Amit a betyár fegyvereiről és a piacról tudni érdemes

Day 1,748, 12:49 Published in Hungary Hungary by loserock

Egy rövid tanács minden betyárnak, akik a pusztán keresik meg kenyerüket, így nem rendelkeznek szolgák láthatatlan tengerével, kik naponta ékelik az erdői fáit a fejszézéshez.

A betyár elsődleges napi feladata a rendszeres fokosozás. Ha éppen nincs magasztosabb cél, amiért lóbálhatja a lóról revolverét, nem mehet a betolakodó bitangokat kikergetni a pusztáról, akkor is fenn kell tartani a kondícióját. Gyakorolni kell naponta a célzást, az ostor pattogtatást, a marhák kergetését. Ezért pedig -- szervezett keretek között hadba vonulván -- napi csokoládé és a föld kincsei járnak jutalmul. Ezeket ilyenkor az okos betyár félre teszi télire, ínségesebb időkre, amikor az oláh hordák betörnek a legelőjére, vagy alkalom adták saját hazájának zsandárjai akarják idegen szíveknek és érdekeknek átjátszani a féltve őrzött ménest.

Most országunk bár gyarapodott, de a világot elöntő és megrontó színes érmék állása ínséges időket hozott el nekünk. Munkával a kenyeret bár meg lehet keresni, de a rendszeres testedzéshez (és az ezzel járó munícióhoz és porcióhoz) szükséges ellátmányra már nehezen futja. Minden harcos szeretne a legszebb (Q7) ostorral hadba vonulni. Megszoktuk, hogy az érmék állása szerint hol a Q6, hol pedig a Q7 puskákba olvasztjuk a golyókat az estvéli tábortűz mellett. Ezek között okosan választani úgy tudunk, hogy a Q7 pengőben mért ára, ha nem haladja meg a Q6 piaci értékének hozzávetőlegesen kettő és félszeresét, akkor a nagyobb puska bizony a jobb puska is egyben!
Ámde!
Szemünk gyakran elvakul, mert a múlt jól bevált fegyvereihez fordulni is gyakran kifizetődő! Régi kedvencünk volt a pénzváltók tombolásának korszaka előtt a Q5 fegyver. Sokáig a legjobb választásnak ez bizonyult. Amikor megalkották a titkok tudói a Q6 fegyvereket a régi karikás ostorok helyett, az aranyszabály, amit az arany diktált, így szól: ha a Q6 puska nem drágább, mint a Q5 puska árának hozzávetőlegesen másfélszerese (pontosabban 1,44-szerese), akkor az okos ember a Q6-ot használja fel! Ez a szóbeszéd elterjedt, majd jöttek az új fegyverek, és lassan elfelejtettük ezt a régi bölcsességet is.

Mit látunk a falu szélén megtartott vásárban?

A Q5 mintegy 10 pengő.
A Q6 mintegy 17 és fél pengő.
A Q7 pedig majdnem 48 pengőbe kerül.

A számító pénzváltók elérték, hogy megszokjuk a Q7 használatát, mert eljöttek azok az idők, hogy ez volt a piacon a legjobb választás. Most viszont ez nem igaz! Ha takarékosan, az időnket okosan beosztva, javainkat kímélve akarunk eljárni, a rendszeres testedzéshez az okos betyár manapság a Q5-öt választja! A korábban vásárolt Q6/Q7 puskáit gondosan félre teszi, mert ezekkel természetesen többet képes elérni egy csatában, ahol földjét védenie kell a puszta farkastörvényei között. De ilyen időkben, amikor nem jelent igazi diadalt a küzdelem, amikor a mészárosok nevét néhány nap múlva csak a napi hirdetőtáblák fogják egy hétig megörökíteni, oktondi dolognak tűnhet, hogy a jól bevált revolver helyett a legszebb mordályokkal vadásszunk galambokra. Ezzel egyébként a feltörekvő, de a mai napig elnyomott kis fegyver manufaktúrákat is támogatja a későbbi fejlődés útján. Élelemből pedig manapság van bőven, adjunk hálát ezért az Alföld kegyes szép tájainak!
Ezen kívül az egyéni sérelmek megtorlásáért, rablások lebonyolításáért, medálok szerzéséért folytatott küzdelemben mindenki cselekedjen szabad belátása szerint.

Ceterum censeo:
Üssetek a Haza, a kompániátok kérése, valamint a Hadügyi Közlöny szavai szerint!