A Barabási sejtés

Day 2,005, 07:05 Published in Hungary Hungary by 655321
[124]/[2005] – [Óriások talpán]

Elvileg éppen nem érek rá erepezni, ezért igazán kiváló alkalom ez arra, hogy cikket adjak ki. Rendkívül magvas gondolatokat kívánok megosztani a tisztelt olvasókkal a legújabb versenymánia kapcsán, és tekintve, hogy a téma régi előfizetőimet vélhetően nem foglalkoztatja különösebben, tartózkodni igyekszek a von Stirlitz Akták megszokott stílusától. Igazából kevés időm van a cikkre, de az iménti megfogalmazást sokkal elegánsabbnak találtam így első átolvasás után.



1. A való világ társadalmai normális eloszlást követnek. A normális eloszlás olyan, mint a fentebb látható ábra. Mint közismert, minden társadalomban van szopóág (ábránk bal oldala), és létezik a kiválasztottak útja (jobb oldal), de az érdekesség az, hogy a kettő között összességében nincsenek hatalmas különbségek, és az egyedek zöme a közbülső középszeren legelészik. Bill Gates vagy Warren Buffet vagy Mérő László vagy Simicska Lajos legfeljebb ötször-tízszer okosabb, mint Földünk legnagyobb kreténjei. Mégis, micsoda hatalmas tovagyűrűző hatásai vannak ennek a viszonylag kis különbségnek! És micsoda erő koncentrálódik ezért a kiválasztottak kezében! De a normális eloszlás sajátossága az is, hogy ez az erő soha nem elég nagy ahhoz, hogy elnyomja a középszert. Az összeesküvés elméletek hívei, akikből hazánkban szép számmal termelt a természet, ezt persze nem fogadják el, de a normális eloszlású társadalmakat alapvetően a középszer specifikumai vezérlik.



2. Az erep társadalom hatványfüggvény szerinti eloszlást követ. A hatványfüggvény eloszlás olyan, mint a fenti ábra. A legnagyobb különbség az előbbihez képest az, hogy itt a középszer nincs meghatározó szerepben, a szopóág pedig a teljes társadalom legalább felét-kétharmadát teszi ki. Ennyi a különbség, mégis milyen hatalmas a különbség: az alul és felül lévők között nem 5-10-szeres, mint a normális eloszlásnál, hanem sok nagyságrendbeli. Óriások között élünk, a talpaik alatt sunnyogunk, és közben igyekszünk úgy tenni, mintha itt sem lennének.

3. A mostani verseny során sokan ezért az illúzióért küzdenek. Azért, hogy bebizonyítsák, óriások márpedig nem léteznek. Vagy, ha léteznek is, nincs nagyobb befolyásuk az erepre, mint Bill Gatesnek vagy Simicska Lajosnak a való világra. Be szeretnék bizonyítani, hogy a sok kicsi sokra megy, hogy sok lúd disznót győz, és így tovább. Én nekik szurkolok innen a távolból.

4. Mondanivalóm lényege az, hogy az erepen a sok lúd nem győz disznót. Hatványfüggvény eloszlást követünk, és a zöld meg arany bábuk viszik el a hangszórót. Legalábbis én ilyennek ismertem meg az erepet, és ezt vártam, amikor a versengés megindult. Egyelőre a Barabási sejtést nem igazolja vissza a statisztika, tehát meglehet, még sem ismerem jól ezt a játékot. Ez utóbbi nem lenne meglepő, mindig is jelentős nehézségeket okozott nekem a faéknél bonyolultabb szerkezetek kiismerése.

5. Álljon hát itt két jóslat. Ha gondolataim az erepről helyesek, akkor

5.1. Nem kerül be magyar egység a legjobb ötvenbe, mert nekünk nincsenek arany bábuink.

5.2. A magyar versengést nem a sok kicsi összefogására alapozó egység nyeri, mert zöld bábuink azért vannak, és ők nem ebben az alakulatban gyülekeznek.


(Mivel Barabási Albert-László, a hatványfüggvény eloszlás nagy propagálója csíki legény, érdekes lenne, ha éppen a székely bábuhordozók igazolnák egy újabb területen az ő tételeit)