Pravilnik o raspodjeli orgova i javna rasprava

Day 2,648, 12:24 Published in Serbia Montenegro by Jack Montenegro

Javna rasprava o organizacijama u eSrbiji


EDIT:
Pročitajte prijedlog pravilnika, link je niže u članku.

Imal ko ideja šta bi se ovdje moglo promijeniti!!!!

Ovaj članak sam napisao sa sledećim ciljevima:

1. Prijedlog Predsjedniku i građanima eSrbije kako izvršiti novu preraspodjelu orgova kroz usvajanje pravilnika
2. Podstaknuti javnu raspravu gdje će svi moći iznijeti svoje viđenje po ovom pitanju i iznijeti svoje prijedloge u vezi pravilnika o preraspodjeli organizacija

a) Uvodna riječ

U ovom članku ću iznijeti neke zaključke do kojih sam došao analizirajući podatke. Iznet ću u najprostijem obliku šta se dešavalo u eSvijetu po pitanju organizacija. Spomenut ću neke jedinice kao primjer. Samo bih htio da iznesem da nemam namjeru da nikog napadam, omalovažavam, prozivam i sl. Samo hoću da iznesem moje viđenje i moje prijedloge po ovom pitanju, a sve u opštem interesu naše zajednice. Ako se slučajno neko nađe prozvan po bilo kom pitanju ili iznesem pogrešne podatke, biće mi drago da mi na to skrene pažnju i odmah ću se javno izviniti i unijeti izmjene u skladu sa iznešenim.

b) Kako je došlo do trenutne preraspodjele organizacija

Datume neći iznositi jer istu i nisu tako bitni. Znači, u dalekoj istoriji eSvijeta svako je mogao da otvori organizaciju, što se u to vrijeme masovno i činilo. U jednom trenutku admini su stali na kraj tome i rekli da organizacije mogu biti samo u vlasnišvu države tj. presjednika. Onemogućili su da iko dalje otvara nove organizacije. Dali su rok da se sve organzacje preregistruju kao državne, što su mnogi i uradili. Svi koji to nisu uradili, njima su admini obrisali orgove. Država je dozvolila svim jedinicama, strankama i pojedincima da i dalje koriste svoje orgove, ali uz mogućnost da predsjednik može izvršiti resetovanje šifre i na taj način da organizaciju preuzme. To se nije radilo, osim u nekim slučajevima zloupotrebe, što nije tema ovog članka. Takođe je država preuzela par organizacija čiji se vlasnik nije javio i istu prestao da koristi. Htio bih da iznesem pohvale ovim pojedincima i organizacijama što su izvršili ovu preregistraciju i na taj način postigli da značajan broj organizacija i dalje postoji u eSrbiji. Država je to do sada poštovala, a mora i dalje da poštuje i cijeni trud koji su ovi pojednci učinili. Koliko sam shavtio, bilo je pokušaja da se izvrši nekakva drugacija preraspodjela preostalih organozacija, ali nikad za takvo nešto nije bilo dovoljno političke volje, a i korisnici ovih organizacija su pružali jak otpor svakoj ovakvoj ideji. Mnogi od ovih korisnika organizacija su istaknuti članovi naše eZajednice, tako da su svakako njihovi stavovi i uticali na krajnju odluku države, a to je da ne radi ništa po ovom pitanju.

c) Trenutna situacija u eSrbiji sa organizacijama

Iz svega gore navedenog, kao i činjenice da je prošlo puno vremena od ovih izmjena tako da su mnogi igrači prestali da igraju, jedinice su se smanjivale, udruživale, gasile, otvarane su nove jedinice koje su po brojnosti i DMG koji prave, postale za respekt u eZajednici. Sve to je uticalo da je trenutni raspored organizacija veoma nesrazmjeran i nelogičan. Iznijet ću nekoliko zaključaka tj. činjenica do kojh sam došao analizirajući podatke, i iste svako na jednostavan način može da provjeri.




Nisam baš sve pogledao, tako da je moguće da ima još jedinica koje imaju nesrazmjeran odnos broja članova i broja orgova. Postoje i pojedinačni orgovi gdje su vlasnici pojedinci i to samo po sebi nije problem, ako su ovi korisnici aktivni. Nije mi bio cilj da iznesem analizu svih orgova po jedinicama, već samo da uopšteno prikažem kakva je trenutna situacija.
Iz tebele se može zaključiti da nekoliko jedinica raspolaže sa velikim brojem orgova (ili samo dvije), dok je sam broj članova nesrazmjeran sa brojem orgova. Nisam provjeravao aktivnost svih ovih igrača, ali da predpostavimo da su svi aktivni. SSF je nastala od tri jedinice koje su navedene na prve tri pozicije ( i još nekih), tako da je nejasno ko trenutno koristi ove orgove. S.O.S. i SSF si vrlo jake vojne formacije eSrbije, što uopšte nije upitno, ali se postavlja pitanje da li im kao takvim treba svih 36 tj. 34 orga i da li ih stvarno sve koriste. Iz poruka koje sam pogledao na upit jednog od naših bivših predsjednika, može se zaključiti da obično jedna osoba kontroliše sve orgove ili skoro sve. Što takođe upućuje na zaključak da se ti orgovi ne koriste previše racionalno. U eSrbiji ima jedinica sa preko 50 ili preko 100 članova da nemaju ni jedan org. Ovo bi trebalo riješiti na način koji je u interesu eSrbije.


d) Razmišljanja u kom pravcu bi trebala država da djeluje

ESrbija tj. Predsjednik eSrbije je formalni vlasnik svih orgova jer sama činjenica da on može promijeniti sve šifre i na taj način ih preuzeti, upućuje na to. Presjednik eSrbije je odgovoran da eSrbija bude što jača, uspješnija, prepoznatljivija, takođe je odgovoran da svim građanima omogući normalnu i što bolju egzistenciju u eSrbiji. Ako se krene od ovih pretpostavki tj. činjenica, zaključuje se da je Predsjednik eSrbije odgovoran da se postojeće organizacije što pravilnije preraspodjele i taj raspored stalno kontroliše i po potrebi mijenja, a sve uz unaprijed definisana pravila i uz podršku zajednice, tj. politikih stranaka i građana. U svemu ovome se ne može zanemariti činjenica da su pojednici svojim radom uspjeli zadržati organizacije, tako da predlažem da oni i njihove jedinice imaju drugačiji status u nekoj narednoj preraspodjeli u odnosu na nove jedinice.
Još jedna bitna stvar o čemu država mora da vodi računa. Da li se neka od organizacija koristi za neprijateljski rad protiv eSrbije, da li neku od organozacija kontrolišu pojedinci ili jednice iz neprijateljskih jedinica i koji rade protiv interesa eSrbije i sl. Svakako da opoziciono djelovanje u odnosu na vlast i većinu ne može biti razlog za oduzimanje orga. Mora se razdvojiti opoziciono djelovanje od neprijateljskog djelovanja.

Država mora da izvrši analizu kakve su potrebe za organizacijama koje sama korisi, i ako za nekim organizacijama nema potrebe, da se isti daju na korištenje jedinicama kojima će te organzacije biti potrebnije.
Jako je bitno da se Pravilnik o raspodjeli organizacija u eSrbiji donese barem dvotrećinskom političkom većinom, a još bolje koncezusom. Samo tako će jedan ovakav parvilnik dugoročno opstati i neće biti zanemaren kad na vlast dođe neka druga politička opcija.

e) Prijedlog Pravilnika o raspodjeli organizacija u eSrbiji.

Prijedlog Pravinika o organizacijama u eSrbji možete pogledati na ovom linku:
http://tinyurl.com/nf98zqj

Sve dobronamjerne prijedloge i sugestije će dobro doći i iste ću ugraditi u konačan prijedlog koji ćemo uputiti Predsjedniku eSrbije i građanima eSrbije. Sve greške koje nađete u prijedlogu molim da me uputite na iste.

f) Rezultati donošenja Pravilnika o raspodjeli organizacija u eSrbiji

Rezultati na koje računam da će se biti posle usvajanja ovog Pravilnika i primjene istog su:
Daleko pravednija raspodjela organizacija unutar eSrbije.
Mnogim jedinicama i političkim strankama će se olakšati rad i iste će postati efikasnije
Mnogo teže će raznim organizacijama iz eCRO, eChile i drugih neprijateljskih zemalja da zarađuju novac na našem MM koji će posle trošiti na ratovanje protiv nas.
Svi orgovi će biti transparetni, tako da će biti mnogo teže korištenje nekih od njih za zloupotrebe državnih para (čitaj, teže će se krasti).
Ovaj pravilnik bi mogao da ujedini i poziciju i opoziciju i ova priča bi mogla biti kao početak zajedničkog djelovanja svih političkih opcija kad je interes eSrbije u pitanju.
eSrbija još jača i moćnija u eSvijetu


g) Za kraj
Pozivam sve političke stranke, sve vojne jedinice, pojedice, vlast, opoziciju, raseljene i dr. da se ujedine u donošenju jednog ovakvog Pravilnika za koji sam siguran da će pomoći cjelokupnoj zajednici eSrbije. Siguran sam da će pojedinci i jedinice koji trenutno raspolažu sa organizacijama prepoznati snagu jednog ovakvog pravilnika i parvičnost istog. Siguran sam da će svi vidjeti da se sa ovakvim pravilnikom podstiče još veća aktivnost svih građana eSrbije.
Ovaj priedlog shvatite samo kao prijedlog i pozivam sve zainteresovane da uzmu učešća u izradi konačnog prijedloga koji će od svih nas zajedno biti upućen ka Predsjedniku eSrbije i svim političkim strankama da daju svoju podršku u cilju donošenja jednog ovakvog Pravilnika.