A 68 legendája

Day 1,686, 13:38 Published in Hungary Hungary by 655321
[119]/[1686] -- [Kis kacsa kontra nagy kacsa]

Minimum hülyét fog kapni a gyanútlan előfizető, ha fellapozva a von Stirlitz Akták legfrissebb számát rádöbben, hogy még mindig erről az újak és régiek témáról van szó. Egyetlen mentségem az, hogy a következő két hónapban sok száz oldalnyi szöveget kellene megszülnöm, így időm, mint a tenger.

Arról van szó, hogy Murlockij írt egy cikket, amit később Termetes Samu újraközölt, amelyben kifejti, hogy az e-magyarság kibontakozását gátolja az, hogy a régiek végzik -- fideszesen fogalmazva -- a közélet tematizálását. Manitou remek Jan Slotás nótával, Shaok önmagába visszatérő, borgesi szerkezeteket idéző szösszenettel, Ipath pedig a rá jellemző magabiztossággal reagált a felvetésre. A helyzetet jól jellemzi, hogy még az sem látszik letisztázódni, vajon jó-e vagy rossz, ha valaki neve szerepel a listán (túl azon, hogy listán szerepelni -- hacsak nem a kuruc gárda, a vörös brigádok, vagy valami hasonló gyorsreagálású csoportos bűnelkövetők állították össze -- általában jó dolog).

Miért tartom butaságnak Murlockij felvetését? Erre három válaszom is van.

1. Nevezzük az elsőt moralizálónak. Elvárni bárkitől is, hogy felhagyjon egy olyan tevékenységgel, ami számára élményt nyújt, csak azért, mert ettől másoknak állítólag jobb lesz, kb. annyira megalapozott és realista felvetés, mint elvárni bárkitől azt, hogy a nyaralásra, horgászfelszerelésre, erep aranyra, szexhintára sat. szánt pénzét inkább az éhezőkre, nyomorgókra és lelki szegényekre költse, mert a szolidaritás elve ezt kívánná meg. Biztos akad, aki megteszi, de az általánosan kialakult közvélekedés szerint ők vagy hibbantak, vagy mocskos manipulátor-csalók.

2. A másik érv csoportdinamikai. Vagy valami. Murlockij, úgy tűnik, hisz abban, hogy létezik e-magyar közösség. Cikkét is az e közösségért való aggódás szülte, vélhetően. Murlockij téved. E-magyar közösség nem létezik, és soha nem is létezett. Legalábbis amióta én erepen játszom, azóta biztos nem volt ilyen. Az e-magyar halmazon belül léteznek közösségek, és ezek mindenféle egymást elkerülő és keresztező pályákon bolyonganak kaotikusan. Attól, hogy néhány közösséget kiveszünk az e-magyarok halmazából, még aligha válik egységessé a sok partikuláris csoportosulás – erre legfeljebb akkor kerülhetne sor, ha egyetlen csoportot leszámítva mindenki más lelépne. Ez utóbbi megvalósulására végül is van esély: a legendás utolsó user, akit az a megtiszteltetés ér, hogy lekapcsolhatja a villanyt.

3. Utolsó érvem játéktechnikai. Ha el is fogadnánk, hogy az emberek nagy része amolyan Homo Terézanyacus, továbbá mélyen hinnénk, hogy létezik e-magyar közösség, aminek egészsége a régiek gennyes daganatként kitüremkedő sérelmeitől veszélyeztetett, a Nagy Őrségváltást akkor sem lehetne lezavarni az erep jelenlegi szabályai mellett. Ez valóban fájdalmas. Tekintve, hogy a legtöbb közösség jelenleg a katonai alakulatok köré szerveződik, és nem feledve Platón zseniális húzását, hogy a korábbi közösségi cégeket közönséges bábúk alá kényszerítette, valamint figyelembe véve a napi 10 aranyas utalási szabályt és a cégek minimális piaci árát, jelenleg legalább tucatnyi megkerülhetetlen bábú van hazánkban: a századcégek üzemeltetői. Ők még akkor sem mehetnének el, ha el akarnának menni (persze, eszük ágában sincs bármi ilyet tenni).

Nos, mindezek, de főleg az első két érv miatt érzem tévesnek a Murlockij által javasolt terápiát.


"Hány éves volt Oscar Swahn, amikor aranyérmet nyert a stockholmi olimpián?"
Így hangzott a Honfoglaló nevű játék homályba vesző ősidejéből származó emlékezetes kérdés, aminek hihetetlen közösségépítő hatására azóta is csodájára járnak. Aki feltétlenül nyerni akart, 64-et kellett tippelnie ennél a kérdésnél, de a játék, különösen, amikor barátok játsszák, nem csak és nem elsősorban a győzelemről szól, így a 64-esek mellett kialakult egy másik klikk is, a 68-asoké, akik természetesen kötelességüknek érezték 68-at tippelni a svéd sportlövő korára. Később, amint az az emberi közösségeknél lenni szokott, a kifinomultságot a 64-68 klikk is csúcsra járatta, és idővel voltak olyanok, akik minden kétjegyű tippre vagy 64-et, vagy 68-at tippeltek. Fő topikjukban több tízezer hozzászólás született az elmúlt majdnem egy évtized során, ami már-már a szintén kultikusnak mondható Internettós-Indexes Bazdmegezés magasságait ostromolja.

Mindennek, jól látja az olvasó, semmi köze nincs az erepublikhoz. Azért említem mégis meg, mert lehetséges, Murlockij célja valójában valami effajta közösségteremtés volt a 68-as listával, mely esetben szándékai mindenképpen értékelendők.