Патриарх на еБългария

Day 3,313, 01:13 Published in Bulgaria Bulgaria by Government of eBulgaria

Християнството било утвърдено още през първите три века след Христа в Македония, Гърция и Тракия. Най-видни негови проповедници там са апостолите Св. Андрей – по Черноморието и Св. Павел в Беломорието и Македония. Следващият веднага след Първият вселенски църковен събор, разглеждан и като негово продължение – Сердикийски църковен събор от 343 – 344 г. неслучайно става в днешна София, където 32 години по-рано е издаден първият императорски едикт за легализиране на християнството и спиране преследванията срещу вярващите – известният Сердикийски едикт от 311 г. В 343 г. св. Атанасий Велики патриарх александрийски основава първият манастир на континента Европа – днешния Златноливаденски манастир при сегашното чирпанско село Златна ливада.


Необходимостта от църковна организация на българските земи, независима от Цариградската патриаршия възниква още с покръстването на българите в 864 г. Княз Борис I (852 – 889), чрез средствата на дипломацията и лавирайки между Източната и Западната църква, успява да създаде такава. На първо време това се оказва невъзможно и той трябва да се примири с архиепископ и висше духовенство от гръцки произход (макар и подчинени пряко на княза), както и с богослужение на гръцки език.


На 28 февруари 1870 г. чрез специален султански ферман е учредена Българска екзархия, чийто диоцез обхваща всички земи на Османската империя с преобладаващо българско население. За пръв екзарх e избран видинския митрополит Антим I. Седалището на Екзархията е в Цариград.


През 1913 г. екзарх Йосиф I напуска Цариград и се установява в София. По силата на мирния договор, подписан в края на Първата световна война, Българската екзархия загубва епархиите си в Македония и Беломорска Тракия. След смъртта на Йосиф I през 1915 г. дълго време екзархията остава без предводител.


Няколкостотин години след това вече сме в ерата на компютрите и интернет, но вярата в Бога е неугасваща.


С помощта на гласовете, дадени ни от еБългарските гласоподаватели, обявяваме Patriarch of All eBulgaria за Патриарх на еРепублика България.


От еДен 3313, официално, чрез Patriarch of All eBulgaria, се създава нова институция - (Българска еПатриаршия или еСинод) в еБългария.


С този си акт еБългария става първата еДържава, която запалва факела на Духовенството в играта.


еБПЦ ще организира раздавания за еБългарите.



"The State and the Church together are stronger, than the sum of their parts."

- His Holiness Patriarch Martin I of All eBulgaria



/цитиран източник: Уикипедия/