Ők is átformálják az eVilágot? A lengyel boom lehetséges forgatókönyvei

Day 763, 00:14 Published in Hungary Hungary by Nalaja

Lengyelország az erep legnagyobb babyboomját végrehajtva az eVilág legnépesebb országává vált. Lakosságszámuk a ma reggeli adatok szerint megközelíti a harmincezret, és a növekedés dinamikája alapján kétségtelen, hogy azt jelentősen túl is fogja lépni.

Akik megérték az Index-korszakot, vagy pont akkor léptek be a játékba, pontosan tudhatják, hogy milyen is egy ország népességének többszörösére növekedése rövid pár nap alatt. Élelmiszerhiány, munkanélküliség, de nagyon jó belső hangulat. Ezek aránya dönti el, hogy az újak közül hányan maradnak tartósan a játékban.

Én most a lengyel boomnak azonban elsősorban nem a társadalmi, hanem - amennyire ez egyáltalán elkülöníthető - a katonai következményeit szeretném elemezni. Nyilvánvaló, hogy az ellenséges szövetség egyik legfontosabb államának megerősödése veszélyt rejt ránk nézve, nem árt azonban tudni, hogy mekkorát, és azt sem, hogy ez mikor is jelentkezik.

Két forgatókönyvet látok elemzésre érdemesnek; az első a számunkra pesszimista verzió, amelyben Lengyelország lakossága húszezer felett, esetleg 25000 fő körül stabilizálódik (amennyiben a kezdeti gazdasági nehézségeiket leküzdik), nevezzük ezt Index-modellnek, bár ne feledjük, hogy itt majd' egy nagyságrenddel nagyobb népességrobbanásról van szó. A másik lehetőség, hogy az ország lélekszáma megerősödik ugyan, de a játékban maradó stabil emberek száma pár ezer lesz csak (nevezzük ezt francia modellnek, az augusztusi húszezres boomjuk nyomán, amenynek mára nem sok nyomát látjuk).

Mindkét modellben az új játékosok Szilveszter környékén lépnek ki a harctérre. Azt kell feltételezzük, hogy a harc lehetőségét sokan kivárják. Az első ütések szerények, a napi sebzés fejenként 20 damage körül van. Tízezer új és aktív harcossal számolva ez 200000 napi sebzésnövekedést jelent Lengyelországnak. Érezhető már, de az országok, főleg a nagyhatalmak össz-potenciálja mellett nem döntő. Sokkal érdekesebb, ami ezután történik.

Az Index-modell megvalósulása esetén ugyanis egy hónap múlva tízezer, str4-es őrmesterrel, két hónap múlva nyolcezer str5-ös hadnaggyal számolhatunk, a generáció zöme, akár 5000 játékos is, pedig júniusra str 11-es FM-mé válhat. Ebben az esetben legkésőbb február-márciusra ők válnak a legnagyobb sebzésű hatalommá, májusra pedig egyeduralkodók lehetnek.

A francia modell esetén a tízezer közlegényből négyezer őrmester, és áprilisra kétezer hadnagy lesz. Nagy érvágás és veszteség ez az országnak a mostani lehetőségeihez képest, de ne feledjük, ez is kétszerese az mi világverő indexeseink számának! A később indulók persze sosem lesznek erőben összemérhetők az aktívan megmaradó elődökkel, de idővel a különbség csökken. Még ebben a (számunkra legjobb) esetben is nyárra legalább másfél- de esetleg háromszorosáre emelik Lengyelország nélkülük várható katonai ponteciálját.

Német boom nélkül, a jelenlegi szövetségi viszonyokat feltételezve Berlint a high grain-nel együtt így már könnyen megtarthatják (ha a Phoenix akar valamit az ügyben, azt két héten belül kell tenni, ha ugyan lesz erre kapacitás). Egy (vagy akár több) high grain azonban nem biztosít kellő landos munkakínálatot, vagyis idővel a vas-kérdésre is kereshetnek más megoldást, mint Peru (és Podólia elég közel is van). Ez azonban már átvezet a gazdasági következmények területére.

Mitől függ az, hogy az Index-, vagy a francia forgatókönyv következik Lengyelországban? A mi Index-boomonk egészen egyedülállóan volt sikeres az eVilág történetében. Az oktatás, a gazdaságszervezés mellett a közhangulat alakítása talán a legfontosabb szempont; a világos nemzeti célok felvázolása (nálunk elég volt a kétrégiós ország térképe ehhez, a lengyeleknek ilyen ösztönző nincs). És - engedtessék meg egy személyes vélemény - hogy lesz-e Legendarium-juk, és fel tud-e nőni elnökük Quicksilver akkori teljesítményéhez e téren. Én szinte biztos vagyok abban, hogy nem.

De ez már nem tartozik a katonai elemzéshez.