eMontesquieu, avagy hatalmi kis okos

Day 1,069, 16:36 Published in Hungary Poland by AThompson

Üdvözlök Mindenkit!

Hosszú cikk következik

ForradalmiMakinak abszolút igaza van amikor azt mondja, hogy ez egy kétbites játék. Abszolút igaz ez a politikai modul működésére is. A játék hatalmi rendszere egy olyan prezidenciális rendszert modellez vázában, ahol az elnöki hatalom mellett, ahhoz képest szerteágazó jog körrel áll a kongresszus. Prezidenciális a rendszer azon egyszerű oknál fogva, mert a játékbeli országok mindegyikét egy elnök vezeti. A dolog külön érdekessége, hogy a fejlesztők választási módnak mindenhol a közvetlen választást alakították ki, amely RL inkább a fejlett Nyugat államaiban és például az USA-ban jellemző.

Ha a játék ingame működését nézzük, azt látjuk, hogy az elnök tud támadni, tud MPP javaslatot beadni, tud embargó javaslatot beadni, tud épületet lerakni, a kongresszus meg azon kívül, hogy ezekre szavaz, tudja az adókat állítgatni önállóan, államból pénzt kiutalni, minimál bért változtatni és végső esetben le tudja mondatni az elnököt is stb.


Tehát még mindig ingame viszonyokat tekintve azt látjuk, hogy az elnök sok mindent megtehet, de mindig ott áll mögötte a kongresszus, aki a szavazásokat ténylegesen eldönti, aki pénzt utal ki az állam orgokba, hogy műkdöjön a állam outgame is és fájdalmasan nyilvánítja ki véleményét egy egy olyan kérdésben, amelyben nem egyezik a véleménye az elnökkel. Ha akar, akkor komolyan keresztbe is tud tenni az ország fejének, akár egy MPP meg nem szavazásával, akár egy kiutalás leszavazásával.

Azt láthatjuk tehát, hogy játékbeli viszonyokat nézve a kongresszusnak igen erős jogosítványai vannak, amelyek nem fékjei az elnök hatalmának, hanem sokkal inkább bármikor felállítható falak előtte. Ha nagyon meg akarjuk magyarázni a hatalmi ágak és a társadalmi ellenőrzés működését az eRep viszonyai között, akkor azt mondhatjuk, hogy a kongresszus és az elnök közös ellensúlyaként a szavazók működnek, akik havonta egyszer ítélkeznek ezek felett.



Valahogy így nézne ki a dolog ideális esetben...



Hogyan működik ez a gyakolatban?

eMagyarország az eRepublik viszonyait tekintve nagy ország, kiterjedt ebükokráciával és aktív lakossággal; ilyen szempontból leginkább talán Lengyelország hasonlít ránk. Ide haza mindig is jellemző volt a katonai modul dominanciája és az, hogy a legtöbbe embert ez vonz a játékba és tart itt. Az játék viszonyaiból és mechanikájából adódóan ( állandó háborúk) a nagyobb országokban tetten érhető egyfajta katonai junta kialakulása.
A dolog RL példa talán könnyebben : a fiatal Poroszországot többen úgy jellemezték anno, hogy

“Nem egy állam amelynek saját hadserege van, hanem egy hadsereg, amelynek saját állama van.”

Az elnökök elsősorban a játék hadügyi részéhez kell, hogy értsenek, az állami bevételek legnagyobb százalékát a katonai kiadások, a századok zsoldja, az MPP-k fenntartása viszi el. Az állam hatalom működésében - a végrehajtó és a törvényhozó hatalom viszonyába - az Elnök és a Kormány kétségkívül túlhatalma érvényesül.
Legjobb RL analógia rá egy kicsit szabadabb szocialista ország példája a múlt századból : alapvetően az elnök és egy szűkebb kör ( itt a kormány) dönt minden fontosabb kérdésben, a mindenkori törvényhozó testület (itt kongresszus) alapvetően kiszolgálja a végrehajtó hatalom minden igényét - nyilvánvaló baromságokon kívül -, de megmaradt egy másik szerv önálló döntési köre, jogilag (játék technikailag) legalábbis.

Nem fogok újat mondani azzal, hogy ha kijelentem, hogy napi kérdésekben a kormány dönt. Mindenben. Ha az Elnök bead egy MPP javaslatot, ami esetleg különleges elbánásban kell, hogy részesüljön ( lásd az indiai MPP esete), akkor a szavazásra való felhívás perceken belül kikerül a #kongresszus topicjába, ha pedig nagyon sürgős a dolog, akkor a kongresszus elnöke vagy alelnöke végig PM-ezi az képviselőket.
Ha a Gazdasági Miniszter vagy akárki, akinek a hangja elér a kormányig kitalálja és megindokolja, hogy ezt vagy azt az adót miért kellene csökkenteni avagy növelni, akkor a fent metódus játszódik le ez esetben is...stb stb.


...most valahogy így megy.

Olvasom ma ezt a cikket, az egyik friss kongresszusi indulónktól, amelyben olyan mondatok szerepelnek, mint a “A jó irányítás kulcsa nem az elnök, hanem a kongresszus.” . Na kérem ez nem így van, a jó irányítás kulcsa három dolog : egy közepesen jó elnök, három-négy jó minszter stabil csapattal és /vagy nagy munkabírással és egy csöndes kongresszus, amelyben a néhány hangadó észreveszi, ha a Kormány nagy baromságot akar csinálni és ellenlép, emellett pedig leszereli a hangoskodókat.

A kongresszus jelenleg két dologban tud komolyan keresztbe tenni a Kormánynak 1. MPP meg nem szavazása, ami igen ronda következményekkel járhat 2. kiutalás meg nem szavazása, ami 2-3-5 nap alatt taccsra vágná az országot és meghátrálásra késztetné akármelyik elnököt.

Magyarországon, meg úgy általában az eVilág minden nagyobb országában olyan folyamatok zajlottak le, hogy a pártokra tagozódásnak egyre kevesebb értelme van. Az epártok ideiológiai alapvetései mindig is kissé izzadtság szagúak és feleslegesek voltak, már azonban szinte teljes egészében eltűntek. A két nagy magyar mamut párt az MHP és a KARD gyakorlatilag megmerevedett, részint az aktivitás borzasztó mértékű csökkenésének hála, részint a vezetőik háttérbe húzódásának. A pártosodásnak már csak havi két alkalommal van értelme : 5-én és 25-én. 5-én ugye az MHP és/vagy a KARD támogatását élvező jelölt nyer, második esetben, 25-én, pedig - egyszerűsítve - sok ismert vagy kevésbé ismert kongresszusi induló közül választunk x darab olyat, aki 1. medált szerez, 2. színjátszókörözhet egy hónapot. Na most : nem kérdőjelezem meg, hogy a kongresszus végez valamit legalábbis alkalomszerűen, ez azonban egy 10-15 fős aktív réteg munkája. Ők azok akik feljárnak és ha feleslegesen is, de legalább aktívan vitatkoznak egy jót a #kongresszus-ban.

Alapvetően semmi bajom egyik emagyar pártal sem, annál is inkább, mert 2010 március 31-én eszülettem és kimaradtam a múlt év zivataraiból, ahonnan a legtöbben a politikai sebeiket szerezték, viszont minden “változtatni vágyó LME tag”-ot kérek, hogy olthatatlan vágyát a változtatásra a Külügy- vagy a Hadügyminsztériumban élje ki. Itt - főleg az utóbbiban - ugyanis sokat tud segíteni ténylegesen is.

Köszönöm, hogy elolvastátok.