11. septembris Ņujorka 3.raksts

Day 2,803, 04:43 Published in Latvia Latvia by remotettl

Tie, kas būs skatījušies dažādus video, Discovery channel, kur nodarbojas ar ēku nojaukšanu, plānveida, šeit noteikti saskatīs putekļu izmešu mākoņus, kādi rodas, detonējot sprāgstvielas, lai ēka veiksmīgāk sagrūtu zem sava svara, nebojājot tuvākās ēkas un neizraisot masveida, haotisku sagrūšanu, bet gan plānotu detonāciju.

Pēc ēku sagrūšanas ugunsdzēsēji turpināja dzēst.... drupas. Oficiālās versijas ietvaros tiek ziņots, ka lidmašīnās esošais degvielas apjoms bija radījis diezgan spēcīgus ugunsgrēkus ēkas stāvos, kas, turpināja degt, gruzdēt arī pēc ēku sabrukšanas. Bet daži no glābējiem ziņo par to, ka drupās bija novērojams izkusis metāls, kas turpināja uzturēt karstumu drupās. Tieši no augstās temperatūras, kas bija radusies drupās atrodoties izkusušam metālam, liesmas šad tad uzliesmoja atkal, pat tad, kad ēkas jau bija sagruvušas. Mistiski bija tas, ka gruzdēšana, dūmošana no ēkas paliekām turpinājās vēl 8 nedēļas pēc katastrofas. Šajā laikā tiek ziņots arī tāds fakts, ka drupu virspusē, temperatūra arvien saglabājas diezgan augsta - aptuveni 600 grādi pēc Celsija. Un tas viss, neskatoties uz to, ka pagājušas jau 8 nedēļas, un drupas salaistītas ar milzīgu daudzumu ūdens. Speciālās, industriālās, kurpes, kurās iestrādāts metāls, pāris stundu laikā vienkārši izkūst, glābējiem darbojoties ap drupām. Un tas viss, oficiāli skatoties, no.... lidmašīnas degvielas krājumiem. Piedevām, lidmašīnās nevarēja būt nemaz tik daudz degvielas, lai uzturētu šādu uguni tik ilgi un tik augstu temperatūru. Aviācijas degvielas izgarošanas laiks ir krietni īsāks. Vēl nianse interesanta ir tāda, ka ēkas pagrabstāvos tika atrasts izkusis metāls. Pagrabstāvos. Lidmašīnas tur neietriecās, aviācijas degvielas nevarēja nokļūt, arī ugunsgrēks tur nebija novērojams. Bet liecības par to, ka tieši tur atrodams izkusis metāls, ir, un arī oficiālajos dokumentos tas... ir pieminēts. No kurienes tur varēja izkust metāls? Stīvens Džons veica pats savus pētījumus, un par saviem pētījumu rezultātiem ziņoja arī telekanāla MSNBC ziņu apskatā. Tieši viņš min to, ka pagrabstāvos ticis izmantots termīts, augstas klases termālā sprāgstvielas komponente (Fe2O3 + 2Al). Tas ļoti plaši tiek izmantots pie ēku plānveida nojaukšanas, kā arī, ļoti populārs tieši militāro spēku vidū savu iznīcinošo īpašību pēc. Termītam sadegot, rodas ļoti liels daudzums karstuma (šeit der pieminēt 8 nedēļas ilgo gruzdēšanas laiku un... arvien augsto temperatūru drupās). Termītam sākot degt, temperatūra sasniedz pasakainus apjomus tikai 2 sekunžu laikā: pēc 2 sekundēm tas deg ar liesmu, radot temperatūru 2500 grādi pēc Celsija. Jāsaka, ka metāls, kas tika izmantots Dvīņu torņu būvniecībā, termonestabils paliek jau pie 1510 grādiem Celsija. Lieki teikt, ka šādā temperatūrā praktiski jebkurš metāla savienojums pārvēršas šķidrā formā, izkūst un, kā minējuši daži aculiecinieki "(metāls) tecējis pa konstrukcijām".

Skaidrs ir vēl kas: nekāda veida degšana nenotiek bez skābekļa klātbūtnes. Tā ir vienkārša un elementāra ķīmija: jebkurai degšanai ir vajadzīgs skābeklis. Tāpat arī skaidrs, ka vienkārša liesma, nespēs izkausēt metālu. Tomēr torņu pagrabstāvos tika atrasts izkusis metāls. Termītam reaģējot jeb sadegot, paliek tā saucamās "pēdas" - izkusis metāls un Al2O3 (alumīnija oksīds) savienojums, visu to pavada liels daudzums baltu, jo baltu dūmu. Piedevām, kad termīts reaģē, rodas ļoti daudz šķidrā metāla, praktiski, momentā, kas gravitācijas ietekmē tek lejup. Tieši šāda aina redzama vienā no video, saistībā ar šo katastrofu. Foto redzams Dienvidu tornis, tā 81. stāvs, no kura šī substance līst lejup:


Spekulējot ar idejām, grūti pateikt, kas tieši bija dūmu avots, kad tie parādījās īsi pirms ēkas sabrukšanas, bet skaidrs ir viens: sprāgstvielas tur bija noteikti; termīts būtu visticamākais, ja skatās pēcāk esošās bildes un kadrus no pamatiem radītajiem bojājumiem.

Skatoties uz oficiālajiem datiem, atkal nākas secināt, ka šeit tomēr, īsti termīts nav izmantots, jo, pēc visiem datiem, tiek norādīts, ka pēc katastrofas, ēkas dzelzs konstrukcijas bija pārklājušās ar nelielu sēra kārtiņu. Šeit gan ir vēl viena viela, kas, pēc savām īpašībām ir ļoti līdzīga termītam, tikai, dara visu procesu nedaudz savādāku: pazemina temperatūru, kāda rodas reakcijas laikā, bet paātrina procesu, kādā viss notiek. Tieši tas varētu būt skaidrojums, kāpēc pēc katastrofas, arī "New York Times" avīze minēja šos faktus, kā mistiskus. Viela, ko izmanto šādā veidā, saucas nevis termīts, bet gan termeits. Tieši izmantojot veco labo termītu (Fe2O3) + 2Al + sēru, rodas pazemināta kušanas temperatūra, bet process ir daudz ātrāks, līdz ar to - šajā gadījumā - daudz efektīvāks, kad ēkai jāsabrūk brīvā kritiena versijā.

Profesionāli ēku nojaukšanas speciālisti pateiks, ka, lai nojauktu ēku (šādā versijā, ka tā sakrīt viens stāvs uz otra) šādā veidā, vispirms jāizjauc pamatu konstrukcijas, un tad - augšējie stāvi, pēc kā sākas ķēdes reakcija, kam seko sprādzieni ēkas vidusdaļā, lai padarītu konstrukciju vēl vājāku, sekojošam gravitācijas svaram no augšpuses. Tieši tad, kad ir izjauktas tā saucamās, nesošās konstrukcijas gan augšā, gan apakšā, ēka sāk savu procesu, bet plānveida detonācija ēkas vidienē ir nepieciešama ātrākam un precīzākam efektam.

Piedevām, tikai plānveida ēkas nojaukšanas gadījumā tiek izmantots tā saucamais slīpais griezums. Pie ēkas nesošajām konstrukcijām tiek piestiprināti detonējošie elementi, kas ēku plānveidā "stumj" zem tās svara vajadzīgajā virzienā. Pāri paliek, pēc ēkas sagruves, pārsvarā metāla konstrukcijas, kurām skaidri redzami specifiskā leņķī nogriezti, precīzāk, izkausēti metāla stabi, konstrukcijas elementi. Šos leņķus, kādā konstrukcija jāgriež, aprēķina katrai ēkai individuāli, pēc svara, ēkas augstuma, un citām niansēm. Interesanti ir ka Dvīņu torņu katastrofas vietā vēlāk bija redzamas šādas nesošo konstrukciju... paliekas, ar izkusušu metālu pie to apakšējās daļas.



Šeit tikai neiederētos viena nianse: lai sagatavotu ēku nojaukšanai, vajadzīgs ir laiks, vajadzīgi cilvēki, kas attiecīgajos stāvos, pēc plāna, izvietos sprāgstvielas, tās pievienos, attiecīgi visu izdarīs. Bet Dvīņu torņos tad tas viss būtu jāizdara praktiski, pārdesmit minūtēs. Fiziski neiespējami, vai ne? Tomēr daudzi ēkas darbinieki vēlāk minēja to, ka daudzi ēkas stāvi, tehnisku iemeslu pēc, tika slēgti uz nenotiektu laiku, un tur bija dzirdami dažādu industriālo (urbšana utt) instrumentu darbība. Tur tikuši bīdīti arī dažādi smagi priekšmeti. Par to stāsta PTC tehniskais speciālists, Viljams Rodrigezs. Šajos stāvos, kas skaitījušies kā tehniskie stāvi, neesot apstājies pat lifts. Lai tur nokļūtu, bija vajadzīga speciāla atslēga, kuras, protams, nevienam no mirstīgajiem, nav bijis. Šādu stāvu esot bijis daudz. 34, 96, 74. Šie tehniskie darbi aizsākušies 4-6 nedēļas pirms 11. septembra notikumiem. Ja stāvā atradās kādas firmas, organizācijas ofisi, visus darbiniekus pārveda uz citu stāvu, lai tie netraucētu veikt... remontdarbus, kā tika teikts darbiniekiem. Šo remontdarbu atskaņas, pneimatisko āmuru klaudzoņa un citas skaņas, bija tik izteiktas, ka tos varēja fiziski un akustiski just vēl arī citos stāvos. Cilvēki, kas tomēr uzdrīkstējušies ielūkoties šajos stāvos, stāsta, ka tur nekā neesot bijis. Brīdī, kad tie atvēruši durvis, tur nav bijis ne tehnikas, ne cilvēku, nekā.

Nedēļu pirms katastrofas ēkā esot parādījies ļoti daudz putekļu. Ļoti daudz. Putekļi krājušies tik daudz, ka tos varēja vizuāli ievērot jebkurš. Pelēcīgas krāsas masas visbiežāk bijušas novērojamas uz palodzēm, ap logiem. Visi šie tehniskie stāvi parādījās un darbi aizsākās tikai kādas 6 nedēļas pirms katastrofas.

Larijs Silverstains - ēku kompleksa pēdējais īpašnieks vēlāk paziņoja, ka tiks nojaukta arī ēka numur 7. Šī ēka tika pabeigta kā pēdējā no visa PTC ēku kompleksa. Lietošanā tā tika nodota 1985. gadā. Ēkā bija daudz ofisu, kuros glabājās daudz informācijas par daudzām vitālām lietām. Ēka nebija tik ļoti bojāta vai sadegusi, lai to nojauktu, tomēr... Silversteins intervijā 2002. gadā (par notikumiem 11. septembrī 2001. gadā) stāsta, ka viņam piezvanījis ugunsdzēsības nodaļas priekšnieks, kas izteicis bažas, ka ēka varētu sabrukt, jo tajā esot daudz bojājumu. Larijs izteicies, ka ir jau tā daudz upuru, un lai izvairītos no jauniem, labāk ēku ir nopostīt. Nopostīt, nevis nojaukt. Šādus terminus izmanto tikai tie, kas nodarbojas ar ēku plānveida spridzināšanu. var jau būt, ka piesienamies vārdiem, bet... nianses rada citu ainu par notikušo. Tad ticis pieņemts lēmums, ēku nopostīt, un neilgi pēc tam - tā plānveidā, atkal, sabruka. Šeit der vēl pieminēt to, ka BBC tiešraidē, reportiere stāsta par notikumiem PTC sakarā. Viņa tāpat saka, a Ēka nr.7 jau arī esot sagruvusi, bet aizmugurē esošajā tiešraides skatā redzams, ka ēka... arvien atrodas turpat. Kā BBC zināja par to, ka ēka tiks nojaukta, pirms tas notika?



Saistībā ar jauno jeb pēdējo PTC īpašnieku ir vēl kādi interesanti fakti. Īres tiesības uz šo kompleksu viņš iegūst 2001. gada pavasarī. Šis komplekss pāriet privātpersonas rokās. Īres termiņš - ierastais jeb 99 gadi. Tā paša gada vasarā viņš noformē apdrošināšanas polisi uz savu jauno īpašumu. Tajā īpaši tiek izcelta viena specifiska lieta - teroristu uzbrukums kompleksam. Līguma noslēgumā tāpat tiek minēts fakts, ka Silversteins drīkstēs atjaunot kompleksu, ja vēlēsies, gadījumā, ja tas tiks pilnībā vai daļēji iznīcināts. Pēc traģēdijas Silversteins bez kautrēšanās pieprasīja dubultu kompensāciju no apdrošināšanas kompānijas, sakarā ar PTC kompleksu. Galvenais arguments - katrā no Dvīņu torņiem ietriecās pa vienai lidmašīnai, kas viņam nodarīja dubultus zaudējumus. Lieki teikt, ka viņš, esot nekustamo īpašumu magnāts, uz šo traģēdiju nopelnīja pasakainu summu, jo īres līgums viņam izmaksāja tikai 14 miljonus dolāru. Apdrošināšanas kompānija viņam samaksāja 4,65 miljardus, izmaksas no "Liberty Bond" fonda sasniedza 3,4 miljardus dolāru = 8.05 miljardi dolāru.

Lai vai kā, vēsture ir un paliek vēsture. Tikai daudz nepatīkamāk ir tas, ka bojā gāja tik daudzi cilvēki, kas lielā Sema šaha spēlē nokļuva ne īstajā vietā, ne īstajā laikā. Tāpat arī masu mediju haoss, ko tie radīja, ir apbrīnojams. Masu paniku, ko tie radīja, pasakot, ka bojā gājuši, pēc sākotnējiem datiem, aptuveni 50 000 cilvēku, pasaulē radīja... šausminošu efektu. No enerģētiskā (cilvēku karmas) viedokļa, šis gadījums vienoja pasauli, ja skatās uz to no cita skatpunkta. Bet tas, citreiz.

R.I.P.