Gospođo poručnice

Day 1,987, 03:59 Published in Slovenia Slovenia by Mazikeen


Dobar dan...
Danas sam na jednom forumu citala o zenama u vojsci i evo sta o tome misle druga lica(muskarci):
"Od kako su zene usle u vojni sistem i vojska i politika nam propadaju"
"Ja da sam se pitao zeni bi bilo mjesto samo u kuhinji, uostalom i u vojsci ne sluze za nista drugo osim za kuhanje i za **** (to cemo preskociti)"
"Moja zena je uvjek komandovala, mislim da bi joj tamo dobro bilo"

itd, itd..




A sada da citamo sta na tu temu misle strucnjaci :
Iako se vojna služba smatra muškim zanimanjem, sve se više žena pridružuje vojnim trupama te se postavlja pitanje je li položaj žena koje se odlučuju za vojnu službu u praksi izjednačen s muškim. Do dvadesetog stoljeća žene su u ratovima sudjelovale, ali nikada nije zabilježeno da su odlazile u najkrvavije borbe na prvim crtama bojišnice.
Zene u vojsci su pridonijele smanjenju napetosti u patrolama u kojima se pretražuju kuće u potrazi za pobunjenicima. Zadatak vojnikinja je smirivanje situacije jer ukućani kad vide žensku osobu neće odmah pomisliti da bi moglo doći do neugodnih incidenata.
Smatra da negativno gledanje na ženski angažman u vojsci ne potječe od muških kolega s terena, nego civilnih konzervativnih grupacija koje lobiraju za vojsku bez žena.
U ratnim scenarijima žene su, slažu se povjesničari, najčešće ipak sudjelovale individualno, bilo prerušene u muškarce, bilo otvoreno kao žene. Povijest na tom području bilježi niz zanimljivih i dojmljivih primjera.
Najpoznatija žena koja je ikada predvodila vojsku zacijelo je bila Jean d'Arc , koja je u Stogodišnjem ratu, prerušena u muškarca, na čelu francuske vojske oslobodila grad Orleans od Engleza, okrenuvši ratnu sreću u korist Francuske.
Hau Mu Lan postala je prva poznata ratnica u Kini. Odjevena poput muškarca, zauzela je u vojsci mjesto svog oca i služila punih dvanaest godina.
Johanna Sophia Köttner , stupila je u vojnu službu gdje je godinama služila neprepoznata, dok zbog ozljede u jednoj borbi nije otkrivena njena krinka, te je silom uklonjena iz službe, gdje je inače bila dogurala do čina narednika.



75% žena u ulozi muškarca služilo u kopnenoj vojsci ili mornarici. Veći dio preostalih 25% bavio se zanatskim zanimanjima ili služenjem u kući.
Pa vi sad kazite da je zenama samo mjesto u kuhinji..
Toliko od mene za danas, ovo je vec drugi put da radim isti clanak jer mi se jednom sve izbrisalo :/