Ambient pornit/oprit

Join the new world

 

[EA Gazetesi] Oynanmayan Oyun

Ziua 2,461, 08:46 Publicat în Turkey Turcia de simsekcountr


DİKKAT: Uzun makale uyarısı, oyunda sık sık plato ve icraatsızlıgından bahsedilmiş olup özellikle "jr" olan çocuklarınızı makaleden uzak tutunuz.

eRepublik sıkıntılı bir dönemden daha geçiyor. Bu dönemlere her ne kadar alışık olsakda can sıkıcı olmalarının önğne geçemiyoruz. Son zamanlarda yapılan istatistiki bilgilere bakacak olursak;

1- Online kişi sayısı azaldı
2- Vurulan damage oranlarında ciddi düşüş yaşandı
3- Tank fiyatları düşmeye devam ediyor
4- Gold değer kaybını sürdürdü. 192cc'lere geriledi.
5- Silah hammaddesi 0,02'leri bile gördü ancak şimdilik 0,03'de sabit
6- İşçi maaşları 42cc'de sabitlendi. (asgari ücret:20cc)
7- Ev hammaddesi az da olsa geriledi.
8- Ev fiyatları düşüşe geçti.
9- Ekmek fiyatları düşüş eğiliminde
10- Walpole'ün shout sayısı stabil.

Görüldüğü üzere ekonomik veriler iç açıcı değil. Sadece ekonomi değil askeri verilerde benzerlik göstermekte. Siyasi modüle değinmeye gerek bile yok.

Uzun zamandır makale yazmıyordum ve nedenini merak ettim. Aslında nedeni açık, sizde tahmin ediyorsunuz ancak daha açık hale getirmek istedim. Oyun öyle bir çıkmaz döneme girmiş durumdaki oyunla ilgili makale yazmak neredeyse imkansız.

Ülkelerin top-5 makalelerine bakınca, özellikle eTR'ye aşağıdaki tabloyla karşılaşıyoruz;Öncekikle makalelere bir eleştirim yok, eleştiri oyunun kendisine. Malesef oyunla ilgili yazı yazamayınca bu alanı diğer etkenler dolduruyor. Örneğin top modeller...

Top modeller halkın ilgisini çekiyor haliyle, o eşsiz vücutlar tam bir estetik harikası. Plato'nun oyunundan daha çok ilgi çekmesi tabiki normal. Daha aşağılarda yabancı makaleler, BH ile ilgili bir makale (oyunla ilgili gibi görünsede aslında bir muhabbet makalesi 😛) ve MEB yardımı vs vs vs..

Her makale değerlidir, dediğim gibi eleştiri burada oyuna. Peki ne olmalı? Mesela bir makalede poltik değerlendirmeler,diğerinde savaşlar bir diğerinde ekonomi,strateji,tartışma,gündem,bilgilendirici makaleler,oyun için eğlenceli yazılar,resimler, paylaşımlar.

Tabi bunların olabilmesi için bir oyun olması ve o oyunun işlemesi lazım. Peki neden bir oyunumuz yok yada neden bu oyun işlemiyor?

Aslında birçok sebebi var ancak son zamanlarda daha iyi anlamaya başlaık. Herkesin verdiği ilk cevap "Plato iş bilmior" " beceriksiz" "o anlamaz" şeklinde oluyor. Ben de bu söylemlere katılıyorum, katılmamak elde mi?

Ancak son zamanlarda bunun "tam olarak" böyle olmadıgını görmeye başladım. Bu sorunların, sıkıntıların nedeni aslında ekonomik. Şu an bu makaleyi okudugunuz oyunun sunucusu oldukça zayıf. Mesela aynı anda vote tusuna basarsanız oyun çökerbilir. Fight butonunda bunu defalarca test etmiştik.Oyunun alt yapısı o kadar kötü durumdaki oyuna yeni bir ekleme yapamıyorlar. Oyunu geliştirmek isteselerde bunu yapacak bir alan mevcut değil. Oyuna sıradan bir görev bile getirseler sunucular kasıyor, tavuk çıkıyor ve ciddi uğraşlar sonucu oyunu takrar aktif hale getiriyorlar. Yapılan her bir değişiklik her bir ekleme denkleme müdahele ediyor ve o denklemin sonucu sürekli sıfır çıkıyor.

Örneğin biz diyoruz ya ekonomi modülünü değiştir diye peki ne yapacak? Şirket mi ekleyecek, yeni sanayi dallarımı olusturacak yoksa hiç aklımıza gelmeyen bir düzenleme mi yapacak?

İşte burada da çift sorun ortaya çıkmakta. İlki plato ve ekibinin akıllı olmaması, sıradan insanlarla kalifiyeli insanlar arasındaki farkı net bir şekilde görebiliyoruz. İkinci sorun ise biraz önce bahsettiğimiz alt yapı sorunları ile alakalı.

Şimdi diyelimki oyuna bir düzenleme gelecek ama bunu nasıl yapacak? Örneğin herkesin kendi şirketlerinde çalışması meselesini ortadan kaldırması gerekiyor diyelim, bunu yaparsa birçok oyuncu bu duruma tepki gösterecektir. Çünkü birçok oyuncu gerçek para ile gold satın aldı ve oyuna güvenerek şirketler açtı. Bu durumda yapılan bir müdahele gerçek paraya yapılacagından kendi ayagına kurşun sıkmış olacak.

Hepiniz şu aşamada "taaa en baştan getirmeyecekti, zaten o zaman batırdı" gibi sözlerle okuyorsunuz değil mi makaleyi? İşte bu plato'nun akıllı olmaması ile ilgili sizin teşhislerinizden sadece birisi. Birde alt yapı meselesi var ki şimdisi sisteme dokunmadan ekleme yapılamıyor.Anlayacagınız alt yapı geliştirilmeden ve kalifiyeli elemanlar işe alınmadan yap-boz denemeleri ile bir yere kadar gidilebiliyor. Oyun o kadar ciddi bir çıkmaza girdiki 2. v2 vakası yaşanabilir.

( v2 vakası: 2-3 yıl önce plato'nun oyunda yaptıgı değişikliktir. Versiyon 2 olarak gelen bu düzenleme ile oyun ciddi değişime uğramış ancak gerekli başarıyı yakalayamamıştır. Oyunu oynayan kullanıcıların yaklaşık %50 oyunu bırakmış geri kalan %40 pasif moda geçmiş ve tarih en düşük oyuncu sayısına gelinmiştir. Bu başarısızlıgın ardından tekrar eskiye dönülmeye çalısılsada malesef bu gerçekleşememiştir. )

V2 dönemi gibi bir dönemin yaklaştıgını nereden çıkarıyoruz diye bir giriş yaparsak size şunu söylerdim. Oyundaki en büyük şirket olan q7 silah şirketini düşünün. Yüzlerce gold biriktirip aldıgınız bir şirket var ve bu şirketin ürettiği silahların fiyat 8 cc'lere kadar düşmüş durumda. Açık konuşmak gerekirse q7 şirket tam anlamıyla çöp durumda...

Oyun ekonomik olarak o kadar kötü durumdaki bu diğer modullere de yansıyor. Mesela neden silahsız vurma diye bir seçenecek var ? Silahsız vurduktan sonra ve rütbenin çok önemli olmadıgını varsayarsak neden insanlar silah satın alsınlar?

Ülkeleri savaşta onun için !!!
Rütbe için !!!
CO açıksa daha çok para için !!!
vs vs vs..

Hiçbiri geçerli bir neden değil. Malesef CO sistemi gibi bir düzenek getiren plato dehası insanların ülkeleri için silahla vurmayabileceğini düşünmemiş olsa gerek. Açık olalım, çok çok ciddi bir savaş olmazsa kimse silahla vurma ihtiyacı hissetmiyor.

CO denesiz gelir gider hesabında zarar bile ettirebiliyor, Rütbe eskiden önemliydi ama artık o kadar açılmış bir ara varki rütbe kasan birine pek rastlamıyoruz. Yani silah almak, silahla vurmak artık pek önemli değil. Buna ek olarak artan şirket sayısı ve üretimlerini getirirsek neden silah fiyatlarının düştüğü açık.Peki çözüm nedir? Çözüm 2 aşamada olabilir, ya üretim azalacak ya da tüketim artacak.

Üretimi azaltmak pek mümkün değil, o zaman tüketim artırılmalı.

Tüketimi nasıl artırırız?
Öncelikle benim kişisel önerim PP kasma sistemi ile alakalı. Şimdi bizler her bir hit (vuruş) için PP kazanıyoruz. Kazandıgımız bu PP'lerle ödüller alabiliyoruz. Peki hit yerine damage olsa ne olurdu?

Evet vurdugun damage ne kadar yüksekse o kadar çok PP alırsınız böylecek hem tank satışı artar (herkes tankla vurmak isteyecektir) ayrıca biriken booster stoklarında da erime olur. Yani bu alanda bir canlanma kaçınılmaz.

Peki plato bunu neden yapmaz? Cevap .........

Makale yeterince uzun oldu, yazacak konu bulamazken şimdi nerelere geldin gördünüz mü? Demekki oyunu eleştirmek oyunla ilgili yazı yazmaktan daha çok yer kaplıyor. Çok sağlam bir oyunumuz var!

Makaleyi bitirirken sizlere bazı önerilerimiz var. Öncelikle bu salı beklenenden çok daha ses getirecek bir gün olabilir. Şirket ve turnuva özelinde önemli işler olabilir. Yeni savaş modülüde hala gelecek...

Ayrıca parası olanlar yatırım olarak tank alabilir, daha da düşemez ya?

Ve ev üretimlerinizi azaltın veya birikmiş evleriniz varsa elden çıkarmaya başlayın. Daha q3 üstü gelmeden fiyatlar düşmeye başladı, daha üst seviye evler geldiğinde (az kaldı) evleriniz elde patlayabilir. Hiçbirimiz sizlerin mortgage kirizi ile baş başa kalmanızı istemeyiz.

Peki madem makale bu kadar esenle kalın o/

simsekcountr
EA Gazetesi

★★★ EA Gazetesi ★★★

erepublik.com/en/article/2424009/1/20

★★★ CHAIN SHOUT ★★★


 

Comentarii

ArslanbekSultanbekov
ArslanbekSultanbekov Ziua 2,461, 08:50

pirinç

simsekcountr
simsekcountr Ziua 2,461, 08:52

Successfully transferred 7 item(s) to ArslanbekSultanbekov.

Tebrikler, makaleye birinci yorumuz atan ilk kişi oldugunuz için makale madalya sayısınca tank size hediye edilmiştir.

NOT: makaleye birinci yorumu atan ilk kişi diye bir tabir olmaz.
NOT2: Ama siz anladınız

ArslanbekSultanbekov
ArslanbekSultanbekov Ziua 2,461, 08:56

simsekcountr has transferred 7 Q5 Food to your storage.
knky bu tank değil eppek ya 🙁

simsekcountr
simsekcountr Ziua 2,461, 09:02

ekmeğimiz bulunmamaktadır, ancak tankları satıp ekmek satın alabilirsiniz. teşekkürler

ArslanbekSultanbekov
ArslanbekSultanbekov Ziua 2,461, 09:44

la simsek salağa yatma 🙂 tank salmadın ekmek saldın diyorum, sen tankları satıp ekmek alabilirsin diyorsun

simsekcountr
simsekcountr Ziua 2,461, 09:46

Successfully transferred 7 item(s) to ArslanbekSultanbekov.

yok la ben tank attım sanıyordum, saldım şimdi ekmekte bonus olsun o zaman 😛

ArslanbekSultanbekov
ArslanbekSultanbekov Ziua 2,461, 09:46

he şimdi geldi tankları 🙂 tam çingen oldum ha

simsekcountr
simsekcountr Ziua 2,461, 09:47

öylesin zaten xd

Ferdi Carrefour
Ferdi Carrefour Ziua 2,461, 08:50

salado

simsekcountr
simsekcountr Ziua 2,461, 08:52

Tebrikler makaleye 2.yorumu atan ilk kişisiniz ancak ikinciye ödül yok. Bu sebeple ferdi abiye selamlar

Ferdi Carrefour
Ferdi Carrefour Ziua 2,461, 17:27

üstdeki ekmekleri salsaydın en azından 🙂

cankush
cankush Ziua 2,463, 01:57

ikinci yorumu atan ilk kisi ney la xdxd

simsek makaleyi baskasina yazdiriyomus beyler, ya da yorumlari baskasina yazdiriyor da olabilir. belki de script kullaniyo yorumlar icin.

kafada deli sorular xd

TTemucin
TTemucin Ziua 2,461, 08:51

pirinç

simsekcountr
simsekcountr Ziua 2,461, 08:52

Malesef anca üçünc

TTemucin
TTemucin Ziua 2,461, 10:41

üçünç

neo3434
neo3434 Ziua 2,461, 08:52

v

simsekcountr
simsekcountr Ziua 2,461, 08:54

v ne demektir?

v'nin açılımı VOTE'dir. İngilizce bir kelime olan vote türkçede oy anlamına gelir. Burada yorumu yazan şahıs makaleyi oyladıgını, yazanlara katıldıgını belirtmiştir. Ancak zamanlamaya bakacak olursa makaleyi bu kadar kısa sürede okuyamaz. Yani belirsizlik paradoksu içerisinde bir oy'dan bahsetmekteyiz. Ama yine de teşekkür ederiz.

neo3434
neo3434 Ziua 2,461, 09:05

önce hızlı okudum (göz gezdirdim). sonra oyladım daha sonra detaylı okudum.

simsekcountr
simsekcountr Ziua 2,461, 09:07

Cevabınız için teşekkür ederiz. Sizin bu güzel yorumlarınız makaleyi geliştirmenizde bize yardımcı olacaktır.

saygılar

kedi kesen satanist hemster
kedi kesen satanist hemster Ziua 2,461, 08:55

sal 🙁 pirinçe ancak bu kadar yakınım ea da 🙁

simsekcountr
simsekcountr Ziua 2,461, 09:03

Malesef size yardımcı olamıyoruz, prinç yoksa şansınızı bulgurdan yana deneyiniz. saygılar

lDarkGhostl
lDarkGhostl Ziua 2,461, 08:56

v

simsekcountr
simsekcountr Ziua 2,461, 09:03

v ne demektir?

v'nin açılımı VOTE'dir. İngilizce bir kelime olan vote türkçede oy anlamına gelir. Burada yorumu yazan şahıs makaleyi oyladıgını, yazanlara katıldıgını belirtmiştir. Ancak zamanlamaya bakacak olursa makaleyi bu kadar kısa sürede okuyamaz. Yani belirsizlik paradoksu içerisinde bir oy'dan bahsetmekteyiz. Ama yine de teşekkür ederiz.

lDarkGhostl
lDarkGhostl Ziua 2,461, 10:07

ben şişmeğin makalelerini ilk oyluyorum sonra okuyorum var mı bi diceğin ?

OzgZgr
OzgZgr Ziua 2,461, 09:00

çok uzun olmuş
özet lazım.
v.

simsekcountr
simsekcountr Ziua 2,461, 09:06

v ne demektir?

v'nin açılımı VOTE'dir. İngilizce bir kelime olan vote türkçede oy anlamına gelir. Burada yorumu yazan şahıs makaleyi oyladıgını, yazanlara katıldıgını belirtmiştir. Ancak zamanlamaya bakacak olursa makaleyi bu kadar kısa sürede okuyamaz. Yani belirsizlik paradoksu içerisinde bir oy'dan bahsetmekteyiz. Ama yine de teşekkür ederiz.

---

Özet: Plato iş bilmeyen bir yönetici ve aynı zamanda erepublik sunucularının zayıflıgı sebebi ile oyunun gliştirilebilir bir yönün olmaması.

Özet 2: Tank fiyatlarını artırmak için tüketimin artırılması gerektiği ve çözüm önerileri, örneğin PP siteminin hit'e göre değil damage'ye göre belirlenmesi

Özet 3: yok

saygılarımızla

OzgZgr
OzgZgr Ziua 2,461, 09:09

katılıyorum;
demekki votem boşa gitmemiş. 🙂

simsekcountr
simsekcountr Ziua 2,461, 09:10

teşekkür ederiz

Hilmi Abi
Hilmi Abi Ziua 2,461, 09:05

votado

simsekcountr Ziua 2,461, 09:08

Comentariu șters

simsekcountr
simsekcountr Ziua 2,461, 09:08

votado ne demektir?

votado'nun açılımı VOTE'dir. İngilizce bir kelime olan vote türkçede oy anlamına gelir. Burada yorumu yazan şahıs makaleyi oyladıgını, yazanlara katıldıgını belirtmiştir. teşekkür ederiz

Hilmi Abi
Hilmi Abi Ziua 2,461, 09:22

votado ispanyolca oylandı demektir.

simsekcountr
simsekcountr Ziua 2,461, 09:25

özür dileriz , bilgilendirme için teşekkür ederiz

xHosein
xHosein Ziua 2,461, 09:09

gene şimşek gibi tespitlerle bir simsek var karşımızda...

simsekcountr
simsekcountr Ziua 2,461, 09:13

öncelikle teşekkür ederiz.

cümlenizin ilk kısmında şimşek diyerek türkçe "ş" karakteri kullanmanız ancak diğer kısmında simsek demeniz gözümüzden kaçmadı.

şahıs bu cümlesinde şimşek gibi tesbitler tamlamasını kullanmış. Burada hız ve simsekcountr birlikte anlamlandırılmış olup geçmişten kalan tecrübelerle kaynaştılırılmış. bu sebeple de teşekkür ederiz

xHosein
xHosein Ziua 2,461, 09:15

eridim ...beni anlayan nadir kişilerdensin xd

simsekcountr
simsekcountr Ziua 2,461, 09:22

Biz eritmemiş olsaydık zaten sıcaktan eriyecektiniz.

saygılar

Impossible Nickname
Impossible Nickname Ziua 2,461, 09:09

v+s

simsekcountr
simsekcountr Ziua 2,461, 09:15

v+s ne demektir?

v'nin anlamını yukarıda yazdık, s'nin anlamı ise subs'tur. Makaleye abone oldum anlamına gelen bu belirteç genellikle iyi makale oldugu anlamını taşır ve bir öül mahiyetindedir.

Ancak erepublik'te subs'un pek bir anlamı yoktur. Makalelere abone olma sınırı olmadıgı için bu özellik pek bir işe yaramaz. Ancak 1000 üye'de bir makale sahibine madalya ve 5 gold getirisi vardır.

teşekkür ederiz

BraweHeart
BraweHeart Ziua 2,461, 09:17

v 16
Bursa'dan selam 😘

simsekcountr
simsekcountr Ziua 2,461, 09:21

İstanbul'dan a.selamlar sayın İbrahim Tatlıses

KHAN68
KHAN68 Ziua 2,461, 09:18

şimşeği tenhada kıstırp dövelim beyler xdxd la insan okuyacak bunu demi 😃


şöle bi göz gezdirdim de haklısın karşim tüketimin artması lazım

KHAN68
KHAN68 Ziua 2,461, 09:18

20. oyu ben virdim 😃

simsekcountr
simsekcountr Ziua 2,461, 09:25

20.oyu vermiş olmanız sizi özel kılmamakla beraber oy vermiş olmanız bizim için özel bir durum teşkil etmektedir. Teşekkür ederiz

simsekcountr
simsekcountr Ziua 2,461, 09:24

şimşeği kelimesi yanlıştır. şimşk özel isim olup şimşek'i şeklinde yazılmalıdır.

Ayrıca tenhada kıstırıp döverseniz sizi polise şikayet etmek zorunda kalırız. Orada karşınıza tayyipçi polis,paralel polis,derin devletin polisi ve sıradan polis çıkabilir, siz hangisi oldugunu bilemeyeceğiniz için paranayok olabilirsiniz. Lütfen bizi buna mecbur etmeyiniz.

şöle yanlış = Şöyle olacak
bi değil bir, karşim değil kardeşim olacak

saygılar

KHAN68
KHAN68 Ziua 2,461, 09:26

okumadım 😃

simsekcountr
simsekcountr Ziua 2,461, 09:26

okumak kadar okumamakta hakkınızdır.

saygılar

KK-sQn
KK-sQn Ziua 2,461, 13:58

adam ciddi ciddi trt türkçesi'yle cevap veriyor ama daha dahi anlamındaki de nedir bilmiyor 😕

simsekcountr
simsekcountr Ziua 2,461, 14:02

farkımız tarzımızdır 😛

Adi Herif
Adi Herif Ziua 2,461, 09:19

Akrep.

 
Postează răspunsul tău

Ce este asta?

Acesta este un articol scris de un cetățean eRepublik, un joc de strategie bazat pe țările din viața reală. Creează-ți propriul cetățean și condu țara ta pe drumul ei spre glorie. Îți poți câștiga faima în războaie, luptând ca un erou, în presă, scriind articole, sau construind un imperiu financiar.