Okolje ON/OFF

Join the new world

 

Kabineti i Qeverise se Shqiperise Etnike per Muajin Shkurt 2013

Dan 1,905, 09:38 Published in Albania Albanija s strani ujku76
Te dashur Qytetare te Shqiperise, bij e bija te Arbrit, nipa te Kastriotit!

Falemnderit per respektin dhe besimin qe patet tek une duke me votuar si President te Shqiperise Etnike!

Jam teper i mallengjyer dhe i gezuar njekohesisht qe me dhate mundesine per te drejtuar Shtetin tone ketu. Ndaj dhe betohem me solemnitet perpara Jush dhe Zotit se do bej maksimumin tim per vendin tone te shtrenjte Shqiperine!

Perpara se te prezantoj perpara Jush kabinetin e Qeverise per kete muaj dua te falenderoj kandidatin tjeter ne gare, PEYONI per klasin dhe cilesite e tij qe tregoi. Fatkeqesisht, propozimit tim per te mbajtur rolin e zv.Presidentit, PEYONI i u pergjigj negativisht. Megjithate, ne mbesim miq te mire dhe bashke do te bejme gjithshka per Shqiperine. Tani dua te permend shkurtimisht disa pika kryesore te progamit te Qeverise.

Do t'a filloj me ate te cilen une e kam shpallur prioritet te pare te Qeverise. Ndihmat me arme dhe ushqim per lojtaret tane.

Sic e dini Qeveria e meparshme ka arritur te furnizojne me arme dhe ushqim te gjithe lojtaret e Div 1 dhe Div 2 nga niveli 21 - 25 ne baze te Programit UML te themeluar dhe menaxhuar nga Don Kurtishi (Don Curtis). Sipas te dhenave qe mu dorezuan prej tij, furnizimet me arme nga qeveria arrijne diku ne 240 – 250 arme q7 ne dite. Ne te njejten kohe, une nga te ardhurat e mia personale kam arritur te siguroj fonde per MU-ne Shpata e Kastriotit te cilat arrijne ne 450-500 arme q7 ne dite. Te dyja keto fonde do te bashkohen dhe do te sherbejne per te sigurar pajisjen me arme per te gjithe lojtaret shqiptare cdo dite. Kuota eshte 5 arme q7 pa dallim niveli dhe MU-je. Nese kuotat nuk jane te mjaftueshme, fondet shtese do te mbulohen nga Qeveria.

Per te marre armet duhet te plotesohet nje formular i thjeshte. Administrata qe do merret me infrastrukturen e ndihmave do jete po ajo e programit UML ne bashkepunim me ate te Shpates se Kastriotit. Kjo behet meqenese tani te gjithe lojtareve do t'u ndahen armet me aplikim (edhe atyre te Shpates – keq me vjen djema po bac uku eshte i te gjitheve 😁

Sigurisht, ka ndermjet nesh lojtare me burime te mjaftueshme te cilet nuk kane nevoje per furnizimet nga Qeveria. Keta lojtare, jane te lutur te mos aplikojne. Po ashtu, edhe ata qe kane mundesi te ndihmojne buxhetin e Qeverise per siguruar arme per lojtaret e tjere mund te bej donacione tek programi UML. Me shume detaje do vijne se shpejti. Ndihmat me ushqime do vazhdojne sipas programit te Qeverise se Meparshme.

E gjitha kjo behet per ti dhene mundesi lojtareve qe te ardhurat e tyre nga medaljet ti ruajne per qendrat e trajnimit per rritjen e forces. Kjo shihet nga qeveria si pike kyce per forcimin e Shqiperise ne loje. Ne ecim sipas parimit qe Qeveria eshte ketu per ti sherbyer lojtareve dhe jo anasjelltas. Ne e kemi per detyrim gjetjen dhe hapjen e rrugeve per te ndihmuar te gjithe lojtaret pa dallim. Nga ana tjeter, lojtaret tane kane per detyrim sherbimin ndaj Atdheut. Dhe kjo do te thote qe DO-te te plotesohen me disipline cdo dite dhe bazukat e energjite te ruhen per lufterat e rendesishme.
________________
Pika e dyte me kryesore eshte organizimi ushtarak. Si nje nga njerezit me pervoje kam zgjedhur per kete pune Ministrin e Mbrojtjes, Z. Jonkastrioti.

Struktura e organizimit ushtarak shkurtimisht do te jete kjo:

Ministri i Mbrojtjes, Presidenti dhe zv.Presidenti kontaktojne me mesazh privat te gjithe Komandantet e te gjitha MU-ve (shteterore dhe private bashke). Komandantet do te mbajne mesazh privat me te gjithe Kapitenet e tyre, dhe Kapitenet me te gjithe Ushtaret e Regjimenteve perkatese.
Pra urdhrat ne raste lufte do te kalojne zinxhir: CP - Komandante - Kapitene - Ushtare (me falni nese ju fyej me fjalen ushtar, po te doni e bejme oficere 😁

Lufterat serioze, qofte betejat e rezisteces RW qofte ato me armik kombetar (NE) do te behen gjithmone me organizim ne chat. Chati do te kete 4 dhoma ku do te behet organizimi: D1; D2; D3 dhe D4. Dhoma D4 e chatit do te sherbeje edhe per dhenien e ndihmave (supplies) per lojtaret e huaj, mercenare etj.

Ne kohe lufte do te jepet alarmi dhe te gjithe lojtaret aktive duhet te paraqiten ne chatin e tyre sipas divizionit perkates.
Njerez te Qeverise do te sherbejne per te kryer organizimin e luftes ne beteja. Kjo eshte jashtezakonisht e rendesishme sidomos per lojtaret e Div 1 dhe Div 2. Ju lutem mos e neglizhoni.

Sot, ne oren 22:00 te Tiranes do te behet nje prove gjenerale me Ministrin e Mbrojtjes, Presidentin dhe te gjithe Komandantet e MU-ve per te simuluar organizimin ushtarak ne rast lufte. Takimi do te behet ne chatin: #Shqiperia. Ju lutem te gjithe Komandanteve te MU-ve (shteterore dhe private) te paraqiten aty ne oren e duhur.
________________
Ana diplomatike eshte pika tjeter e rendesishme. Shqiperia, si nje vend i vogel dhe ne nje pozite te veshtire e pushtuar nga Serbia ka nevoje per te gjithe Ne dhe jo vetem. Aleancat me shtetet mike jane te konsoliduara nga Qeverite e meparshme dhe ne kete drejtim do te vazhdoje edhe kjo Qeveri. I gjithe Trupi Diplomatik eshte i lutur te vazhdoj punen njesoj si nen drejtimin e Qeverise se Meparshme deri ne momentin qe do te kontaktohet nga Ministri i Puneve te Jashtme. Ambasadoret ne vendet e rendesishme aleate, sic jane USA, Kroaci, Turqi, Greqi, Itali do te jene njerez te zgjedhur e te pregatitur enkas per kete pune. Me perjashtim te Ambasadorit te Shqiperise ne USA i cili do te zgjidhet nga perfaqesia e Diaspores Shqiptare ne Amerike, te tjeret do te zgjidhen nga Ministria e Puneve te Jashtme (MoFA). Diplomatet ne karriere do te kene perparesi ne zgjedhje.
_______________

Kabineti i Presidentit ujku76:
Zv.President - Eros Liebesgott (Zoti i Dashurise - per Shqiperine kuptohet)
Kryeminister – DardanH
Sekretare Shteti - Afrodita Mf
Minister i Mbrojtjes – jonkastrioti
zv. Minister i Mbrojtjes - Napoleon 54
Minister i Puneve te Brendshme – Andiroid
Zv. Minister i Puneve te Brendshme – LiLo1
Minister i Puneve te Jashtme – Pikachuku
Zv. Minister i jashtem - se shpejti
Minister Edukimi – CmenduriaMB
Zv.Minister Edukimi – tori01
Zv.Minister Edukimi – Mustafa XXL
Minister pa portofol - Arius Argiri
Minister i Ekonomise – DardanH
Keshilltar per Ekonomine – Visar Jasiqi (pritet konfirmim)
Guvernator – Nameless99
Zedhenes i Qeverise – se shpejti

Me respekt
Presidenti i Shqiperise Etnike
P.S. Qeveria ka mungesa te theksuara te perfaqsimit te vajzave ne raport me djemte. Meqenese kabineti i Qeverise nuk eshte i plote akoma ju lutem mbesave te Kastriotit ta shikojne me perparesi apikimin per pozicione ne Qeveri. Aplikimi i vajzave do te favorizohet ne krahasim me te djemve.

Ne rast se asnje vajzat e Shqiperise nuk shfaq interes per pjesmarrje ne Qeveri atehere ujku do therase ndihmen e dy ulkonjave te vogla qe per momentin jane ne fazen e stervitjes. Ato quhen ILIRA dhe JONA.


 

Komentarji

Mustafa XXL
Mustafa XXL Dan 1,905, 09:52

v sukses i pari

KD22
KD22 Dan 1,905, 09:57

mua me jep vec koncensionet dhe me kthe njesine ushtarake Illyrians dhe sdua gje nga ty 😃

Kalameet.DS
Kalameet.DS Dan 1,905, 10:00

v bravo.keshtu duhet te behet,me organizim 🙂

Crazy Alboz
Crazy Alboz Dan 1,905, 10:02

Suksese, O vlla organizohuni te morim nj tok shpejt se po du me u kthy 😛

A E N E A S
A E N E A S Dan 1,905, 10:04

Hajt suksese vetem nje gje skuptova...Ariusi ca do beje saktesisht?

RadeciVV
RadeciVV Dan 1,905, 10:06

Voted. Suksese ujku ne mandatin tend, qe ne start jep shenja organizimi. Te prifte e mbara

Andiroid
Andiroid Dan 1,905, 10:24

V vlla!

Me ke kap ne befasi me detyren qe me ke ngarkuar!
Nuk kam qene ndonjeher i terhequr pas posteve por meqe ma besove kete detyre do mundohem te mos te zhgenjej ty dhe komunitetin!

Arius argiri
Arius argiri Dan 1,905, 10:49

Urime per fitoren opozites ne pergjithesi dhe Ujkut ne veçanti! Shpresoj qe kjo qeveri te jete hapi i pare drejt krijimit te tradites se formimit te qeverive te bashkimit kombetar !!!!!

iPanchO
iPanchO Dan 1,905, 10:52

Me ne fund Ariusi dul ne pozite,me shume u gezova une se ai o > shpresoj tash qe imagjinata e tij ne lidhje me "qeverine" ko mu ndale.Eh po Arius tash eshte rradha ime qe te shkruaj artikuj per "korrupsionin tend".
Te pershendet DEJZII nga opozita 🙂

Juve ju uroj suksese dhe rrofte Shqiperia o>

tori01
tori01 Dan 1,905, 10:58

Suksese vlla. Te falenderoj per detyren qe me ke caktuar. Organizim shume i mire ushtarak qe do sjelli patjeter sukses.


Na duhet nje ujk si ty edhe per shqiperin reale. Sepse shqiptareve i mungojne vetem prijesit qe e duan vertete shqiprine dhe shqiptaret.

RajuB
RajuB Dan 1,905, 11:01

Urime dhe suksese o7 !

Rilindasi
Rilindasi Dan 1,905, 11:02

Minister pa portofol do të thotë të jesh pjesë e qeverisë por të mos kesh detyrë të caktuar dhe të punosh disa punë ose fare. Më mirë do ishte që Ariusi të kishte një pozitë të caktuar ku do mund të jepte kontributin e tij. Minister sa për të thenë e qenë mund të jetë secili ketu.
Gjithsesi , suksese qeverisë ketë muaj, ju prift e mbara.

alkedsh
alkedsh Dan 1,905, 11:11

alamet qeverie.ato vendet per shofera e kshu gjonash kur dahen?se dume poste dhe ne te vegjlit.
ha ha Suksese

Arius argiri
Arius argiri Dan 1,905, 11:20

Rilindas posti i ministrit pa portofol ka nje histori te gjate dhe antike qe ne kohen e oktavian augustit ekzistonte posti i ministrit pa portofol qe asaj kohe quhej minister pa qerre ,ne kohen e rikard zemer luanit quhej minister pa qese per te arritur ne terminologjine moderne "pa prortofol"..
çfare pune kryen thua ti?
me njohurit qe zoteron ne fushen e diplomacise kaq gje duhej ta dije!
po ska problem nese ti nuk e di ta them une...
ministri pa portofol siç e tregon edhe fjala kontrrolllon portofolet e te tjereve me nje fjale bashkrendon veprimin e ministrive te tjera me njera tjetren !
psh nese ministria e edukimit nuk ka fonde te mjaftueshme shkon dhe i gjen keto fonde qe i duhen asaj ne portofolin e ministrive te tjera dhe nese qeveria nuk ka nje opozite qe te nxisi punen e saj ministri pa portofol organizon nje opozite ne lartesine e qeverise me pak fjale eshte si krye ministri por ne vend te nje krye (koke) ka nje qind te tilla dhe keshtu kompenson mungesen e portofolit (thjesht sepse nuk ka pare apo i mban me kapse si puna e anglezeve!) ! per informacione te metejshme shko te wikipedia dhe shkruaj "minister pa portofol" dhe te siguroj se do te pasurosh dijen tende me informacione te shumta dhe te vlefshme!

donlaerto
donlaerto Dan 1,905, 11:26

sulmi i organizuar cdo nate ne oren 22:00 eshte teper i rendesishem, sidomos per lojtaret e rinj. Eshte si stervitje ushtarake, i disiplinon, forcon etj. VV

Rilindasi
Rilindasi Dan 1,905, 11:29

E di historikun Arius, të faleminderit për shpjegimin, leximi nuk është i demshem qoft edhe diçka e keqe ajo lexim mbetet, e lere më për faktin se me rikujtove keto gjera.
Sa për të nxitur mesimin e ndersjellt, ajo që theksove quhet udheheqes i proTokollit të shefit të qeverisë, i cili meret me punet protokollare, kurse ministrat pa portofol, janë ministra të cilet nuk kanë të drejte vote brenda qeverisë, dhe sigurisht që puna e tij është të struket ku të mundet, ose të mos punoj fare, nuk ka një detyrë të caktuar për ministrinë pa portofol.
Nuk prisja diçka ndryshe realisht, sepse marja e detyrës në një departament të caktuar do të thoshte pergjegjesi, se besoj qe ke qenë i gatshem ndonjeherë për pergjegjesi . Andaj , të shohim se ku do i japesh ndihmen tende minister i nderuar pa portofol i eShqipërisë.

enzq
enzq Dan 1,905, 11:30

Urime o Ujk e pune te mbare o/

p.s. Ariusit duhet ti gjejm portofolin se srri burri pa portofol 😛

EFALB
EFALB Dan 1,905, 11:38

Urime edhe suksese ujku76 🙂
Ti falte zoti e i pac me jete te dyja ato zemrat e vogla.

🙂

LioneX aKa MeDzeLi
LioneX aKa MeDzeLi Dan 1,905, 11:40

Ajde suksese OPOZITËS ! : O

SRRY tashmë QEVERiSË !

VisarJ
VisarJ Dan 1,905, 11:48

Urime e i paq vajzat me shnete e fat.

V.

erjol1
erjol1 Dan 1,905, 11:56

Urime dhe hap nje lufte serjoze sa me shpejt te marrim territor se na u merzit loja...

CmenduriaMB
CmenduriaMB Dan 1,905, 12:12

Urime dhe suksese ujku76!Je i zgjedhuri 😉

Dr. A. Kulla
Dr. A. Kulla Dan 1,905, 12:12

Vote te madhe per vajzat, dhe qofshin me jet te gjat si dy Enjgjuj....

P.s edhe une jam ne pritje te nje vajze, ndodhta ne te ardhmen do kete vend ne kabinet 🙂

kushtrimzz
kushtrimzz Dan 1,905, 12:39

Suksese o7

DarDan 81
DarDan 81 Dan 1,905, 12:43

Suksese Ujk, dhe gjithmone perpara o7

Kris the Intriguer
Kris the Intriguer Dan 1,905, 13:15

Suksese qeverise.
Tani boll lexuam dhe marsh perpara ta clirojme vendin te gjith sa jemi...😃

metafisis
metafisis Dan 1,905, 13:18

Good Luck o7

LEKSENDER
LEKSENDER Dan 1,905, 13:20

Suksese djema!
Detyra juaj kryesore esht qe te organizoni çlirimin e Shqiperis nga zagari serb
Kjo do bej qe me shum lojtar te rinj te jen aktiv ne loje ben me shum ai emocioni i betejes sesa buka qyl ose 5 tanket
Kam besim qe sdo i zhgenjeni votusit

AM14
AM14 Dan 1,905, 13:41

Suksese, veq kom me pritu mi lexu artikujt e gjate te Ariusit, mem ngu mu ata nuk e leni me shkru artikuj.

LiL Serxhio
LiL Serxhio Dan 1,905, 13:44

o> suksese

CYANlDE
CYANlDE Dan 1,905, 13:47

Urime Ujku 🙂

Peja001
Peja001 Dan 1,905, 13:52

ariusi prap opozit edhe ne pozit suksese o7

Afrodita Mf
Afrodita Mf Dan 1,905, 14:29

Urime te gjitheve!
Kjo eshte ajo qe quhet qeveri mbarekombetare, te gjithe bashke per eShqiperine. Te kishte pranuar edhe peyoni do ishte nje veprim fisnik. Kemi nevoje per fryme te re bashkimi, keshtu me fakte, jo me llafe si perhere.

Rilindas, nese e di historine atehere pse ngul kembe. Edhe perkufizimi ligjor i nje ministri pa portofol eshte shume i thjeshte, eshte nje supervezhgues me detyra te veçanta. Emerohet nga Presidenti, zakonisht me propozim te kryeministrit por kjo faze nuk perben pengese pasi si do qe te jete betimin e ben perpara Presidentit. Detyrat jane nga me te ndryshmet dhe mund te jene te kufizuara ne kohe, sipas nevojes qe çasti kerkon, sherbejne sidomos si lidhes kyç midis ministrive apo mbikqyres i punes se parlamentit apo senatit ne vendet ku ekziston. Nuk kane nje fond vetjak sepse puna e tyre eshte me shume nje raport efikas mbi gjendjen ku me pas qeveria duhet te marre masa.
Nuk kuptoj ç'nevoje ke te gjykosh, deri sa Presidenti e ka emeruar do te thote qe ka nevoje ketu ne loje per mbikqyrjen e tij ne disa faza te punes. Thjesht fakti i bashkimit te uml me ate te Kastriotit ka nevoje per mbikqyres, por edhe ne ane te tjera. Nejse, polemike ne rruge qorre kjo...

Ujku, me jete te gjate vajzat e ti falte Zoti!!!

KOSOVA PEYONI
KOSOVA PEYONI Dan 1,905, 14:41

suksesee o7

AqifPasha
AqifPasha Dan 1,905, 14:47

Urime qeveria e re . Shpresojme te kemi nje pune sa te mire dhe sa me trasparente.

PS: Shume domethenese ato fotot. Suksese te gjitheve.

Bojan Figaro
Bojan Figaro Dan 1,905, 15:12

votado

Portofoli Humbur
Portofoli Humbur Dan 1,905, 15:15

suksese o7

Fisnik Shaqiri
Fisnik Shaqiri Dan 1,905, 15:18

Suksese Ujk o7

Rilindasi
Rilindasi Dan 1,905, 15:24

Afroditë, ku mbetë e drejta për të u shprehur? Të cilen e kem(n)i kerkuar aq shumë? Apo po ndodh që revolucioni behet më i keq se ajo që kishte ndodhur që parë? "Si do implementohet kjo brenda lojës kur nuk është pjesë e modulit të saj?" Do ishte thenja e njerit nga anëtarëve të qeverisë, andaj "realiteti nuk mund të implementohet ketu" apo jo? Keto citate janë të anëtarëve të qeverisë, andaj po i shpreh ketu, janë disa gjera të cilet shihen dhe duken mirë. Do shohim punen e ministrave dhe ministrit për të parë sukseset edhe të ministrive që janë jasht modulit të lojës, ndoshta tani do vije koha që anëtaret e qeverisë të i pranojnë dhe ligjet që i propozoj unë, pasi që paskan filluar të implementojnë dhe gjera të cilat nuk janë pjesë e lojës.

Gjithsesi , do ishte mirë që presidenti të hap një grup të ri mesazhi me deputet, në menyrë që të fillojmë pra krijimin e legjislaturës, pasi që tani kemi dhe ministra të "pa qenë" ashtu si tha Ariusi.

a le si ander
a le si ander Dan 1,905, 15:36

pune te mbare

RomyTr
RomyTr Dan 1,905, 16:10

Congratz bro, and Good Luck

LiLo1
LiLo1 Dan 1,905, 16:46

urime urime ju lumte te gjithve tashi te lajme fjalet sepse perpara eshte 1 pune shum e veshtire rrofte kombi Shqiptar

ShkupiRepublic
ShkupiRepublic Dan 1,905, 16:50

Sukses o7

KOSOVA PEYONI
KOSOVA PEYONI Dan 1,906, 00:09

@ Afrodita "Kemi nevoje per fryme te re bashkimi, keshtu me fakte, jo me llafe si perhere."
Kur thua keto fjal ma mire me kom e informume me shume ...

se ka disa nga qeveritart ketu kur kam propozu bashkim nuk kishin kohe se RL kan pune teper ket muje e tash i shof ne qeveri

keshtu qe duhet me cill guhen 10 her para se me qit fjal moter

te pershendes

tung

KingBato
KingBato Dan 1,906, 00:23

Keto ishin zgjedhjet me te kendeshme qe ndoqa ku nuk ma ndjente nese fitonte UJKU apo PEYONI 😃

Jeni te dy 1-sha

Hajdaraga
Hajdaraga Dan 1,906, 01:04

Suksese djema !!!
Ariusit po ju desh protofol ja jap une timin e kam lekure po ska ku te mbaje leket.

BubullimaAl
BubullimaAl Dan 1,906, 01:10

Ujku ti kesh me jete vajzat,
Urime qeveris,dhe hajde ne pune tani te gjithe, se kemi shum gjera per te bere,
Uroj qe cdo gje te na shkoj mbare,
Suksese te gjithve. ish(pijani dado)

Snooop Lion
Snooop Lion Dan 1,906, 02:25

o djem dhe vajza me me ngu mu qit t keqin 😛 shkoni e bani ni banket e gzohuni krejt opozita bashk se per 10 vjet tjera deri sa jam gjall skini me dit qa osht me hi qeveri

gjithashtu une pres transparenc te gjitha All dhe gold ku shkojn pse shkojn si shkojn 😃

Tony TTT
Tony TTT Dan 1,906, 02:49

Ti leme postet e te bashkohemi te clirojme teritoret.

Tony TTT
Tony TTT Dan 1,906, 02:50

Ju uroj sukses te gjitheve.

 
Objavi komentar

Kaj je to?

Prebirate članek, ki ga je napisal državljan eRepublika, izjemne večigralske strateške igre, ki temelji na državah iz resničnega življenja. Ustvarite svoj značaj in pomagajte vaši državi doseči slavo medtem ko se uveljavljate kot vojni junak, znan založnik ali finančni mogotec.