Okolje ON/OFF

Join the new world

 

IŞINLA BENİ SCOTTY... (Ahmet Altan)

Dan 1,926, 08:37 Published in Turkey Grčija s strani DanteCaspian

Geçenlerde milliyetçilik hastalığına tutulmuş bir delikanlıyla konuşuyordum.

Aslında zeki biriydi ama milliyetçiliğin insanı sersemletip sıradanlaştıran klişelerine takılarak konuştuğunda, karşısındakinde zekâsıyla ilgili kuşkular yaratıyordu.

“Ben,” diyordu, “Türk olmakla övünüyorum”.

“Niye övünüyorsun” diye sordum, “Türk olmanda senin övünmeni sağlayacak nasıl bir rolün var, öyle bir rolün yok, tesadüfen Türk olarak doğdun, Samoalı, Nijeryalı, Amerikalı olarak da doğabilirdin, o zaman da Samoalı olmakla övünecektin. Öyle değil mi?”

“Evet,” dedi, “öyle övünecektim, herkes ait olduğu ulusla övünür. Tesadüfen de olsa Türk doğdum, onun için Türk olmakla övünüyorum”.

“Ama övündüğün şey sadece coğrafi bir tesadüf. Sekiz yüz kilometre aşağıda doğsan Suriyeli, sekiz yüz kilometre yukarda doğsan Rus, sekiz yüz kilometre batıda doğsan Yunan olacaktın. Sekiz yüz kilometrelik bir fark mı bütün hayatını ve kimliğini belirliyor?”

“Evet,” dedi, “o belirliyor. Herkesinkini o tesadüf belirliyor, dünyadaki bütün insanlar uluslarıyla övünüyorlar ve hepsi de tesadüfen o ulusun parçası”.

Ona dedim ki, “Benim gençliğimde bir dizi vardı Uzay Yolu diye, orada gördüğümüz her şey gerçekleşiyor. Mesela ellerindeki küçük aletlerle konuşurlardı, en sevdiğimiz laf da ‘Işınla beni Scotty’ lafıydı, şimdi aynı küçük aletlerle biz konuşuyoruz. Binlerce kilometre ötedeki insanla cep telefonları sayesinde haberleşebiliyoruz. Bugün Uzay Yolu’ndaki o sahnenin konuşma kısmı gerçekleşti, yarın sen benim yaşıma geldiğinde, belki daha da önce o sahnenin öbür bölümü de gerçekleşecek... Sizi ışınlayacaklar...”.

“Olabilir” dedi.

“Ama öyle karışık işlemlerde bazen terslikler de olabilir, düşünsene ya seni Türk olarak ışınlarlarsa da sen diğer tarafa İsrailli ya da Yunanlı olarak varırsan ne olacak?”

Delikanlı birden güldü.

“Yunanlı ya da İsrailli olmakla övüneceğim” dedi.

Ben de güldüm.

“Kararlısın yani mutlaka bir tesadüfle övünmeye?”

“Kararlıyım.”

“Peki,” dedim, “niye dünyadaki insanların büyük bir bölümü, ait oldukları kalabalıklarla, tarihle, coğrafyayla övünüyorlar hiç düşündün mü?”

Bunu öylesine doğal bir gerçek olarak kabul etmiş ki nedenini hiç merak etmemiş.

“İnsanlar, böyle övünmeseler, ait oldukları ulusun dünyanın en muhteşem, en değerli, en kutsal kalabalığı olduğunu hiç sorgusuz kabullenmeseler, gidip savaşlarda ölürler mi?”

“Ölmezler herhalde.”

“Eğer senin bana anlattığın biçimdeki bir ulusuyla övünme hastalığı olmasaydı, Hitler, milyonlarca Almanı kollarına gamalı haç takıp savaşa gönderebilir miydi? Onları oralarda öldürtebilir miydi?”

Onun sesini çıkarmadığını görünce ben devam ettim.

“O insanlar Almanlığın kutsal olduğuna inandıkları için, Alman olmakla çok övündükleri için savaşa gittiler, toplama kamplarında milyonlarca Yahudi’yi öldürdüler, kendileri de cephelerde kırılıp gittiler. Hitler için yapmadılar bunları, kutsal Almanya için yaptılar. Kendi ülkelerine, uluslarına, ırklarına duydukları sevgi onları mahvetti.”

Söylediklerimi anlıyordu ama ne kadarını benimsiyordu, söylediklerimin ne kadarı onun bu konuyu düşünmesini sağlıyordu bilmiyorum.

Dünyadaki bütün ülke yöneticilerinin halklarını yönetmek, onları gerektiğinde ölüme göndermek, bazen cellât bazen kurban yapmak için kullandıkları o korkunç “milliyetçilik” kozu yeryüzünde hâlâ geçerli.

En parlak genç insanlarda bile bu hastalığı görüyorsunuz.

Kendisiyle, kendi yaptıklarıyla, kendisinin topluma katkılarıyla değil, kendisiyle hiç alakası olmayan bir tesadüfle övünmenin zavallılığını fark edemiyorlar her zaman.

Gerçi, bana “Türklüğüyle övündüğünü” söyleyen genç de dâhil çok sayıda insanın artık öyle koşarak askere, savaşa gitmediğini, gitmeyeceğini biliyoruz; bir yandan “uluslarıyla” övünüyorlar ama bir yandan da savaşmanın pek iyi bir iş olmadığının da farkındalar.

İnsanlar, “ben savaşa gitmeyeceğim” dedikçe milliyetçilik de azalacaktır.

Milliyetçilik, savaşta gençleri öldürtmek için lazımdır, eğer gençler ölmeye razı gelmezse milliyetçiliğin hiçbir getirisi kalmaz yöneticilere, onlar da vazgeçerler.

Savaşlar bitecek yeryüzünde.

O zaman milliyetçilik de bitecek.

“Işınla beni Scotty” diye bir Türk, diğer tarafa Yeni Gineli olarak varmaktan hiç gocunmayacak.

Belki biraz sıcaktan şikâyet edecek o kadar.

 

Komentarji

adcemen
adcemen Dan 1,926, 10:21

prinç

AydinCakus
AydinCakus Dan 1,926, 10:25

Yazı çok iyi olmuş ikinç.

Ddrome
Ddrome Dan 1,926, 11:00

İlginç bir yaklaşım. Bugün Türk Silahlı Kuvvetleri saldırı amaçlı değil, daha çok caydırıcı özelliği taşımaktadır. Elbetteki dünyadaki bir çok insan savaşın kötü birşey olduğunu anlamıştır. Bundan yıllar yıllar önce Mustafa Kemal Atatürk ;" Başka çareler aranmadan savaşa girmek cinayettir " demiştir. Ancak Millet önemli bir kavramdır. Millet , akrabadır, komşudur, sevdiğin kız yada erkektir, Çoluğun çocuğundur. Onları korumak için ülkene kasteden düşmanlara karşı savaşırsın. Milliyetçiliği de öyle kafa tasçılıkla karıştırmamak gerekir. Millet komşudur dedim ya. Yeri gelir Yunan'ı, Suriyeli'yi , Iraklı'yı yada Rus'u korumak için savaşa girilir. Amacın Saldırmak, zorbalık etmek değilde korumak kollamak ise Zaten savaşmamak için elinden geleni yaptıysan ancak başka çaren kalmadıysa. İşte ozaman Milliyetçiliğe ne kadar ihtiyacın olduğunu anlarsın, bilmiyorum yanlışmı düşünüyorum.

ahmet64
ahmet64 Dan 1,927, 06:04

haklısın kardeşim ama bi konuda görüşümü belirtmek isterim.şu oyundaki 7bin küsür türk vatandaşı olan oyunculardan 70i bile başkası için savaşa girmez.çünkü milliyetçilik çığırından çıktı.katletme sebebi artık...

Ddrome
Ddrome Dan 1,927, 06:52

Öyle sanıyorum ki asıl problem, ideolojik akımlar, kültür yada eğitim değil. Asıl sorun yozlaşmış , duygusallığını kaybetmiş zihniyetler ile ilgili. En nihayetinde silahlar, en iyi derecelerle okul bitirmiş mühendislerin elinden çıkıyor, halkın seçtiği samimiyetine güvendiği, siyasetciler tarafından, Harp akademileri mezunu ömrünün 10 yılını okumaya vermiş askerlerin kullanılması için yetkilendiriliyor.

ahmet64
ahmet64 Dan 1,927, 06:02

yazı müthiş olmuş ahmet altan farkı tabi.seninde emeğine sağlık v.

Sultan Bayezit
Sultan Bayezit Dan 1,927, 06:52

eee?

Reza Zarrab
Reza Zarrab Dan 1,927, 09:00

Ahmet Altan bile Yunan değil Yunanlı diyorsa vay halimize. Yunanlı ne lan kepekli der gibi.

Wolff07
Wolff07 Dan 1,927, 13:22

Bende bir milliyetçiyim ama bir yunan bir israilli doğsam bunla övünmezdim çünkü geçmişini araştıran bi insanım yunan olmaktan gurur duymazdım çünkü anadoluda insanlara zulmettiler bir israilli olmakla övünmezdim çünkü onlar sadece katillerdir ben Türk olmakla övünüyorum çünkü Türkler onurlu ve saygı gösterilmeye değer bir millettir ve bunun tarihte bir çok örneği vardır bu ihtiyaç yok dediğin Milliyetçiliğe ihtiyacın senin yok doğru sadece devletin milletin var bütünün ihtiyacı var bölünmemek için ihtiyacı var bunu anlamalısınız önce

 
Objavi komentar

Kaj je to?

Prebirate članek, ki ga je napisal državljan eRepublika, izjemne večigralske strateške igre, ki temelji na državah iz resničnega življenja. Ustvarite svoj značaj in pomagajte vaši državi doseči slavo medtem ko se uveljavljate kot vojni junak, znan založnik ali finančni mogotec.