и че отстраняват всяка следа от художествените си творби, сглобявани с години, някои от които са се виждали дори от Космоса.

в България.
Първата в България изложба на знаменития авангарден художник Христо Явашев е открита в София през 2006 в галерията на Националната художествена академия. Изложени са 62 постера, собственоръчно подписани от художникa.

Очаквай.
Най-новия проект на Христо и Жан-Клод е: Over the River - инсталация от платна, които ще покрият река Арканзас в щата Колорадо. Очаква се да го видим през 2010.

23.Сюрреализъм

В първата изложба на сюрреалистите в Салона на независимите в Париж са представени творби на Хуан Миро, Макс Ернст, Андре Масон, Ханс Арп, Пикасо и

Жорж Папазов, българин.

Историята говори.
Авангардният творец е роден в Ямбол като последно момче от шестте деца на търговеца Панайот Папазов.

Участва като доброволец в Балканската и Междусъюзническата война (1912-1913).

След войните учи в Прага в Инженерно строително училище.

През 1918 заминава за Мюнхен, където среща и бъдещата си съпруга Беатриче.

През 1920 и 1921 е във Виена, където изучава старите майстори и следи съвременния художествен живот.

През 1922 Жорж Папазов се установява в Берлин.

През 1923 участва в голямата художествена изложба в немската столица. Оттогава е приятел с Оскар Кокошка.

През 1923 заминава за Швейцария, а 1924 се озовава във френската столица.

Твори.
В Париж Папазов се отдава изцяло на изкуството си. Приятел е с Жул Паскен, който го посвещава в културния живот на френската столица. Първите му експерименти в абстрактната живопис го сближават с Пикасо, Брак, Леже, Ханс Арп, Макс Ернст, Андре Масон, Хуан Миро. Така се ражда и първата изложба на сюрреалистите в Париж.

През 1926 открива първата си самостоятелна изложба във Франция, в галерия Вавен-Распай. Поканен е и отвъд Океана. Следват експозиция по целия свят почти всяка година.

в България.
Прави 4 изложби в България - през 1919, 1928, 1934 и 1935.

Малко известно.
Жорж Папазов е и автор на няколко романа
Паскен!...Паскен!...Аз съм! (1932)
Братя Дренови (1951)
Моят приятел Дерен (1960)
Писма до Дерен (1966)
повестта Поп Васил (196😎

Днес.
Ако имаш път към Женева, отскокни до музея Пти пале, където се съхраняват негови картини. Днес творбите на Жорж Папазов по аукционите се оценяват между 10 000 и 15 000 евро. Заслужава си да ги видиш.


24.Матрицата

Един от създателите на революционния метод на виртуалната кинематография, използван за супер ефектите на Матрицата, е :

Георги Боршуков, българин.

Как стана така?
Георги Боршуков заминава за страната на неограничените възможности през 1992. Има бакалавърска степен от университета Рочестър, щата Ню Йорк, и магистърска - от Бъркли, Калифорния. Специализира компютърна графика. Дипломният му проект, в който лети заедно със свои състуденти около университета, е забелязан и Боршуков получава първия си ангажимент.

Първа награда.
Георги Боршуков е на 26 години, когато за първи път държи в ръцете най-високото киноотличие на планетата - статуетката Оскар. През 1999 то е отредено за филма 'В какво се превръщат мечтите' с Робин Уилямс, по който е работи и българинът.

Следва.
Георги Бoршуков измисля уникалните спецефекти за филма 'Матрицата',' Матрицата: презареждане', 'Матрицата: революции', 'Мисията невъзможна 2'.

Киану Рийвс полетява благодарение на българина в първата част на филма 'Матрицата'. Сцената, в която неговият герой Нео и агент Смит стрелят един срещу друг, въртейки се във въздуха, е създадена благодарение на уменията на Георги Боршуков (виж картинката).

Признанието.
През 2001 българинът Георги Бoршуков получава и специален сертификат за техническо постижение за : разработване на система за генериране на изображения, позволяващи хореографирано движение на камерата чрез реконструирани чрез компютърна графика дакери.

Церемонията е на 3 март в Риджънт Бевърли Уилшайър хотел в Бевърли Хилс. Боршуков получава своя приз от актрисата Рене Зелуегър.

... Само за три години и половина реалността надмина мечтата ми да се занимавам с визуални ефекти... Искам да благодаря на майка ми и баща ми в България, на сестра ми Марги и на теб, Kристина ...

Това са част от думите на българина при връчването на голямата награда.


25.Евромонета
Автори на проекта на немските евромонети от 1 и 2 евро са:

Хайнц Хойер и Снежана Русева - Хойер, българка.

През 1997 Хайнц и Снежана Хойер печелят националния конкурс за щемпел на евромонетите в Германия. Предполагам всички знаем - гърбовете на евромонетите са различни във всяка страна от Европейския съюз. Проектът на сънародничката ни и нейния съпруг е избран сред 30 други.

Федералният орел е техният избор за изображението на гърба на монетата от 2 евро, а надписа гласи: EINIGKEIT UND RECHT UND FREIHEIT или Единство, справедливост и свобода.

Историята започва преди 29 години, когато Снежана отива в Източен Берлин да следва графичен дизайн. Още през първата седмица се среща с Хайнц. Оженват се през 1976. Връщат се заедно в България, където остават 4 години. През които Снежана работи в издателство и си изплаща стипендията. А Хайнц вая от мрамор статуя на бога на виното Дионисий в Балчик.

След завръщането си в Източна Германия започват да работят по пощенски марки, медали и монети. В допълнение Хайнц преподава в старото си училище, а Снежана – илюстрира детски книжки. Някъде по това време се раждат и децата им. Появяват се и първите им монети – тогавашните дойче марки.

След падането на Берлинската стена успеха идва бавно, но сигурно. Появяват се техните монетите за общата марка на обединена Германия. Последвани от техните евромонети.

Снежана и Хайнц Хойер имат зад гърба си 16 години успехи в дизайна на монети. Те са правили вече монети за три валути, правили са и възпоменателни монети и за екзотични републики, като Науру и Вануату.

Тук трябва да добавя и юбилейните монети.

Семейство Хойер работи върху юбилейната монета на България за Световното първенство по футбол в Германия през 2006. Силуетът на Христо Стоичков е на гърба. По проект на Снежана Хойер са и 112те медала за Мондиала.

Талантливата българка проектира и юбилейната монета за 775-годишнината на Берлин, която ще се чества през 2012. На гърба на момента е изобразена Берлинската стена, която рухва, а на фона й се събират разделени от нея в миналото брат и сестра.

Дано и днес съм бил полезен и тези да ви харесат също

Ако може вот да го видят повече хора пък ако ви и харесва няма да ви мразя ако се абонирате :Д


Следващият брой още 5