[ИСТОРИЈА-ISTORIJA-HISTORY] Битка код Галипоља

Day 2,712, 07:22 Published in Serbia Serbia by Nessko


Данас се обележава 100-годишњица од почетка велике "Галипољске битке", деветомесечне операције која је за силе Антанте завршена тешким поразом.
У овој операцији Британци су, уз помоћ својих трупа из Аустралије и Новог Зеланда, покушали да овладају Галипољским полуострвом и Дарданелима, како би себи омогућили приступ Цариграду. Крајњи циљ био је да се заузму Цариград и Босфор, побољша савезничка позиција на истоку и избаци Турска из рата.
Борбе су отпочеле 25. априла 1915. године искрцавањем трупа Антанте, а окончале су се 9. јануара 1916. године потпуним повлачењем инвазионих трупа.
Битка је позната по тешким губицима на обе стране, скоро половина укупног броја ангажованих војника избачена је из строја. Од 568.000 војника ангажованих на страни Антанте и 315.500 на страни Централних сила, укупни губици били су већи од 470.000 људи, од чега је око 130.000 погинуло.
Турцима су у одбрамбеној стратегији помагали немачки војни стручњаци.
*
Иначе, ово није била једина битка код Галипоља, у историји. Прва која је забележена под тим називом одиграла се 1312. године између Срба и Турака. Завршена је поптупном победом Срба, које је водио велики војвода Новак Гребострек.
Турци су, наиме, искористили разоран земљотрес и слабу војску Византије, па су из Мале Азије прешли у Тракију. Византијски цар Андроник Други позвао је у помоћ српског краља Милутина, чијих је 2.000 оклопних коњаника буквално масакрирало Турке. Тиме је турска инвазија на Балкан одложена за неколико десетина година, али су Турци остали стална претња Србији, тада јединој озбиљној војној сили у региону, и под Стефаном Дечанским, Душаном Силним и Урошем Нејаким.

-lat-

Danas se obeležava 100-godišnjica od početka velike "Galipoljske bitke", devetomesečne operacije koja je za sile Antante završena teškim porazom.
U ovoj operaciji Britanci su, uz pomoć svojih trupa iz Australije i Novog Zelanda, pokušali da ovladaju Galipoljskim poluostrvom i Dardanelima, kako bi sebi omogućili pristup Carigradu. Krajnji cilj bio je da se zauzmu Carigrad i Bosfor, poboljša saveznička pozicija na istoku i izbaci Turska iz rata.
Borbe su otpočele 25. aprila 1915. godine iskrcavanjem trupa Antante, a okončale su se 9. januara 1916. godine potpunim povlačenjem invazionih trupa.
Bitka je poznata po teškim gubicima na obe strane, skoro polovina ukupnog broja angažovanih vojnika izbačena je iz stroja. Od 568.000 vojnika angažovanih na strani Antante i 315.500 na strani Centralnih sila, ukupni gubici bili su veći od 470.000 ljudi, od čega je oko 130.000 poginulo.
Turcima su u odbrambenoj strategiji pomagali nemački vojni stručnjaci.
*
Inače, ovo nije bila jedina bitka kod Galipolja, u istoriji. Prva koja je zabeležena pod tim nazivom odigrala se 1312. godine između Srba i Turaka. Završena je poptupnom pobedom Srba, koje je vodio veliki vojvoda Novak Grebostrek.
Turci su, naime, iskoristili razoran zemljotres i slabu vojsku Vizantije, pa su iz Male Azije prešli u Trakiju. Vizantijski car Andronik Drugi pozvao je u pomoć srpskog kralja Milutina, čijih je 2.000 oklopnih konjanika bukvalno masakriralo Turke. Time je turska invazija na Balkan odložena za nekoliko desetina godina, ali su Turci ostali stalna pretnja Srbiji, tada jedinoj ozbiljnoj vojnoj sili u regionu, i pod Stefanom Dečanskim, Dušanom Silnim i Urošem Nejakim.

#Galipolli #Galipoli100 #Turkey