Како трошимо државни новац? - 2. део (авио рефунд)

Day 4,521, 13:15 Published in Serbia Serbia by Strahinjic lll
6.4.2020.

Поздрав свима.

У првом делу серијала како трошимо државни новац сам објавио статистичке податке везане за структуру државних трошкова. Обећао сам да ћу анализирати најбитније ставке део по део, па овим путем настављам, као што наслов говори, анализом потрошње на авио ударима.

Подсећам, подаци су везани за фебруарски председнички мандат (8.2. - 6.3.), с обзиром да је то био једини мандат за који сам могао да извучем све податке о државним приходима, како бих могао да направим однос добијеног и потрошеног.



Пре свега да напоменем једну ствар. Мишљења сам да су авио удари корисна ствар и да треба да постоје. У теорији, тиме се (рефундом за начињену штету) награђују најактивнији играчи који прате наређења и стављају се на располагање онда када је држави то потребно. Свим српским играчима се дозвољава да се пријаве на удар и у том смислу ограничења не постоје. Уколико неко није упознат са процедуром за пријављивање, о томе се може информисати у чланку који је недавно објавио МОС. Пријаве се врше путем чета на Телеграму, што је мени сасвим ОК, с обзиром да су се и сви ранији удари организовани од стране државе одвијали преко одређених чет платформи које су се мењале како је настајала нека нова и напреднија. Сада је то Телеграм, сутра може бити нека друга.

Ипак, анализом података које сам скупио, дошао сам до неких питања и размишљања за која мислим да би било занимљиво видети одговоре. Као и у претходном чланку, напомињем да ми није замисао да било кога оптужујем за преваре било какве врсте, само желим да укажем на неке ствари за које мислим да би можда могле да се промене и/или унапреде како би сам систем био бољи.

Да не дужим даље, прелазим на ствар.



У овом чланку ћу се фокусирати искључиво на висину рефунда. Хтео сам да чланком обухватим целокупну анализу везану за рефунд али и ово ће бити поприлично дугачко, тако да ћу и анализу авио рефунда морати да поделим на наставке.

Рефунд се исплаћује, бар од онда од кад ја активно пратим организацију истих, што је месецима пре наведеног фебруарског мандата ове године, по цени од 100к, 200к или 300к валуте за начињених милион штете. У последњих неколико месеци је уведено ограничење да се рефунд може добити за максимално начињених милион штете. То не значи да ви не можете направити и 2 милиона ако желите, али рефунд ће вам бити исплаћен за милион. И то ограничење је, што се мене тиче, сасвим ОК, бар у овом тренутку.

Оно што мене више интересује је како се дошло до тога да цена рефунда буде 100к, 200к односно 300к по милиону штете?

Направићу једну дигресију овде, написана је италик словима. Њу не морате читати али би било пожељно јер објашњава развој рефунда кроз историју и проблеме са којима смо се на ту тему сусретали, а релативно су слични оном са којим се данас сусрећемо. Можете прочитати и остатак чланка, па се вратити на овај део када завршите, ако будете имали воље. Како год желите.

*****

Да се вратимо мало у прошлост.

Некада се за рефунд на тенковским ударима плаћала цена потрошених тенкова искоришћених на удару. Пре тога чак није исплаћивана пуна цена тенка, него цена производње тенка, с обзиром да су јединице саме производиле тенкове којима су њихови војници ударали и логично је било да држава плаћа онолико колико је уложено а не преко тога.

Временом су се ствари мењале, дошло се до тога, како сам већ написао, да се плаћа пуна цена тенка, па су се и онда неки бунили јер су јачи налози са истом количином тенкова могли да направе знатно већу штету него они са слабијим налозима. Иако је било поштено платити оно што је потрошено, имало је и одређеног смисла на неки начин наградити оне који у биткама доприносе већом начињеном штетом. Па се онда прешло на плаћање рефунда по начињеној штети, то је пандан овоме што данас имамо у авио рефундима.

Али је то онда било неправедно према слабијим налозима јер су они за исту штету морали да потроше више тенкова него они са јачим, и самим тим је њихов трошак био већи. Такође, систем рефундирања по начињеној штети углавном не прати потрошњу, поготово када су јачи налози у питању, и врло често се плаћало далеко више од оног што је за удар потрошено.

Ту се онда неко време лутало, неким формацијама се исплаћивао рефунд по искоришћеним тенковима, другима се исплаћивао по начињеној штети и свакаквих проблема и расправа је било на ту тему а један од највећих проблема је био што је државна потрошња често прелазила оквире зараде.

Тада сам осмислио и применио систем који истовремено уважава и начињену штету и потрошене тенкове од стране једне јединице у односу на све јединице које су изашле на удар, а истовремено омогућава потрошњу у оквирима зараде. И тако сам исплаћивао рефунд свим јединицама које су желеле да ударају на организованим ударима и да за то добију надокнаду од државе. Они који то нису прихватали, нису добијали никакав рефунд. Велика већина је, наравно, прихватила.

Тај систем је, иако ни он није био савршен, био најправеднији систем рефунда до тада. Иако је дочекан на нож у почетку, после додатне анализе и доказане позитивне примене у пракси, постао је опште прихваћен и касније су га дуго користили и они који су се у почетку оштро противили истом.

Међутим, после је од стране админа уведен ЦО који је био неминовност за коришћење у озбиљним биткама, а он је био заснован на исплати новца у зависности од начињене штете, и тако се вратило на стари, неправеднији систем рефундирања. На крају, ЦО су админи укинули, тенковски удари су престали да се организују и дошли смо до данашњице, када се организују авио удари, такође по систему плаћања по начињеној штети.


*****

У принципу, рефунд би требало да надомести оном ко је учествовао у удару, оно што је потрошио.

Док смо имали тенковске ударе који су се плаћали на основу начињене штете, дешавало се да јаки налози који праве огромне количине штете буду преплаћени у односу на оно што су потрошили. Али такви играчи нису чинили већину, највећи број је био оних осредње јаких налога који су рефундом надокнађивали оно што су потрошили и, евентуално, зарадили нешто мало изнад тога. Док су они најслабији углавном једва успевали да покрпе своје трошкове, ако су чак и то успевали.

Ако бисмо поштовали принцип надокнаде потрошеног, рефунд за авио ударе би био јако низак, с обзиром да је једини трошак који изискује куповина хлеба, који је релативно јефтин и свако би требало да може да га приушти. На пример, неко коме је пун "фуд фајт" 2000 треба да купи хлеб да надокнади 1000 здравља, што је мање од 400 динара ако се купује хлеб на тржишту. Питање да ли би ико хтео да прати ударе и пријављује се за исте по тако ниској цени. Треба напоменути да постоји и оружје за авио ударе али, колико сам скапирао, то врло ретко ко користи. Тако да је реално да износ рефунда буде виши од потрошње у случају авио удара, али би требало водити рачуна да то ипак не буде преплаћивање, и да рефунд буде у оквирима државне зараде.

Са овим ценама авио рефунда ја ћу дати своју процену колико су оне реалне, односно високе, а ви слободно дајте своју процену невезано за мој суд, а све на основу анализе која следи.



Све анализе ћу урадити за "фуд фајт" од 2000 јер га ја поседујем. Он код осталих играча може бити и мањи, код млађих играча и почетника углавном, али може бити и већи код оних који су војно активнији и/или користе пакете. У принципу, није ни битно јер су утрошци, односно зараде за другачије вредности ФФ пропорционално сразмерне.

Први авио ранк који ћу анализирати је онај који ја поседујем, а то је Squadron Leader. Тај авио ранк није баш апсолутно почетнички али може да се уврсти у почетничке јер је мени требало јако мало времена да га достигнем, потребно је нешто преко 100к ранк поена.

Са наведеним ранком и ФФ правим 14800 штете. То би значило да бих добио рефунд од 1480, 2960 односно 4440 валуте по ценама од 100к, 200к односно 300к валуте по милиону штете, респективно. Утрошак би ми био исти у сва три случаја и износио би до 400 динара, као што сам већ писао. Лако се може закључити да бих већ при најнижем рефунду био у сасвим солидном плусу, док би то при вишим рефундима било још израженије.

*****

Прелазим сада на авио ранк Wing Commander који је знатно озбиљнији ранк од првог наведеног и потребно је преко милион ранк поена да би се стигло до њега. Ово је ранк који сам поприлично често виђао у извештајима са авио удара.

Са наведеним ранком и ФФ се прави 19600 штете. То би значило да се добија рефунд од 1960, 3920 односно 5880 валуте по ценама од 100к, 200к односно 300к валуте по милиону штете, респективно. Утрошак је поново до 400 динара.

*****

На крају, обрадићу авио ранк Group Captain који спада у релативно јаке авио ранкове, потребно је преко 5 милиона ранк поена да би се стигло до њега али има и виших ранкова који се појављују на нашим ударима. Овај сам одабрао јер је то највиши авио ранк за који сам пронашао калкулатор. Ако неко има новији калкулатор који обухвата и више ранкове, нека баци линк.

Са наведеним ранком и ФФ се прави 22000 штете. То би значило да се добија рефунд од 2200, 4400 односно 6600 валуте по ценама од 100к, 200к односно 300к валуте по милиону штете, респективно, за утрошак од 400 динара.



Закључак

Ако мене питате, на основу овога што сам приказао, цене рефунда су високе. Ова од 100к и може да прође, али ове од 200к, и нарочито од 300к су превисоке. Опет кажем да не знам како се одређују те цене. Видео сам у извештајима да има и куповине штете од странаца када цена рефунда варира око 300-350к по милиону штете, испод тога не иде. То ми је некако и логично јер се увек очекује да ћеш штету странца платити скупље него домаћу. Тако да је моја претпоставка да се те цене формирају по угледу на неки светски ниво али апсолутно не могу то да тврдим. Ако грешим, слободно ме исправите у коментарима.

Други проблем је како се одређује када ће рефунд бити 100к, када 200к и када 300к. Логично је да је цена виша што је приоритет борбе већи. Да ли је то тако и у пракси, не знам за сада.

Трећи проблем је стари проблем о коме сам писао у дигресији, а то је што систем плаћања по начињеној штети значајно фаворизује јаче играче и, додатно, није везан за државну зараду. Решење истог би се могло наћи у примени система о коме сам такође писао у дигресији, наравно, уз одговарајуће модификације јер је оно био систем намењен тенковским ударима. Принцип размишљања би свакако могао остати исти.



Толико за овај чланак. Извињавам се на дужини истог, могло је ово можда и краће али ионако смо сви у изолацији, таман имате мало штива везаног за игру па можете скратити време. 🙂

У наредном тексту ћу гледати да дам статистику везану за број удара, висину рефунда на њима, број играча пријављених на рефунд, њихове авио ранкове као и да ли се на ударе пријављују само играчи са српским или и они са страним пасошем, и да ли пријаве стварно иду искључиво преко Телеграма или и ту има изузетака. Даћу и одређене примедбе на сам изглед авио извештаја и како би он могао да се допуни/унапреди, па ћемо имати и детаљнију слику о целој причи.

До следећег читања...

о7