Današnji dan u Solarnom sistemu [Dada u Sosi] br. 1

Day 4,088, 07:08 Published in Serbia Serbia by Kapetan Uks



MERKUR



Najbliži Suncu, jedva veći od našeg Meseca, Merkur je svojevrsni tinejdžerski bolid među planetama. Stoji pravo kao postrojeni školarac, ima više ožiljaka od bubuljica nego Bukovski i voli da popije pivce, ali mu je jedno dovoljno da se urolja i onda ševrda i posrće naokolo, jedva izbegavajući da udari u zvezdu.


Plavo i belo: orbite normalnih planeta;
Žuto: orbita bolida


Takođe, kao prava mladalačka ličnost, s' jedne strane je ekstreman a s' druge se razvlači bez kraja i konca: dok preko dana prži na 420+ stepeni, noću ga kulira sa -170 (što je prilično ekstremno), ali, brale, taj jedan dan mu traje dve godine! Pritom je neuredan do te mere da njemu ta godina prođe za manje od naša tri meseca... Mladost - ludost.

U prastara vremena, do dana današnjeg, planeta Merkur je simbolično bila povezana sa živom, pa u nekim jezicima dele čak isto ime*. Naravno, kako bi se i očekivalo od tako nezrelog lika, među njegovim kraterima (koliko znamo) ne može da se nađe bukvalno ni gram pomenutog metala!
*Napomena: hemijska oznaka za živu Hg dolazi od grčkog hidragiros što bi mu bilo "vodasrebro", što je moguće toliko bolidski naziv da bi sasvim odgovarao našem okruglastom, bolidskom drugaru.


Mmmm, živa...
Deco, ne pijte živu!!!


Obe stvari su dobile ime po starorimskom božanstvu - je li, Merkuru, dabome - koji je zadužen za novce, trgovinu, komunikaciju, sreću, granice, putnike i lopove i nekako mi je nejasno kakve veze sve navedeno ima sa svemirskim stenčugama i tečnim metalima, ali dobro, oni ljudi valjda bolje znaju od mene?!

Bilo kako bilo, Merkur nije vreme provodio uludo, no ga je ispunio najrazličitijim avanturama. Sve što ćete nadalje pročitati istorijski su podaci iz života jednog planetarnog tinejdžera.*

*Neistina



Nakon što su ga na neodređeno vreme naselili članovi Velike Rase Jita, a ne može se znati tačno kad jer oni putuju kroz vreme kako im se prohte,

To su ovi likovi, inače

Merkur je postao rodno mesto svih jezika, mada bi se činilo da gos'n Ojarsa, koji je jezike navodno napravio, nije u vezi sa Velikom Rasom nego je više lokalni lik. Jezik kao pojava je zatim na Zemlju stigao pomoćunekakemađije,brtnepitaj - siguran sam da smo na tome svi zahvalni našoj merkurijanskoj braći; ja, recimo, skoro redovno koristim jezik kako na eRep člancima, tako i šire...




Postoji jedan bitan razlog zašto nam predivan izum jezika nisu isporučili lokalni Merkurijanci lično: ovi dugonogi, beli paukovi, skoro duplo viši od čoveka, živeli su isključivo na noćnoj strani planete, što bi značilo da im je zemljina površina prevruća.
Sarijanci, koji su silikonski oblik života,

Umetnički prikaz Sarijanca

naseljeni isključivo na sunčanoj strani, doselili su se mnogo, mnogo kasnije, a ionako se pretpostavlja da bi za njih Zemlja bila previše hladna.

Merkur je, kao što je opšte poznato, sedište brojnih baza ali i metropola, uključujući i Terminator, grad naseljen skoro iskjučivo umetnicima i muzičarima (u našem narodu poznat kao Drogovo i/ili Džaboleblje). Naravno da su neke od ovih baza nasleđene od nekoliko različitih međuplanetarnih carstava koja su odavno nestala, ali je svakako najpoznatija ona vojna, sa koje je lansirana poslednja odbrana Sunčevog sistema od zlih Krakera koji su, kako se sigurno sećaju oni koje istorija zanima, želeli da nam posisaju zvezdu.



Poslednje što je bitno reći je ovo: za sve one koji bi želeli da nekada posete ovog našeg daljeg komšiju, našeg malenog, bucmastog bolida, znajte - na Merkuru postoji samo jedna servisna stanica za vozila! Dakle, putujte dobro pripremljeni, nemojte proći kao Fraj i Ejmi...

...ili prođite baš kao oni 😉


Toliko od rubrike Današnji dan u Solarnom sistemu (od sad pa nadalje: Dada u Sosi).

Ljubi vas sve, poštarski brzonogo,
Q