TudástárS01e03] Cégezés alapjai és rejtelmei - Tanácsok kezdőknek és haladóknak

Day 4,650, 03:39 Published in Hungary Hungary by Oktatasugyi Miniszterium
Kedves e-magyar polgárok!

Folytatódik a tudástár sorozat, ebben a cikkben a cégezéssel kapcsolatos információkat és a saját tapasztalataimat foglaltam össze.

Ha lemaradtál volna róla, akkor az első cikkben a játék alapjaival, a másodikban pedig a házakkal és azok használatával kapcsolatos ismereteket gyűjtöttem össze.

Szóval a cégezés. Az erepublikon négyfajta iparágban termelhetünk, étel, fegyver, ház és légifegyver.

Aki cégezni szeretne, annak elsősorban az étel, másodsorban a fegyveripart ajánlom, míg az utóbbi kettőt (ház, légifegyver) egyáltalán nem. Hogy miért, azt majd később kifejtem.

Mindegyik iparágban vannak nyersanyagtermelő és késztermék előállító cégek, tehát igazából 8 féle céget alapíthatsz. Készterméket gyártó céget nem csak alapíthatsz, hanem piacon is vásárolhatsz, nyersanyagtermelőt viszont csak alapítani lehet. Értékesíteni utóbbiakat nem tudod, ha feleslegessé vált, maximum lebontani lehet őket (vagy áthelyezni).

Holding alapítása


Cégezéshez először egy holdingot kell létrehoznod valamelyik régióban. Az első holding létrehozása ingyenes, a második holding alapítása már 25 goldnak megfelelő valutába kerül. A további holdingok létrehozásának költsége pedig darabonként 25 golddal nő. Így maximum kettő, esetleg 3 holdingot érdemes alapítanod.

A cégezés nyereségét döntően az határozza meg, hogy melyik ország birtokolja azt a régiót, ahol a holding van, attól függ majd a cégeid termelékenysége. Ezért jól meg kell fontolni azt, hogy melyik régiót választod, mert holdingot nem lehet költöztetni. A holding alá rendelt cégeket viszont lehet költöztetni egy másik, már meglévő holdingba (erről majd később lesz szó)

A termelékenység mértékét az alábbi tényezők határozzák meg:

0. Alaptermelékenység 100%

1. országbónusz
– a régiót birtokló ország által megszállt régiókban található
nyersanyagoktól függ, 0-100%-ig változhat


2.régióbónusz
– ha az adott régióban található nyersanyag, akkor az nőveli a termelékenységet (0-18 % )

3.régió szennyezettsége
, mely függ a régióban található és működő cégek számától (0-25% ), a szennyezés csökkenti a termelékenységet.
4.Ha vásárolsz Tycoon Pack-ot, akkor az 20%-kal növeli a termelékenységet.

Az első holdingot szinte mindenki már a játék elején létrehozza, általában az állandó lakhelyén, vagy legalábbis magyar területen. Így kézenfekvő, hogy itthon elkezdesz kicsiben cégezni, alapítasz 1-2 kajacéget, hozzá nyersanyag termelő cégeket.

Magyarország jelenleg az alábbi országbónusszal rendelkezik:


Geopolitikai helyzetünkből és az ország katonai ereje alapján nem reális, hogy ennél nagyobb bónuszokat szerezzünk és hosszabb távon meg is tartsunk őket.

Egyedül az ételből van olyan bónuszunk, amely mellett megéri itthon termelni
, de még így is 30%ponttal-kal kisebb a termelésünk, mint egy 100%-os országbónusszal rendelkező országban.

Fegyvergyártásnál még nagyobb a termelékenységbeli lemaradásunk, még ha ugyan nem is veszteséges a gyártás, de jóval kisebb a nyereség.
Egy konkrét példán szemléltetve a dolgot: egy Q7 fegyvergyár 145%-os bónusz mellett 14,5 db Q7 fegyvert állít elő, míg 200%-os bónusz mellett 20-at, vagyis naponta 5,5 Q7 fegyverrel (kb. 580 Ft-tal) kevesebbet termelsz itthon, mint ugyanakkora befektetéssel egy 100%-os országbónuszú országban tennéd ugyanezt.

Így aki komolyan akar cégezéssel foglalkozni, annak azt javaslom, hogy a hazai bázis mellett érdemes választani egy olyan célországot, ami 100% vagy akörüli országbónusszal rendelkezik. Ilyen országok jelenleg pl. Oroszország, USA, Spanyolország, Horvátország vagy Irán.

Arra is érdemes figyelni, hogy ne olyan országot válasszunk, amivel hadban állunk, vagy esélye van annak, hogy hadba kerülünk velük, akár csak egy edzőháború keretében. Ugyanis olyan régióban nem tudsz manageri munkát végezni, melyet egy hadviselő fél birtokol.
Így a fenti példák közül rögtön kiesik Horvátország, mint edzőháború-partner, illetve Irán, mint potenciális ellenség.

Oroszország hosszú ideje kimaradt már a nagyobb fegyveres konfliktusokból, edzőháborúkra és cégezésre vannak berendezkedve. Spanyolország régóta az Asteria-országok cégezőinek kedvelt helye, tartós, 100 %-os országbónuszokkal (egy 2 hónapos CODE megszállást leszámítva). Az USA területén ugyan edzőháborúzik az Asteria szövetség, de arra figyelnek, hogy az országbónusz mindig 100% legyen, így az USA is ideális helyszín lehet holdingalapításra.

Azért, hogy lássátok, nem légből kapottak az ötletek, leírom, hogy nekem (goobee) személy szerint jelenleg az oroszoknál és az USA-ban vannak cégeim, de korábban voltak a spanyoloknál is.

A közelmúltban jelentősen megdrágultak azt utazási költségek, így már arra is oda kell figyelni, mert könnyen lehet, hogy az utazási költség (pl. 5-600 Ft oda-vissza) elviszi a nyereség egy jelentős részét. Ezért ha külföldi cégezésre adod a fejed, akkor egyszerre több céggel érdemes külföldre menni, mert a nyereséghez képest arányaiban kisebb lesz az utazási költség miatti veszteség.

Illetve az utazási költségeket még úgy tudod csökkenteni, hogy napváltás előtt repülsz a holdingodhoz, és mondjuk 8:59-kor és 9:01-kor dolgozol. Így egy utazással kétnapnyi munkát is le lehet tudni.

Az utazási költségek növekedése miatt képbe kerülhet még Lengyelország is a holdingalapítás helyszínéül. A polákoknál ugyan csak 90% körül vannak az étel és fegyverbónuszok, viszont közelségük miatt ők is ideális helyszín lehetnek. Persze ha nem lesz lengyel-magyar edzőháború, mert akkor a termelés ellehetetlenül.

A célország kiválasztásával együtt a célrégiót is ki kell választanod. Itt két szempontot kell mérlegelned, a régió bónuszát és a szennyezettséget.

Vannak úgynevezett „szuperrégiók”, ahol több nyersanyag is megtalálható, így ott magas a régióbónusz (14-18% ). Ugyanakkor ezekre a régiókra már jellemzően sokan rátelepedtek, így ott a szennyezettség is magas, sokszor magasabb, mint a régióbónusz.
Például az USA-ban District of Columbia az egyik ilyen „szuperrégió”, ahol 4 különböző ételgyártást befolyásoló nyersanyag is található, amik összesen 18%-os bónuszt adnak. A Q2 kajagyár 18%-os régióbónusz és maximális, 25%-os szennyezés mellett 192%-on működik.


Ugyanakkor a szomszédos Virginiában régióbónusz nélkül ugyan, de 0%-os szennyezés mellett 200%-on termelhetünk. Így jobb választásnak tűnhet az utóbbi, bónusz nélküli régió.

A bónusz nélküli régiók viszont sok ország számára értéktelenek, előfordulhat, hogy „rászerveznek” egy edzőháborút, átadva azt a régiót az edző partnernek (USA-ban tipikusan ez a helyzet). És akkor már hiába vannak a cégek az USA-ban, ha másik ország birtokolja őket, és akkor az ő országbónuszuk érvényesül.
Ezért én inkább azt javaslom, hogy menjetek biztosra és válasszátok a biztos 192%-ot a bizonytalan 200 % helyett.
Nem akkora különbség, ami megéri a kockázatot, én ezt a saját bőrömön tapasztaltam meg.

A megfelelő ország és régió kiválasztásához segítségképpen létezik egy erepbox-os kimutatás, mely minden régióra megmutatja a termelékenység mértékét.

https://erepbox.ru/content/region/

Iparáganként külön táblázatban, országra szűrhető, sorba is rendezhető. Tapasztalatom szerint a szennyezettségi adatok, amivel számol, nem mindig aktuálisak, ezért a biztonság kedvéért ellenőrizzétek a játékon belül a régió adatlapján is.

Hosszan írtam a megfelelő régió kiválasztásáról, de higgyétek el, tényleg ez a kulcsa a cégezésnek. A többi ezek után már szinte gyerekjáték, mert az innentől kezdve gyakorlatilag egy megtérülés számítás.

Ami még nagyon fontos, hogy évente egyszer szokott lenni cégfejlesztési akció, az erepublik születésnapjához kapcsolódóan (november vége felé). Ekkor 45%-os kedvezménnyel tudsz céget fejleszteni. Ez már csak kb. 3 hónap, így megéri most gyűjtögetni a tőkét, és majd az akció alkalmával beruházni a cégekbe.

Az iparágak közül a ház és légifegyver gyártást nem ajánlom. Mindkét iparágban csak és kizárólag külső munkaerőre támaszkodhatunk, vagyis munkásokat kell felvennünk a termeléshez, míg az étel és fegyvergyárakban mi magunk is dolgozhatunk, manageri munkát végezhetünk, ami jóval olcsóbb, mint az alkalmazott munkaerő.

Szóval amiben gondolkodj, az elsődlegesen az étel, és aztán talán a fegyvergyártás.

Azért elsődlegesen az étel, mert ott gyorsabb a megtérülés, a fegyverben pedig az igazán nagy profithoz (q7 fegyvergyár) nagy tőkebefektetés szükséges (1230 gold az „alapára”). Vagyis azt ajánlom, hogy legyen először meg egy biztos, ételgyártó holdingod, aztán azok profitjából kezdj el gyűjteni fegyverre.

Kezdésként minden újonc kap egy kajacéget, meg hozzá pár búzamezőt, illetve egy vasbányát. A búzamező és a vasbányában mint látni fogjátok majd a megtérülés kalkulátornál, nem éri meg dolgozni, jobban jártok vele, ha elbontjátok, és a visszakapott pénzből helyettük más céget alapítotok.

Nyersanyag termelés

A nyersanyag termelő cégeknek mindegyik iparágban 5 szintje van, az alapítási árak emelkedésével növekszik az általuk megtermelt nyersanyag mennyisége is.



Az, hogy melyiket érdemes alapítani a nyersanyag árától és elsősorban az arany árfolyamától függ.
Ha 500 cc körül van az arany árfolyama, akkor leghamarabb a 30 goldba kerülő Q5 bányába érdemes fektetni, mert az hozza vissza az árát, de a saját tapasztalatom az, hogy hosszú távon a 4-es szintű, 8500 cc-be kerülő salétrombánya, illetve marhaistálló a jobb befektetés.
Arról nem is beszélve, hogy a jövedelmed döntően valutában keletkezik, és annak aranyra váltása korlátos (napi 10et vásárolhatsz), így előbb-utóbb lesz egy csomó cc-d, aranyból pedig szűken leszel. Gyárat viszont csak goldért tudsz alapítani, ott jobban hasznosul a gold, mint a nyersanyagtermelésben.

Készítettem egy egyszerű kalkulátort a nyersanyagbánya megtérülésének kiszámításához:



https://drive.google.com/file/d/1JbEWu4WlSZ_X0vXbor52dQK4yl9EIRgR/view?usp=sharing (1.munkalap)

Ahogy a táblázatból látható, jelenleg nem éri meg se a búzamezőkön, se a gyümölcsösben nyersanyagot termelni.

A vas alacsony ára miatt ebben az iparágban már a Q3-as alumínimumbánya sem termel profitot.

A bányák a jelenlegi árszintek több év alatt termelik csak ki az árukat, ami nem valami vonzó befektetés, főleg ha –amint azt hamarosan látni fogjátok – a gyárakban ennél sokkal jobb/gyorsabb megtérülés érhető el.

Ezért azt a stratégiát ajánlom a kezdő cégezőknek, hogy eleinte csak gyárakat alapítsatok, és a nyersanyagot vegyétek a piacról. Később érdemes lehet majd a nyersanyagtermelő bázist is kiépíteni, mert eventek idején könnyen olyan magasságokba szökkennek a nyersanyagárak, ami kihatással lesz a gyáraid profittermelésére is.

Késztermék gyártás

Ahogy korábban írtam első lépcsőben az ételgyártást ajánlom mindenkinek, azért, mert hosszú távon ott a legjobb a megtérülés. A befektetés ebben az iparágban termelődik vissza a leghamarabb a napi bevételből.

A megtérülés számításához készítettem egy táblázatot, mely a jelenlegi világpiaci árakkal számol, és mutatja, miként alakul a termelés, a bevétel és a nyereség, valamint a megtérülés az árak, a termelékenység függvényében.
A sárgával jelölt cellák módosíthatjátok, így kiszámolhatjátok, mennyi a nyereségetek jelenleg, illetve mennyi lenne, ha új cégeket szeretnétek alapítani

Kajagyárak termelékenysége és megtérülése:



https://drive.google.com/file/d/1JbEWu4WlSZ_X0vXbor52dQK4yl9EIRgR/view?usp=sharing

(2.munkalap)

A legjobb megtérülést jelenleg a Q1 kajagyár kínálja, ott mindössze 129 nap kell ahhoz, hogy az alapítás 10 goldos költsége haszon formájában visszajöjjön, míg a Q7 kajagyárnak majdnem 4 év (1355 nap) kell, hogy a befektetés megtérüljön.

Hosszabb távon egyébként a Q2 gyár szokta kínálni a legjobb megtérülést, ezért ezt a kettőt ajánlom.

Arra is érdemes figyelned, hogy ha viszonylag sok gyárad van, akkor az már akadályozhatja a fejlődésed, mert az energiád a munkára megy el harc helyett.

100 Q1 kenyérgyár ugyanannyi energiájú ételt termel, mint 50 Q2 gyár, viszont előbbi 1000, míg utóbbi csak 500 energiába kerül.

Így egy bizonyos számú gyár elérésekor érdemes az új gyár alapítása helyett a fejlesztés irányába haladni tovább.

Az is látható a táblázatban, hogy munkást nem érdemes alkalmaznod kajagyárakban. Ugyannyit termel egy munkás, mint amit Te tudsz a manageri munkával, csak nem 19 Ft-ba kerül, hanem kb. 2000 Ft-ba.

Fegyvergyárak termelékenysége és megtérülése:

Ha már megtermeljük magunknak a naponta elfogyasztott ételt, és rendszeresen van piacon eladható felesleges kajánk, amiből bevétel realizálható, akkor már elgondolkodhatunk azon, hogy a fegyveriparba is beruházzunk.



https://drive.google.com/file/d/1JbEWu4WlSZ_X0vXbor52dQK4yl9EIRgR/view?usp=sharing

(3.munkalap)

Jelenleg alacsonyan vannak a fegyverárak, így viszonylag alacsony a profitszint. A Q1 fegyver gyártása veszteséges, igazán a Q4 szint körül kezdünk érzékelhető napi profitot termelni, viszont ahhoz már akkora befektetés kell, ami mellett a megtérülés hosszú, kb 2 év.
A legjobb megtérülést jelenleg a Q7 fegyvergyár kínálja, de ott is kb. 1 év. Emlékeztetőül, a Q1-Q2 ételgyár megtérülése jelenleg 129-156 nap.

Akkor mégis miért érdemes fegyvert gyártani?

Egyrészt azért, mert eventekkor a jelenlegi árak 2-3szorosára szoktak nőni a fegyverárak, azokban az időszakokban jelentős profitra lehet szert tenni. Főleg, ha addig tudod gyűjtögetni a napi termelést, és a jó pillanatban pedig majd eladod.

Másrészt ahogy említettem, ha a születésnapi akciókor, 45%-os kedvezménnyel fejlesztesz, akkor még hamarabb visszajön a befektetésed.

A Q7 fegyvergyár például 1230 gold helyett csak 681 goldba kerül olyankor, és így már 200 nap alatt visszahozza az árát.
Ez már majdnem olyan jó megtérülés, mint a Q2 kajagyár, és csak 10 energiába kerül a munka. Egy Q7 fegyvergyár profitját 17 db Q2 kajagyárral tudod kitermelni, ami viszont 170 energiádba kerül.

Ha beütött a krach…

Előfordul, hogy alapos mérlegelés után megalapítod a holdingodat és elkezdesz termelni, aztán valami közbejön.

Egy előre nem látható edzőháború lehet hogy lehetetlenné teszi a termelést, vagy az országot/régiót megszállja egy idegen hatalom, és lecsökken a termelékenység.
Azt ajánlom, először mérd fel a helyzet, és gondold át, hogy az mennyire igérkezik tartósnak. Ha esély van rá, hogy rövuid időn belül helyreáll a rend, akkor várd ki.

Ha viszont úgy ítéled meg, hogy hosszabb távon sem fog javulni a helyzet, akkor nem marad más megoldás, mint a költözés (vagy az állampolgárság váltás).

Költözéshez kell egy új holding. Ha alapítanod kell, akkor költsége minimum 25, de legtöbbször 50 gold, ha ez lesz már a 3. holdingod.

Ezen felül a költözésnek is van költsége, a két holding távolságának föggvényében, 1000 km-enként a gyár cc-ben kifejezett értékének 1%-a.

A költözés költségéről van egy régi táblázat, csak aktualizálni kell a számokat benne és már meg is van:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/15nk034-p9rTmFsXK9c78OQSOIkj7xC8tKBpyU3kgdhw/edit#gid=0

Biztos van még olyan téma, amiről nem volt szó, de már így is maratoni hosszú lett a cikk, így hát inkább abbahagyom.

Remélem tudtam vele segíteni azoknak, akik cégezésen gondolkodnak, illetve azoknak, akiknek vannak cégeik, de nem nagyon számoltak utána, hogy mi és hogy éri meg.

Próbáljátok ki a táblázatokat, tervezzétek meg, mit szeretnétek, számoljátok utána.

Akiben kérdés merül fel, az kérem tegye fel kommentben, igyekszem válaszolni rá!

Üdvözlettel

goobee

oktatásügyi miniszter