[Дипломатически корпус] Международна анкета

Day 3,013, 11:22 Published in Bulgaria Singapore by Bulgarian Diplomatic Corps


В края на дните си Аристотел осъзнал, че малцина от хората, които са сядали край трапезата му и с които е делил залък и вино, са негови верни ПРИЯТЕЛИ. Твърди се, че именно тогава той произнесъл думите: „О, приятели мои! На света няма приятели!“.

Половин век по-рано Антистен, друг древногръцки философ, прозрял, че не бива да пренебрегваме враговете си, защото те първи забелязват нашите грешки.

В опит да потърсят потвърждение на думите на Аристотел и Антистен българските посланици стартираха социологическо проучване сред президентите/диктаторите/външните министри на държавите, представени в еРепубликата. Управленският елит на играта бе помолен да отговори на три въпроса:

1.Коя е държавата, която е ваш най-близък съюзник?
2.Коя е държавата, която е ваш най-голям враг?
3.Как може да оцените отношенията между вашата страна и България?


Участващите в допитването трябваше да посочат само по един отговор на първите два въпроса. Третият въпрос имаше скала от 1 до 5, където 1 означава враг, 2 - противник, 3 – неутрални отношения, 4 – съюзник, 5 – приятел.

Въпреки, че персонални съобщения бяха изпратени до ръководителите на всички държави в еРепубликата, 22 от тях отказаха да попълнят анкетните карти. Сред тях са и две от големите игрални общности – Гърция и Румъния. Представителите на Тайван и Албания обявиха, че не биха участвали в проучване, организирано от България. В края на статията може да видите пълния списък на държавите, които участват в анкетата.

Важен нюанс на социологическото проучване е, че то бе проведено в разгара на кампанията ни срещу САЩ и по време на войната ни с Гърция.

В редовете по-долу ще представим получените резултати, които могат да бъдат основа на дискусия кого да припознаем като враг и кого да приемем за съюзник и приятел. Целта на събраната информация е да се помогне на българското правителство при определяне на бъдещите военни кампании, подписване на МПП-та и присъединяване към съюзни организации.



Ръководителите на 14 държави оценяват взаимоотношенията си с България като приятелски. Седем държави гледат на нас като на съюзник. Половината от президентите, участвали в допитването, оценяват междудържавните ни отношения с тройка /неутрални/. Три държави виждат в наше лице изявен противник, а една държава /Аржентина/ ни определя като враг. Ето информацията в табличен вид и като графика:





САЩ не са включени в тези графики, защото в резултат на военните емоции американският президент обяви, че най-големият му враг е България, най-големият приятел на страната му е България, а отношенията ни бяха оценени с 5. Испания също е подходила твърде “креативно” при отговорите - те са посочили, че техен основен съюзник е Плато, а врагът им е Астерия 😉

Президентите/диктаторите на Хърватска, Сърбия, Украйна, Русия и Турция определят отношението си към нашата страна като неутрално. Това е ясен знак, че сме се дистанцирали и от двете големи съюзни общности.



Македония, Индонезия, Индия и Естония са посочили България като свой основен и най-голям съюзник.

Президентите на Индонезия и Латвия не се съобразиха с изискването да се посочи в анкетната карта само един съюзник. Индонезийският представител е определил три държави за основен съюзник - България, Македония и Унгария. За Латвия най-добрите съюзници са Русия, САЩ и Финландия.

Словакия е единствената страна в допитването, която е посочила, че към момента няма лоялен и верен съюзник. Част от малките държави посочват, че нямат и врагове. В тази група са Чешката република, Словакия, Саудитска Арабия, Уругвай, Латвия, Израел, Грузия и Молдова.



Получените резултати по географски признак не са изненада. Мексико, Венецуела, Боливия и Парагвай са посочили Чили като техен най-голям съюзник. За тези държави основен враг са Аржентина и Перу.

В същото време Аржентина е близък съюзник на Уругвай, Колумбия, Куба и Португалия. Португалците смятат, че техен основен съперник са Испания, а за Куба - това е Турция.

Нищо ново под слънцето и на Балканите. Кой с кого и кой срещу кого може да видите в тази графика:



легенда: със зелен цвят са държавите, които са посочени като най-голям съюзник, а с червен - като основен враг

В следващите графики ще видите какво посочват основните държави извън Балканския полуостров.

ЕВРОПА



СЕВЕРНА И ЮЖНА АМЕРИКА



АЗИЯ И ОКЕАНИЯ



СЕВЕРНА АФРИКА И БЛИЗКИЯ ИЗТОК






Държавите, които събират най-много номинации за основен враг са Сърбия /5/, Аржентина /4/, Турция /3/, Румъния /2/, Чили /2/ и Хърватска /2/. Като изключим САЩ, нито една друга държава не е посочила България като свой основен враг. За съжаление в проучването липсва позицията на Румъния и Гърция.

Списъкът на държавите, определени като основен съюзник е малко по-дълъг - Сърбия /5/, Аржентина /4/, България /4/, Чили /4/, Унгария /3/, Гърция /3/, Румъния /3/, Хърватска /2/ и Македония /2/.



Държави, участвали в допитването: Argentina, Armenia, Australia, Belarus, Bolivia, Bosnia and Herzegovina, Canada, Chile, Colombia, Croatia, Cuba, Czech Republic, Egypt, Estonia, Finland, France, Georgia, Hungary, India, Indonesia, Iran, Ireland, Israel, Japan, Latvia, Macedonia, Mexico, Montenegro, Norway, Pakistan, Paraguay, Peru, Republic of Moldova, Poland, Portugal, Russia, Saudi Arabia, Singapore, Slovakia, Serbia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland, Turkey, Ukraine, United Arab Emirates, United Kingdom, Uruguay, USA, Venezuela

Държави, отказали да попълнят анкетната карта: Albania, Austria, Belgium, Brazil, China, Cyprus, Denmark, Germany, Greece, Italy, Lithuania, Malaysia, Netherlands, New Zealand, Nigeria, North Korea, Philippines, Republic of China (Taiwan), Romania, South Africa, South Korea, Thailand