[МнЗ] СВЕТОВНА КУПА ПО ШАХ. ФИНАЛ

Day 3,126, 09:06 Published in Bulgaria Bulgaria by CoT HQ

Уважаеми граждани на eRepublic,

За мен е чест да отразя представянето на еБългария на Световната купа по шах в еШвейцария. Там участваха най-добрите играчи от еСвета.

Като подготовка за събитието, Българското правителство организира Национален турнир по шах. След трите проведени кръга, LordVetinari спечели първо място и правото да представи еБългария на Световната купа по шах.

Българският участник LordVetinari спечели престижното второ място на Световната купа по шах в еШвейцария. ПОЗДРАВЛЕНИЯ! С пожелания за още много победи, спортен хъс и воля за успехи!

Първото място бе заето от ♔ SilverFOX от Индонезия, третото – от ♖ Komnenian от Гърция, а на четвърто място се класира ♗ ultragudra от Хърватска. Останалите финалисти са съответно - ♘ Geneg (Чехия), ♙ Cmurgh (Швеция), ♙ Suur-Eesti Mees (Естония), ♙ Mighty Solider (Република Македония), ♙ bATRA (Норвегия), ♙ wlsdn (Южна Кореа), ♙ Stiltonerinowww9 (Португалия), ♙ mungos032 (Швейцария), ♙ nemanja pavlovic II (Босна и Херцеговина) и ♙ yigitoglu (Кипър).

Отново поздравления на всички

По време на Световната купа по шах в еШвейцария участниците се забавляваха, както и бяха направени нови приятелства.

Ето няколко забавни факти:
1. Това събитие траеше повече от ресурсите войни!
2. Това събитие продължи в през 4 президентски мандата!
3. Това събитие беше обявено преди 5 президентски мандата!
4. Това събитие беше планирано преди 6 президентски мандата!
5. Това е самата истина
6. Silverfox спечели всяка една битка!

А сега следва най-интересната част от статията – интерюто с LordVetinari , което той даде специално за Вас, Уважаеми граждани на eRepublic:

1. Как се чувстваш след това високо отличие? Какви бяха първоначалните ти очаквания?

Разбира се за мен е чест, че достигнах до това отличие, но щях да бъда още по-горд ако бях взел първото място. Както знаем България има стари традиции в шаха. Имали сме световен шампион за мъже – Веселин Топалов, за жени – Антоанета Стефанова и за ветерани – Любен Спасов. Та защо да нямаме и българин шампион по шах на еСвета…
В началото не знаех какво да очаквам, но след като се изиграха няколко кръга и видях каква е силата на играчите, бях убеден, че ще стигна до медалите.

2. Какво място заема шахът в живота ти?

Шахът ми е хоби, навремето съм тренирал шах в клуба на „Славия“, играл съм на турнири, като имам някои успехи и бях достигнал ЕЛО-рейтинг над 2100. От известно време обаче не играя в състезания на живо, само за удоволствие в Интернет.

3. От колко държави имаше представители на проведения е-международен турнир?

Взеха участие представители на 17 държави. Двама от тях обаче бяха дисквалифицирани за опит за измама.

4. В колко партии по шах участва на турнира преди да стигнеш до финала?

Всъщност финалния етап беше минитурнир всеки срещу всеки между последните четирима. Преди него имаше 5 мача, всеки от които се състоеше от 2 партии, а във финалния кръг имаше още 3 мача по 2 партии, така че общо трябваше да играя 16 партии. Двама от противниците ми обаче не се явиха и получих служебни победи, така че на практика изиграх 12 партии в турнира. Към тях разбира се трябва да прибавим и 6-те партии, които изиграх в квалификационния турнир на ниво еБългария, в който играхме 4-ма души, между които и сегашния ни президент yoro.
Победител стана представителят на Индонезия, който не допусна нито една загуба. Най-интересни партии се получиха в двубоя ми с представителя на Гърция, който завърши трети.

5. Би ли ни разказал за технологията на провеждане на състезанието за да информираме следващи наши потенциални участници в игрите?

Партиите се играха в сайта lichess.org, който е един от най-популярните безплатни шахматни сървъри. Не бях играл там преди, и много ми допадна дизайна на сайта и наличните функции. Самата система на турнира не беше много добре изпипана, което доведе до проточването на турнира в доста дълъг период от време. Играеха са по 2 партии с контрола на времето 15 минути + 5 секунди за ход, което е доста дълго време за онлайн шах. Така един двубой може да продължи цял час. Организаторите бяха постнали данни за часовата зона, в която се намира всеки играч, и играчите сами се договаряха за удобно време за всеки. Общо взето средно се играеше по 1 кръг на седмица, с изключение на финалния кръг, в който останахме най-сериозните играчи и бързо организирахме партиите. Надявам се следващия турнир да приключи за по-кратко време.

6. Няколко финални думи .....

Благодаря на МЗ за организацията на предварителния турнир, както и на организаторите от еШвейцария. Надявам се този турнир да се превърне в една хубава традиция и да имаме още много еШахматни успехи занапред!

Уважаеми дами и господа, нека и ние да си пожелаем още много еШахматни успехи за еБългария, този турнир да се превърне в традиция и да имаме честта да станем домакини на събитието.