Какво сме дали на света !!! 2 част

Day 1,697, 12:37 Published in Bulgaria Bulgaria by DontPanicPls

Здравейте, приятели .
Ще ви напомня за още 5 неща ,с които сме известни дано и тези да ви харесат 🙂


6.Douglas DC-3

Главният конструктор на първия в света траспортен пътнически самолет Douglas DC-3 (Дъглас ДС-3) е:

Асен Йорданов, българин.

Легендата за майстор Манол, българския Дедал, който се опитва да полети със саморъчно направени крила, сигурно си я чувал, но знаеш ли за Асен Йорданов?

Историята му е много интересна.
И признавам си, ако не беше цялата дандания около:
Какво сме дали на Света?, сигурно никога нямаше и да я науча.

Световноизвестният летец и авиоконструктор е роден през 1896 в София. Като дете летенето го завладява. Сам си намира книги и започва да конструира първите си самолети. Не разбирай, истински машини, а нещо подобно.

През 1912, когато Асен Йорданов е на 16 години, извършва първия полет с планер в България - безмоторен самолет, който изработва сам.

Още същата година заминава да учи в пилотското училище в Етан, Франция. Балканската война обаче променя плановете му и той се връща в България. Заминава за фронта като доброволец и постъпва като аеромеханик.

По това време(1912):
Българската армия притежава следните самолети:
3 Албатрос (Albatros)
4 Фарман (Farman),
1 Воазен (Voisin),
1 Сомер (Somer),
1 Сикорски (Sikorsky),
1 Бристъл (Bristol),
2 Нюпор (Nieuport)
и около 10 Блерио (Bleriot).
Аз ги преброих като 23 самолета.
По това време България се нарежда до страни като Великобритания и изпреварва Италия, САЩ и Япония.

Малко преди включването на България във военните действия, Асен Йорданов изпитва пред публика първият български моторен самолет. Датата е 10 август 1915. В този самолет, той въвежда третото крило, за първи път в света. То служи за стабилизиране на самолета при по-големи наклони от 45 градуса.


Мисля си само едно, този човек не е имал граници.
Той открива и специална съставка, която предпазва авиационното гориво от ниски температури, особено необходима за самолетите, извършващи полети на големи височини. Известният физик Томас Едисон се допитва до него, когато работи върху поредното си изобретение - радара.

Открива авиационно училище, което се превръща в най-авторитетната школа, която подготвя пилоти за гражданската авиация на САЩ.

Започва да пише книги. Не една или две. 9 книги. Милионен тираж. Пише увлекателно, добавя комикси, илюстрации.

Flying and How to Do It (Летенето и как то да се извърши)
Your Wings (Вашите криле)
Through the Overcast (През облаците)
Safety in Flight (Сигурност при летенето)
The Man behind the Flight (Човекът в сянката на самолетите)
Power and Flight (Мощност и полет)
Dials and Flight (Уредите при полет)
Men and Wings (Хора и криле)
Jordanoff's Illustrated Aviation Dictionary

Нийл Армстронг, първият човек стъпил на Луната, признава:
...От него както аз, така и всички американски пилоти сме се учили на авиация...

Асен Йорданов - български авиоинжинер със световна известност. Името му е вписано в Книгата за почетни граждани на Ню Йорк, портретът му е изложен в Залата на славните в нюйоркското летище Ла Гуардия, а в музея Ер спейс са изложени негови лични вещи.

И нещо тъжно:
Трябва да прекося Океана, за да видя какво един българин е направил. А той самият до последно е държал на табелката в дома му в САЩ да пише: Асен Йорданов - български пилот авиатор.


7.Въздушната възглавница
Катастрофите не са проблем само на нашето време.
Още през 50-те години на миналия век се е търсило средство за обезопасяване на автомобилите, днес то е известно като въздушна възглавница (air bag) и един от създателите му е:

Асен Йорданов, българин.

Цитат от Уикипедия:
The world's first air bag, meant to ensure the safety of pilots and automobile drivers alike, was designed by Jordanoff in (1957).

8.Телефонният секретар

Прадядото на днешния телефонен секретар е дело на:

Асен Йорданов, българин. (отново)

Безжичният телефонен апарат Jordanoff (Джорданоф) е имал секретар, усилвател и възможност за няколко души едновременно да разговарят помежду си или т.нар конферентен разговор.

Няма какво друго да добавя!



9.Хапчето АнтиБебе (хаха добре ,че сме ние да поправяме грешки)

Откривателя на хапчетo AнтиБебе, което промени живота на мъжете и жените, е:

Карл Джераси, евреин с български произход.

Kaрл Джерси е роден във Виена. Майка му е австрийска еврейка, а баща му е български евреин, кожен лекар в София. Детските си години прекарва в България с родителите си.

Когато става на 5 години, заминава с майка си във Виена. Родителите му се развеждат, но не за дълго.

През 1938 той и майка му са изгонени от Австрия, заради еврейския си произход, връщат се в България, където родителите му отново се събират, за да могат Карл и майка му да получат българско гражданство. Живее още една година в София при баща си и учи в Американския колеж.

През това време майка му заминава за Англия, за да уреди имигрантски визи за САЩ за тях двамата. Така през 1939 16-годишният Джераси и майка му пристигат в Съединените щати.

Самият Джераси признава, че ако не е била България, не би успял : ... Австрия ме изхвърли, но България ме прие и направи възможно заминаването ми за САЩ ...

Следват училище, работа, сватби и раздели.
През 1951 Карл Джераси, заедно с бостънските фармаколози Грегъри Пинкъс и Джон Рок Джераси, открива първото хапче АнтиБебe, известно още като първото противозачатъчно хапче.



10.Двигателите на модула Орел


Реактивните двигатели на лунния модул Орел, които правят възможно кацането на Луната на Армстронг и Олдрин, са изобретени от :

д-р. инж. Иван Ночев, българин.

Първи стъпки на Луната.
На 16 юли 1969 от космодрума Кенеди на полуостров Кейп Канаверал във Флорида стартира американският космически кораб Аполо 11 с тримата астронавти Нийл Армстронг, Майкъл Колинс и Едуин Олдрин на борда. След 76-часов полет той навлиза в окололунна орбита. Тук Колинс остава на борда на кораба, а Армстронг и Олдрин преминават в лунния модул Орел, който се отделя от основния блок и в 22 часа и 17 минути българско време двамата астронавти прилуняват благополучно модула в Морето на спокойствието. След неколкочасова почивка, на 21 юли (20 юли по американско време) Армстронг отваря люка и в 4.56 часа стъпва на лунната повърхност с думите:

... Това е една малка човешка стъпка, но огромна крачка на човечеството ...

Малко по-късно той е последван от Олдрин.
По време на 22-часовия си престой двамата Армстронг и Олдрин поставят върху лунната повърхност автоматична измервателна научна апаратура, с помощта на която провеждат редица опити и наблюдения. Армстронг напълва два куфара с 28 кг лунни образци. На 21 юли в 19.54 часа четирите стоманени болта, свързващи двете части на лунния модул, се взривяват, като едната част остава на Луната, а другата - 'кубическата стаичка' с двамата дръзновени изследователи, с помощта на ракетен двигател се издига и се скача с Аполо 11, който поема обратно към Земята. Човечеството със затаен дъх проследява тази лунна одисея.

Изобретените от Иван Начев реактивни двигатели осигуряват плавното кацане на модула Орел с космонавтите на Луната, а след това успешното им завръщане и скачване с очакващия ги в окололунна орбита космически кораб.

Малко инфо за българина Иван Начев.
Иван Ночев е роден през 1916 в Карлово. От малък Иван Ночев се увлича по техниката. Завършва местното механо-техническо училище, стажува в казанлъшкия завод Арсенал, постъпва в Държавната аеропланна работилница в Божурище.



Дано и днес съм бил полезен и тези да ви харесат също 🙂🙂🙂🙂🙂🙂

Ако може вот да го видят повече жора пък ако ви и харесва няма да ви мразя ако се абонирате 😃😃😃😃

Следващият брой още 5