Okolje ON/OFF

Join the new world

 

LeA per lojtaret e rinj

Dan 1,899, 13:47 Published in Albania Albanija s strani ArdiAlb
Përshëndetje qytetarët e eShqipërisë.

Duke pare qe qeveria ne pushtet nuk plotesoi kushtet e vendosura nga kongresmenet e LeA per gold-et e kongresit,atehere ne kemi vendosur qe keto gold t’i administrojme vete duke shperndare ndihma per lojtaret e rinj qe jane regjistruar ne loje ne perjudhes dhjetor-janar-shkurt.LeA per kete muaj mori 11 kongresmene qe ne gold jane 55 gold. Ne qofte se do i kthejme keto gold ne all jane afersisht 13750 all. Kemi vendosur qe keto all t,i kthejme ne food q5 te cilat do shperndahen ne 200 lojtare nga liveli 21-25. Pra, 13750 all me vleren e food q5, qe eshte 0.25 all mund te sigurojme ne total 55 000 food q5. Keto food q5 do te shperndahen ne 200 lojtare pra i takon qe cdo lojtar te mari nga 200 food q5 ose 2000 energji qe jane energji te mjaftueshme te pakten per 4 dite.

KUJDES! Kjo parti nuk ka si synim qe te antarsoi lojtaret e rinj nepermjet ketyre ndihmave. Ne japim ndihmen tone vetem per te miren e Shqiperise dhe jo per nje antar me shume ne parti.

Per te aplikuar per supplies klikoni te linku i meposhtem dhe ndiqni hapat ne vijim:
http://goo.gl/3FxEe

 

Komentarji

ujku76
ujku76 Dan 1,899, 13:50

V

Hajdaraga
Hajdaraga Dan 1,899, 13:52

Ju lumte djema ............

Altaer
Altaer Dan 1,899, 13:54

V

DonCurtis
DonCurtis Dan 1,899, 13:55

Sugjerim: bleni ushqim Q2 se ju del SHUME me lire, do mund te furnizoni me shume lojtare.

DonCurtis
DonCurtis Dan 1,899, 13:55

Dhe pergezime per nismen, shpresoj te kete sukses 🙂

Napoleon 54
Napoleon 54 Dan 1,899, 13:56

Nuk jam marre me politike se nuk me pelqen. Qelliimi im ne loje eshte Shqiperia dhe rritja e saj.

po kjo fraze "KUJDES! Kjo parti nuk ka si synim qe te antarsoi lojtaret e rinj nepermjet ketyre ndihmave. Ne japim ndihmen tone vetem per te miren e Shqiperise dhe jo per nje antar me shume ne parti." me duket komplet e pakuptimte ne kushtet kur :

Qeveria ato para per te rinjte do ti harxhonte e qeveria nuk punon per vota por per eShqiperine. Ska pse te dilni per cdo gje kunder nderkohe qe spo beni asgje ndryshe nga ajo cka po ben qeveria. Do isha dakord nese parate do i perdrnit per dicka me te mire nga ca po i perdor qeveria.

Po kur qeveria i perdor per te rinjte dhe per borxhet nga lufta e ju beni thuajse te njten gje , ca te reje ka ketu ?

E sheh qe thjesht po beni politike e kjo per mendimin tim duhet te lihet jashte ksaj loje e te gjithe te punojme per SHQIPERINE jo per interesin personal partiak njesise ushtarake apo gazetes

Arius argiri
Arius argiri Dan 1,899, 14:02

Nino qeveria i harxhon per boprxhet e nje lufte e cila u ndez per shkak te nje gabimi te presidentit qe ne vend te malit te zi i shpalli lufte serbise! e pra qe nga ai moment ajo qeveri duhet te kishte dhene doreheqjen!
Madje duhet te kishte dhene doreheqjen qe kur filloi mareveshjet e fshehta me malin e zi!
Pra nje qeveri qe duhet te kishte dhene doreheqjen dy here per gabime (per te mos thene me teper!) e si mund ti besosh se nuk do te gaboje perseri dhe perseri dhe perseri akoma?

Arius argiri
Arius argiri Dan 1,899, 14:05

Edhe pse une nuk kam asnje dyshim ne deshiren e qeverise per te "bere mire" per fate te keq nino Vellai problemi eshte se ajo ka deshmuar qe me paaftesine e saj ne vend te bej mire ben keq!
Dhe kete se them une por faktet qe permenda me siper!

cLaw eagLe
cLaw eagLe Dan 1,899, 14:08

V

DoRi94
DoRi94 Dan 1,899, 14:10

Napo goldet si qeveria po kerkonte nga kongresi per lojtaret e rij per nje BB edhe nga donaciane personale kush te donte ,,, u perdoren per te shlyer borgjet qe kishin per mercenaret apo ku e di une se cfare! pra nuk i perdori per BB ,, dhe me e bukra eshte se japin ndihma vetem per Alb D-1 dhe Alb D-2 level deri ne 27 ,,, pse ato si sjan pjese e ktyne njesive nuk ndihmohen fare per cfare aryjet a sjan edhe ato pjestar te ketij kumuniteti dhe pagujne taksak si te gjithe vetem qe kane deshir te rrijne ne nje MU si dojne vete per shume arsey shoke mik apo thjesht i leqen MU-ja pse shteti ato i anashkalon ? per cfare arsyet ?

Andiroid
Andiroid Dan 1,899, 14:10

Heu Bre Nino kshu!!!
Ku e pe ket i mer shoku qe partia po i jep ndihmat per me mor antar??
Ca ke qen me noi fallxhore sonte se nuk ka mundesi!

Shiko ta shpjegij shoku ty me 2 fjale:

E para kishim vene disa kushte per dhurimin e goldit dhe e ke linkun me siper!

E dyta nuk kuptojme arsyen qe pse kto ndihmat qe jep UML te perfitojn vetem antaret e rinj te MU shtetrore. Po ata qe futen per nje arsye apo per tjetren ne nje MU private me emer (si psh. Shpata e Kastriotit) pse mos marrin ndihma.

E treta keto ndiham do ndahen pa dallim feje, krahine, ideje, partie, Njesie Ushtarake etj etj...dhe do perfitojne ata me te shpejtet.

Nejse plako, ti nuk para flet shume por kur flet e dhi fare ; )
RESPEKTE o7

Napoleon 54
Napoleon 54 Dan 1,899, 14:15

Un nuk permenda fare as ca ka be as ca ska be as ca do te beje qeveria se kjo eshte ceshtje tjeter.

Mua mu duk e pakuptimte fraza qe citova sepse si te ishte qeveria si te sihte LeA si te ishte dikush tjeter e njeta menyre po perdoret per shperndarjen e goldit dhe duket fare qarte qe ska te beje me itneresat e eShqiperise por nje partie te vetem

e un te thash nuk jam ne loje per nje parti por per eShqiperine.

Arius ti je mjeshter per te deformuar fjalet qe keshtu replikat e tua per mua jan jashte teme. Un e shkruajta komentin tim per njerezit me logjike te ftohte jo me logjike te ngrohte.

Napoleon 54
Napoleon 54 Dan 1,899, 14:18

@Andiroid e shoh respektin qe ke e nuk me pelqen qe dikush kur ofendon tja kthej me te njten menyre qe kshu

Zoti te Bekofte vlla

o7 : )

DoRi94
DoRi94 Dan 1,899, 14:19

Napo me kete artikull kerkuam nga qeveria te bashkepunonte por asnje nga keto pika nuk e plotesoi prandaj kaluam ne verpim vete sepse thyarja me e madhe ishte e thjesht goldet nuk shkuan per BB apo per te rijte http://www.erepublik.com/en/article/vendim-i-kongresmen-euml-ve-dhe-kryesis-euml-s-euml-lea-2201966/1/20

Napoleon 54
Napoleon 54 Dan 1,899, 14:28

@Dor94 ku e sheh qe ndohmohen vetem div shterterore vlla ? kushdo qe aplikon merr ndihma

http://www.erepublik.com/en/article/-uml-raporti-i-javes-3-bashkim-me-kryqin-e-kuq-ndryshime-2185823/1/20

Catatumbo
Catatumbo Dan 1,899, 14:29

Shum moment ideal per artikull partiak ncncnc . Shpresoj te keni sukses ne antarsimin e lojtarve te rij ne partine e juj se definitivisht te mjert na.

Rorschach C
Rorschach C Dan 1,899, 14:32

Nino 54 mendimi im personal eshte qe djemve ju lumte per iniciativen-e dyta se i shperndan qeveria se i shperndajn ata pak e ben diferencen,rendesi ka qe ndihma te mos jepet vetem neper fronte politike,por shteti te mundohet te financoje cdo MU duke i ndar ne perqindje.dmth sa antar ka kjo mu etj.flm

Andiroid
Andiroid Dan 1,899, 14:35

@Napoleon54 Zoti te bekofte dhe ty vlla!

Nuk eshte çeshtje mungese respekti plako eshte thjeshte menyra ime ironike e komunikimit!
Ironi bizantine siç e qun Kris Hasa!

Me fal nqs je ndjer i ofenduar nga ndonje gje qe mund te kem thon me siper nuk e kisha si qellim!

Shkurtimisht shoku, te ishte ashtu si po na thu ti nuk do kishim nevoje per me bo nje artikull.
Nuk eshte se kemi nevoj me ngrejt nr e antarve me pak food q5 ne o vlla. Se do e kishim bo me shume Q7 ose duke mor borxh antar nga noi parti binjake!

Kjo na u duk menyra me e mire per te dhen kontributin tone per te rinjt dhe ta thash qe eshte per te gjithe te rinjt e eShqiperise dhe jo vetem per disa... Ishte e pa llogjikshme per ne qe Goldet e parlamentarve tju hiqeshin te rinjve dhe tju jepeshin mercenarve... apo nuk osht kshu plako?

Napoleon 54
Napoleon 54 Dan 1,899, 14:36

@Rors

Sjam kunder idese jam kunder frazes qe permenda me siper.

Per mendimi ntik duket qarte qe spo bejne asgje ndryshe nga qeveria e po e perodrin kete moment te shtimit te lojtare ne menre politike qe mua per vete sme pelqen

Rorschach C
Rorschach C Dan 1,899, 14:39

Napo ne demokraci jetojm apo jo??? secili ka te drejte te veproje sic e ndjen pa prekur te drjten e tjetrit,sbesoj se ty te ka prekur dikush te drejten apo jo???

Napoleon 54
Napoleon 54 Dan 1,899, 14:41

@Andiroid Amen te gabosh eshte njerezore te falesh eshte hyjnore : )

Sjam fare kunder idese por problemi eshte qe edhe qeveria te rinjte po i ndihmon ,nuk eshte se po shlyen vetem borxhet. Ju mund te ndihmonit qeverine ne shperndaje e skishte fare nevoj per kete lloj komunikimi. Po krijoni percarje nderkohe qe te gjithe po japim te njten zgjidhje. Kete dua te kuptoni.

Spo them qe qeveria eshte perfekte ,smund te ndodh kurr kjo ne asnje aspekt te jetes,pikerisht ndihma juaj do ishte emirepritur po kur thjesht debatohet e shaheni me njeri tjetrin nuk sjell asnje fryt

Napoleon 54
Napoleon 54 Dan 1,899, 14:41

@Rors

Normal dhe un ndaj dhash mendimin tim vlla 😉

RadeciVV
RadeciVV Dan 1,899, 14:53

Nino me vjen keq po nuk pajtohem me ty.

Percarje do te ishte e kunderta, nese do te bente thirrje E JAPIM GOLDIN E KONGRESMENEVE VETEM BEHUNI PJESE E JONJA.

Keut po ndodh pikerisht e kunderta. Tashi edhe po te behej ashtu edhe keshtu, do reagonin grupe te caktuara, si ti ja bejme mo vlla?

Kjo eshte nisme thjesht sepse ndihemi me te sigurte se goldi yne nuk shkon huc keshtu, dhe shkon ne ate qe ne kemi plan dhe mendojme se eshte me e mire per Shqiperine, e jo te shkoje tek mercenaret apo ku e di une.

Pra eshte plan i menduar nga ne, si forma me e mire qe te ndihmohet vendi.

Qeveria u ftua tek msg i kongresit te paraqes nje plan te detajuar, asgje konkrete. Dikush thoshte per fabrika, dikush per mercenare, dikush per ate gje etj. Pra asgje konkrete. Andaj e gjykuam se me mire ta bejme ndarjen vet.

Respekt

Arius argiri
Arius argiri Dan 1,899, 14:53

Nino me vjen keq qe i ke keqkuptuar fjalet e mia! une thjesht dhe qarte thashe qe nuk i besoj kesaj qeverie per arsyet qe te permenda ,dhe si rrjedhoj mendoj (mund edhe te gabohem por ky eshte mendimi im!) se eshte e paafte per te administruar keto fonde!
Thjesht kaq!

Napoleon 54
Napoleon 54 Dan 1,899, 15:08

@Dard

Nuk besoj se UML eshte nje program qe nuk funksionon dhe normal qe tani me baby boom do te funskiononte akoma me shume. LeA mund te kishte derguar nje perosn ne UML qe te merrej me shpendarjen e ushqimeve dhe ndihmen ndaj te rinjve e ne kete menyre i benit nje kontrrol cdo pjese te parave qe ju kishit dhene si pasoje e medaljes por edhe me teper.

E perseris nuk me pelqen kur ka shume debate te kota si tek mesazhi i kongresit e asnje zgjidhje

Dicka personale. Edhe pse mund te kemi mendime te ndryshme ke respektin tim maksimal per menyren e te komunikuarit o7

@Arius

Ok mendimi yt eshte mendimi yt vlla,ska asgje te keqe . Dhe un dhash mendimin tim

Portofoli Humbur
Portofoli Humbur Dan 1,899, 15:32

Kur u publiku loja ne ora 16:00 dje , fillova me i dergu mesazh secilit lojta t'ri me link-at me te rendesishem sa i perket me mesu lojen. Rreth 100 lojtar e pranuan kete mesazh preje meje qe nuk kishe as edhe nje permbajtje politike ( ju deshojm me Print screen , nese deshironi ). Pas tri oresh kur e perfundova punen time fillova me shiku se sa prej tyre po e vazhdonin lojen te pakten per ato 3 ore , shum prej tyre ishin tani me antar te LeA 🙂 , ehh... shihet puna juaj.

Kiss e keni !


p.s Ariusi osht i mOdh , i mOdh !!!

Portofoli Humbur
Portofoli Humbur Dan 1,899, 15:36

Gjithashtu , DardanH po e shoh se shume po permend programin UML ... nuk po e di qdo jave gjat muajit e kaluar ka pas artikuj me punen qe po zhvillohet aty , me donacionet dhe harxhimet.

Kete muaj UML eshte vetem per Albania D-1 dhe Albania D-2 , dhe prap kemi bo artikuj se si po hec puna aty ( te pakten une per Albania D-2 ) , te gjitha te dhenat jam duke i mbledh dhe ne fund te mandatit tim si komander i Albania D-2 , do te publikohet raporti i gjitha ndihmave te pranuara dhe te shpenzuara.

Nuk e di qfar problemi ke ti me programim UML , amo boll fole pallavra se nuk t'ka hije 🙂

Andiroid
Andiroid Dan 1,899, 16:20

@iPanch0... Ka rreth nje jave LeA ka pas 126 antar dhe sot ajo ka 125...

Faktet mundesisht me konkrete ; )
Pastaj çdo parti fryhet ne nr. pse kapeni vetem ketu???

Portofoli Humbur
Portofoli Humbur Dan 1,899, 16:49

@Andiroid... nuk u kapa tek fakti se pse fryhet numri i antareve te partise , por ne menyren dhe kohen se kur i "rekrutoni" keta lojtar.

Une fola per veten time , se qka kam bo gjat oreve te para te babyboom dhe se qfar kam vrejt.
Ne vend se grupi juaj te na ndihmoj te pakten me dergimin e mesazheve tek lojtaret e rinje e cila kishte permbajtje aPolitike ( nese quhet kshtu ) , por vetem per synim qe t'u mesohet loja lojtareve te rinje , ju e gjeni kohen qe te rekrutoni lojtare te sapo ardhur ne loje.

Nuk e di se a je kongresmen dhe a je pjese e mesazhit te kongresit , po aty njeri nga LeA e ceki se keni formu nje grup per te ndihu lojtart e rinje me mesazhe "edukative" qe t'ia mesoni lojen. I bera thirrje qe te bashkohen me grupin e Ministrise se Edukimit dhe a e din qfar? Asnjeri nuk pergjigjet...injorim total nga ana e tyre ( qe e tregon faktin sa te prapambetur jane , sepse injorimi dhe mendjemadhesia tregojne varferi intelektuale ). Pastaj po del qe ky grup nuk kishte qellim qe t'i "edukonte" lojtaret e rinje , po qe t'i terhiqnin ne partin tuaj.

Ky fakt po me ben qe te "kapem" tek kto gjera , se po beheni si shenjtore , e ne fakt nuk po tregoheni aq te shenjte.


Dhe sa i perket fakteve , o i dashur vlla Andiroid ( po te quaj vlla edhe pse kemi pikepamje te ndryshme , repsekti prap egziston) , ku jane ato faktet te cilat i kerkoja une nga Ariusi , nga ty edhe nga Reformatoret e Revolucionaret sa e sa here akuzonin eQeverine , mua apo programin UML si ne rastin e Rilindasit dhe Ariusit para 1 muaji e gjysme , si ne rastin e tanishem te DardanH?
Duke e quar posht mundin tim dhe te DonCurtis-it dhe disa lojtarve tjere ... aq thjesht vetem me fjale dhe asgje tjeter , duke i pasur para syve qdo fundjave artikujt per punen qe po kryhet aty?


Nuk kam asgje kunder partise juaj ne teresi , por kam diqka kunder disa ish-presidenteve qe po e cilesojne veten si shume te suksesshem ne kohen e tyre 🙂 (por para skenat tregojne ndryshe)

Te pershendes

Portofoli Humbur
Portofoli Humbur Dan 1,899, 16:49

*Prapa-skenat

enzq
enzq Dan 1,899, 18:45

Jam shume dakort me ju GOLDET jan te juajat beni cte doni me to, shfrytezojini si tju vij per mbare

Suksese o/

VisarJ
VisarJ Dan 1,900, 00:27

Specifikoni se cka do me thone lojtare i ri se lojtaret e ri nuk e dijne.

Mund te mendoj <18 vjet

tori01
tori01 Dan 1,900, 01:17

Menyren tuaj te ndarjes se goldeve nuk po e hedh njeri poshte dhe as punen tuaj.
Por pse ne kemi dyshime duhet mbyllim gojen se ndryshe ju akuzoni per percarje apo per ndonje gje tjeter.
Keq me vjen por kjo eshte pabesi nga ana juaj.

Nuk ka nevoje te kete prova per te vertetuar dicka sepse nuk jemi ne salla gjyqesh ketu dhe nuk duam ti bejme gjyqin njeri-tjetrit.

Ne kishim dyshime per ndarjen e ndihmave prandaj kerkuam qe ne fillim nje plan per shperndarjen e ndihmave dhe trasparence.
Keto nuk u plotesuan, ashtu sic i kerkonim ne.
Prandaj menduam ti ndame vete keto ndihma ashtu sic e gjykojme ne me mire.
Ky eshte thelbi i ceshtjes.

Pastaj po qe se napoleon 54 do te meret me lojra fjalesh. E ke shkruar keshtu, pse ke shkruar ashtu ne artikull. Keto jane humbje kohe dhe debate te kota sepse nuk te cojne gjekundi...

LioneX aKa MeDzeLi
LioneX aKa MeDzeLi Dan 1,900, 04:22

... Vëllezër ARBËRESH !

Ju ftoj që ta shikoni punën tuaj , është shumë pak e rëndësishme tjerët se ç'flasin ; )

Bravos ju lumtë për vendimin , së paku nuk i mbajtët për vete !

Andiroid
Andiroid Dan 1,900, 04:35

@iPanch0 respekti eshte reciprok vlla pavarsisht nga pikpamjet. : )

Punen e UML nuk ta ka hedh njeri poshte vetem (une te pakten dhe gjate hepjes se UML ju kam dhuru ato pak ndihma qe kisha juve, Kryqit te Kuq dhe ArlinDx tani ne fund)
Por kam folur hapur (per mendimin tim) qe nuk eshte e drejte qe te ndihmohen vetem lojtaret e rinj qe bejne pjese MU shtetrore...

Te shpjegoj pse-ne dhe pikpamjen time:
Ne MU time qe fillimisht ishte hapur per me lujt bashk me nja 10 shoke ka pas nje dyndje te madhe lojtaresh te rinj keto 2 jave. Kjo fal babyboom-eve te Ternakopit, DardanH dhe ndonje tjetri.
Fillimish iu eshte shpjeguar loja dhe ju eshte kerkuar te kalonin ne MU shtetrore.
Disa e kan bo, disa nuk kan dash, disa kan pertu, disa nuk jane pergjigj dhe kan vazhdu lojen.

(dhe po te shofesh shume nga ata lojtar te rinj ne MU time bejne pjese ne parti te ndryshme si VV, PEA, PN, dhe po te duash mund ti pysesh 1 per 1 nqs ju eshte kerkuar ndonjehere te bashkohen me LeA-n)

Atehere shkurtimisht ça do bejme me kto lojtar te rinj (te ketij muaji) qe jane futur ne MU private si AUS, Shpata e Kastriotit, Albanian Avengers, SPA etj... Do ti lejme ne meshire te fatit deri kur te merziten dhe ta lejne lojen?? JO

Prandaj ne vendosem qe goldet tone te shkojne drejt te gjithe lojtarve te rinj pa dallim MU, partie dhe shoqnie. Kjo do te thote qe do ndihoen te gjithe (MU private dhe shtetrore, antar te çdo partie) pa kerkuar asnje gje ne kembim.

Ndihmat do ti ndaje une personalisht çdo nate dhe do ti publikoj çdo levizje timen ne nje artikull me emrat e lojtarve qe kane marre ndihma, MU dhe partine ku bejne pjese. Gjithshka transparente dhe ne syte e te gjithve.

Respekte vlla ; )

Dr. A. Kulla
Dr. A. Kulla Dan 1,900, 05:15

Nuk po kuptoj pse po ju pengon nje pune nga dikush tjeter? Kur kjo qka jan duke ber kta trima eshte per cdo lavdat.

@iPanch0 - ti po bjen ne ndesh me fjalt e tuaja kur po thu kam ndejt tu ju shkrujt bebeve dhe ne nje menyre po akuzon se antarte e LeA nuk e ka ber, ne tjetren ane po akuzon se shumica e bebeve jane antare te LeA-s. Shtrohet pyetja si ka mundsi pa ju shkruajtur te antarsohen? ( Edhe pse Lidhja ka numrin e njejt te antarve me shume se nje jave)
Per programin UML besoj se nga te gjithe kemi respekte dhe puna e juaj eshte per ta ngritur kapelen, dhe une personalisht kam respekte per ju e sidomos per DonCurtis. Por fakti se na pengon eshte se pse jane vetum per MU shtetrore...

@Nino - Respekte per kulturen e treguar ne komente, por vetum nje gje me eshte e pakjart. Si ka mundsi nje person me 6 medale CP dhe 7 medale CM te thot nuk mirem me politik se nuk me pelqen?

The Doctor

Arius argiri
Arius argiri Dan 1,900, 05:26

Pancho! sa per faktet kur kam sulmuar qeverine une ti kam dhene madje edhe me teprice por nese ti i ke mbajtur syte e mbyllur kjo eshte problemi yt dhe jo i imi!
çdo gje qe ti nuk je ne gjendje te shohesh apo nuk deshiron te shohesh mos nuk do te thote aspak se per kete arsye edhe nuk ekziston!
Sa per programin e Ministrise se edukimit nese kerkonit bashkpunimit tone apo ju mungonte bashkpunimi jone duke pare qe ne dyshonim ne aftesite e juaja (qofte edhe ne menyre te gabuar!) mund te na thoshit OK vellezer opozitar ja ku i keni edhe goldet tona zgjidhni nje nga ju qe te drejtoje kete program ndihmash dhe ne jemi gati te bashkpunojme me te!!!!!
POr problemi juaj vazhdon te ngelet se nuk arrini te kuptoni se gjysma e populsise se ealbanias e mendon si ne pra dyshon me te drejte qe ne menyren e qeverisjes ka paaftesi dhe mungese deshire per ta pranuar kete paaftesi sa edhe mungese deshire per te pranuar çdo ide te re qe per ju mund te kercenoj te sistem qeverisjeje qe gjysna e shqiptareve mendon se mund te permisohet madje duhet te permisohet!
Ju administroni shperndarjen e mijra all te shtetit dhe inatoseni kur ndonje nga ne hedh dyshimin se i perdorni ato edhe per qellime politike e tashme vetem se ne vendosem ti shperndajme individualisht 25 goldet tona personale te medaljeve te kongresit filluat te akuzonit se e bejme per arsye politike!
E pra Panco mund te bindesh edhe vete qe ka diçka qe nuk shkon ne asryetimin e akuzave te juaja !

DonCurtis
DonCurtis Dan 1,900, 09:19

Ndersa ne te gjithe se bashku (qeveria dhe lojtaret tjere te eShqiperise) krijojme mesazhe per te rinjte dhe ju dergojme ne emer te eShqiperise, dhe gjithashtu ju dergojme ndihma atyre qe mundemi ne emer te eShqiperise, ju i beni te njejtat gjera vecmas nga ne dhe perdorni emrin e LeA per kete pune.

Goldin edhe ne kongresmenet tjere e kemi dhene dhe nje pjese u harxhua per te paguar shpenzimet e luftes (shepenzimet e SHQIPERISE jo te ndonje shteti tjeter), dhe tjerat kane shkuar ne fabrikat sheteterore (gjithmone ka ndodhur keshtu, goldi dergohej ne fabrikat sheteterore). Pra gjithecka do shkonte per te miren e Shqiperise. Edhe ju per te njejtin synim po e beni, por po e perdorni emrin e partise sikur ju po beni dicka qe te tjeret nuk e bejne.
Eshte e njejte sikur te shkruajne te gjithe "Partia Nacionaliste jep X gold per Fabrikat Shteterore", "Levizja Vetevendosje jep X gold per Fabrikat Shteterore" etj...

DonCurtis
DonCurtis Dan 1,900, 10:39

Arius sa i perket ketij komentit tend te fundit, nuk munda te rija pa replikuar: Ju hidhni dyshime se mos ndoshta po vjedhim nga lojtaret nepermjet UML dhe mos ndoshta do ua vjedhim edhe juve ato gold?
Cfare dreqin jane ato raporte javore nga pancho? A i keni hedhur sy nje here e te shihni se cdo arme e ushqim i harxhuar eshte i dokumentuar aty? Nuk e besoj qe i lexoni; injoroni ato gjera, qe tani te kritikoni duke bere sikur nuk ka pasur prova. Program me trasnparent se UML nuk besoj qe ka pasur ne eShqiperi ndonjehere. Pranojeni se emrin e partise doni ta perdorni qe te thone te gjithe "uau LeA po jep ndihma per te rinjte, te bashkohemi me ta".

Mendojeni se cdo kush do kishte mundur te beje te njejten gje (cdo parti qe mori ca kongresmen), por ne te tjeret bashkepunuam dhe rame dakord qe te bejme te njejten gje qe eshte bere cdo here, ndersa ju duke u munduar ta ndreqni punen, e dhjet fare duke u ndare krejtesisht nga ne dhe duke shkuar koke me vete.

Kam shum rrespekt per Ujku76, dhe dua ti them qe te shikoje pak partine qe per nje kohe te shkurter e beri kaq te suksesshme, pasi Ujku donte bashkim, por kjo qe po beni eshte percarje, ndaheni ne nje grup krejt tjeter, dhe beni cdo gje qe bejne edhe te tjeret, por ju e beni ne emer te partise.

Andiroid
Andiroid Dan 1,900, 11:34

@DonCurtis vlla asnje nuk ka hedhur ndonje dyshim tek UML (te pakten me sa di une)
Nuk ka te beje fare kjo gje me punen qe po beni ju!

Sa per faktin e Goldeve te parlamentarve te LeA-s (55 gjithsej) parlamentaret ne unanimitet dhane qe ne fillim disa kushte per shfrytezimin e Goldit te tyre (ne fund te fundit eshte goldi i tyre sepse e kane merituar dhe eshte e drjeta e tyre te vejne kushte)
Kushtet i ke tek linku me siper.

Ti do thush qe gjithone eshte zbatuar nje menyre per te ber donate goldin e parlamentarve! Por ja qe ka dhe mendime te ndryshme dhe disa preferojne te ndihmojne te tjeret ne menyren qe ata e vlersojne me te arsyeshme!
(edhe kjo eshte e drejta e tyre dhe nuk eshte e thene qe vetem duke ndjekur masen ose traditat veprohet vetem drejt)

Tani dihej qe e vetmja menyre qe mos kishim mosmarveshje apo keqkuptime ishte te ndiqnim masen dhe tradicjonin por nuk kishte as nje plan konkret. Disa thonin tek fabrikat, disa tek MoE disa per te Mercenaret. Pra tamom-tamom ku? Me mire aty ky e quajte te arsyeshme ata vete, pra tek çdo lojtar i ri (dhjetor-janar lvl 21-24) PA DALLIM MU, PARTIE APO SHOQNIE... (lexo komentin tim me siper)

Tani tek Titulli i artikullit ka nje gje gabim: Nuk duhet te ishte perdorur emri i partise! kjo per arsye qe te mos te kishte politike ne ndarjen e ndihmave.. (tek formi nuk eshte emri i partise)

Gjithashtu dihej qe duke vepruar "ndryshe" shume te tjerve nuk do i pelqente...

Ti mendon qe ""uau LeA po jep ndihma per te rinjte, te bashkohemi me ta"" Ok eshte mendimi yt.
Une mund te te them nuk ka kete per qellim! Do kishte me shume menyra te tjera me efikase per te arritur ate qellim qe mendoni ju.

Gjithsesi secili mund ta mendoje si i pelqen...

DoRi94
DoRi94 Dan 1,900, 11:37

@Napo , ja shikoje vlla pak programin e tyre arsyet qe mund te refuzohen thote nese sje pjes e ALB D1 D2 dikur ne muajin e pare jepshin per te gjithe ndihma por ateher e kishte DonCustis qe e furnizonte me food sa u be me mbeshtetjen e shtetit pastaj direkt u kthy qe te marrin vetem Alb D1 D2 nuk po e shpiku une por keshtu e ka vete programi po se pate problem hape dhe shikoje http://tinyurl.com/programiUML


@DonCurtis , pse nuk bashkepunuat me partin tone kur jua kerkuam ne kete artikull asnje pike nga ato nuk i plotesuat dhe pastaj ne vepruam sikurse ju thame dhe ne artikull http://www.erepublik.com/en/article/vendim-i-kongresmen-euml-ve-dhe-kryesis-euml-s-euml-lea-2201966/1/20

Sa per programin jam plotesisht dakort me ty se ka qene nje program i mire por ama deri ne ate kohe kur merrshin te gjithe ndihma sepse tani qe e keni kthy vetem per ALB D1 D2 per mua behet programi me kote qe ka pas kjo loje ,, sepse te gjithe paguajme taksa si te rrish tek Shpata e Kastriotit , SPA , apo kudo qe te jesh prandaj duhet te ndihmohen te gjith pjestaret e cdo MU-je sepse duhet te jemi te barabarte , prandaj ne po i shperndajme vete keto ndihma per cdo person si ndodhet kete loje te marri nje ndihma sado e vogel apo e madhe te jete,,, nese keto gold do tjua jepshim juve ndihmat do shkoshin vetem per Alb D1 ,D2 dhe jo per persona si do ishin ne MU te tjera.

tori01
tori01 Dan 1,900, 11:57

@DonCurtis
Meqe po flisje per bashkimin ne mesazhin e fundit, desha te te them se:

Cfare do te thote per ty bashkim ose bashkpunim?.

Per mua do te thote te pranosh mendimin e tjetrit dhe ta respektosh ate .
Ju nuk po e respektoni vendimin tone dhe as keni tentuar te bashkpunoni ne lidhje me ate qe ne kemi kerkuar.

Per mendimin tim eshte qeveria dhe presidenti qe duhet ti shfrytezoj te gjitha mundesite per bashkepunim ne nje kauz te vetme (SHQIPERINE) dhe bashkimin e te gjithe shqiptareve pavarsisht partive politike ose MU qe shqiptaret i perkasin.

LEKSENDER
LEKSENDER Dan 1,900, 12:49

5 golded per kongresmen jan nje çmim personal kshu qe secili mund te bej çte doj
vendoset ti mblidhni 55 dhe tju shperndani buk te rinjve ju lumt djema nuk kuptoj pse e keni debatuar kaq shum kte inisiativ
Buken do e han Shqiptaret qe do luftojn per Shqiprin te jet ndihm nga qeveria nga LEA apo lojtar bamires
Ska gje te keqe se kur te votojn Shqiptar do votojn dhe der me sot kemi pat president me te mir ose me te keq
Te rrim te bashkuar djema dhe te luftojm per Shqiprin ti harrojm inatet politike njeher e pergjithmon

Andiroid
Andiroid Dan 1,900, 13:12

+1 tubua dhe ai ushqim q5 blihet ne tregun shqiptar keshtu qe perfiton edhe tregtari edhe qeveria me ane te taksave!

deri tani lojtaret qe kan aplikuar dhe kane marr ndihma mund ti shifni ketu: http://prntscr.com/r7sgd
Neser do publikohet nje artikull me te gjithe emrat e lojtarve dhe do rifreskohet çdo dite.

Ndihmat jane ndar tek çdo aplikant (lvl 21-25) ne menyre te barabarte (200 food q5 secilin) pa asnje dallim apo interes!

Do i lutesha çdo komandanti MU qe ta publikoje linkun e formit tek MU qe drejtojne: http://goo.gl/3FxEe ne menyre qe te perfitojne sa me shume lojtar "te rinj".

Do tju lutesha gjithashtu te MOS SAKTESONIN NGA VIJNE NDIHMAT...

Kris the Intriguer
Kris the Intriguer Dan 1,901, 02:31

S'mendoj se po e kapni ate qe tha Nino...ose po e kapni por po i beni bisht...
Nino s'ju tha qe 5 goldshi nuk jan personal dhe vendosin te tjeret cfare bejn me to, ai thjesht po ju thot qe pjesa e "KUJDES!" ka politike brenda...s'mendoj se esht kaq e nderlikuar sa behet...
Gjith te mirat

Arius argiri
Arius argiri Dan 1,901, 06:21

kris edhe ti ose se kuptuar ose nuk do ta kuptosh pergjigjen qe une i kam dhene ninos ne lidhje me kete pyetje! PO KA POLITIK! POLITIKA E DEPOLITIZIMIT TE SHQIPERISE ! KJO ESHTE POLITIKA JONE DHE PER KETE POLITIKE DO TE LUFTOJME DERI NE FUND!!!!

LorimerPFC
LorimerPFC Dan 1,971, 12:00

KOSMET IS SERBIA

 
Objavi komentar

Kaj je to?

Prebirate članek, ki ga je napisal državljan eRepublika, izjemne večigralske strateške igre, ki temelji na državah iz resničnega življenja. Ustvarite svoj značaj in pomagajte vaši državi doseči slavo medtem ko se uveljavljate kot vojni junak, znan založnik ali finančni mogotec.