10 ARANNYAL HONORÁLOM AZT, AKI

Day 4,656, 05:19 Published in Hungary Hungary by Gabeszkuszi

Egy érdekes játékra kaptam meghívást.

A játék célja, hogy összehangolja az érdeklődéseket az erep játékosok között.
Na most függetlenül ki mit gondol az ilyen véleményregisztrálásról, az egyik kérdésre jött egy spin-off ötletem.

A kérdés: melyek a kedvenc filmjeid?

A válaszom:

Groundhog Day, Emerald Forest, Timeline, Run Lola Run, Back to the Future,
An Occurence at Owl Creek Bridge, The Meaning of Life

A spin-off ötlet, mely e cikk címében is utalt:

Aki megfogalmazza intelligensen azt mi az, ami esszenciálisan közös e filmekben, annak küldök 10 aranyat!

(na és, hogy hasogassuk Sir Salat: a megfogalmazás nem elég: le is kell írni és eljuttatni hozzám …)


Egyáltalán nem vagyok erepmódos szupertank, maga az erep-fenomén is csak azért érdekel, mert ad egy – ha kissé torz – de viszonylag reális tükörképet a vektormezőről, amiben az erep”játék” egzisztál, azaz a (nemcsak a magyar ) társadalom etikai állapotáról, ambicióiról, gondolkodóiról, ellenségeiről és mafla birkáiról. Több országbeli cikket olvasok, mert tudok és mert érdekel mi az ami közös. (az értelemesebbje nagyon hasonlón vélekedik pl az “erepfejlesztők” packázásairól). A “kaparj kurta neked is lesz” attitűd persze sok emberkinézetű hiénát mozgat. Látva az acsarkodó harcot a silány virtuális koncért egy angol szóvicc találtam ki: kaparj kurta neked is less – a more meg azoknak, akik összefognak…
Ám van az erepen is néhány tisztánlátó. Ismeretes, hogy a kényelmetlen igazságok kimondása ritkán vezet népszerűséghez. Hja kérem ez a gerinc “ára”.

E betét után remélem, hogy nem csupán a 10 aranyos csalétek miatt kapok javaslatot, hanem olyan is akad, aki ismeri a filmeket a fenti listán, vagy felkelti az érdeklődését azok felé, amelyeket nem látott (még).
7 film van a listán. Sejtésem, hogy legalább egyet mindenki látott, kettöt is elég sokan, hármat már nem olyan sokan, négyet talán egy tized, ötöt az a maréknyi, aki érdeklődik gondolatébresztő szórakozás irányába, hatot látva már nagy az esély a 10 arayra, aki látta mind a hetet, az feltehetően tudja miről beszélek. Azért írtam az angol címeket, hogy könnyebb legyen ay IMDB-n meglelni, valamint a szinkronizálás sokat veszít a mondanivalón, a félrefordítások meg elkeserítőek az igénytelenségükkel. A feliratosak is alig valamivel jobban segítik a szellemességek megértését.
A valószínűleg legkevésbé ismert filmnek van egy személyes érdekessége. A tapasztalatom, hogy ha egy regényből-novellából készítenek filmet, az sohasem olyan jó, mint olvasva. Nos a jelzett filmet azelött láttam, mielött a novellát, mely alapján készült, olvastam volna és sokáig a hatása alatt voltam, sőt mondhatom, hogy jelentősen hatott gondolkodásomra. Jóval késöbb hozzájutottam a novellához. Olvasva a tíz oldalt, az bizsergett bennem, hogy végre! van egy film, ami jobb, mint az írás!!!... Az utolsó bekezdésig. Abban van két mondat, amivel mégiscsak túllép a remek film nívóján! Csak egy hajszállal, de túllép.


Ha csak annyit értem el e szösszenettel, hogy valakinek örömet okozott a megtekintése, akárcsak egy filmnek is, már megérte...