Ispod sača - Poslastica za prave gurmane

Day 581, 04:02 Published in Bosnia and Herzegovina USA by pasha_the_one

Neki sač smatraju jednim od najvećih izuma kovača na našim prostorima. Napravljen je tako da daje poseban okus hrani koja se u njemu spravlja, bilo da je riječ o mesu, povrću ili, kakvog li zadovoljstva, pitama. Koristio se još od pradavnih ilirskih vremena za pripremanje jela i hljeba, a sve više ugostitelja, koji za to imaju mogućnosti, u svoju ponudu uvrštavaju i jela pripremljena "ispod sača".

Sač (ili peka) predstavlja standardni pribor tradicionalne kuhinje ovoga podneblja. Koristio se još od pradavnih ilirskih vremena za pripremanje jela i hljeba. Sastoji se od metalnog tronošca na koji se stavlja tepsija, trokutaste lopatice pomoću koje se dodaje žar i pomjera sač, te metalnog kovanog, u novije vrijeme i prešanog, poklopca (sača). Princip rada sača je jednostavan i zbog svoje iskonske jednostavnosti jela pripremljena ispod sača izuzetno su ukusna i poslastica su i za vrhunske gurmane.

Neki sač smatraju jednim od najvećih izuma kovača na našim prostorima. Napravljen je tako da daje poseban okus hrani koja se u njemu spravlja, bilo da je riječ o mesu, povrću ili, kakvog li zadovoljstva, pitama.

Sve više ugostitelja, koji za to imaju mogućnosti, u svoju ponudu uvrštavaju i jela pripremljena "ispod sača". Koristeći moderni vokabular, mogli bismo reći da je termin "ispod sača" postao svojevrstan brand, zaštitni znak kada je riječ o vrhunskim gastronomskim nasladama.

Tako je, recimo, tepsija ispod sača (peke) hit je u hercegovačkim restoranima, a mnogi misle da je ovo jelo zaista najbolje u južnim dijelovima naše domovine.

Dakle, tehnologija pripreme jela ispod sača relativno je jednostavna. Ipak, samo na papiru. Majstori pripremanja jela ispod sača imaju svoje tajne, a jedna od njih je i dobivanje žara od visokokaloričnog drveta, kakvi su recimo bukva ili grab. Uglavnom, hrana, najčešće tijesto za hljeb ili meso s povrćem (krumpiri, paprike, paradajz, luk, itd.), postavi se u okruglu posudu, prekrije se poklopcem (sačem), na koji se potom nabacuje pepeo i žar. Naravno, sve se događa na ognjištu ili u posebno pripremljenoj peći. Ovaj tradicionalni način pečenja daje jelima specifičan ukus, jer meso ostaje sočno, a krumpir i drugo povrće obogaćeni okusom mesa. Neki ovu posebnost okusa objašnjavaju time da se jelo zapravo napola kuha, a napola peče - no to je tek dio tajne koja se krije "ispod sača".

Naposljetku, recimo da se sač ili peka rade i od drugih materijala, poput debelog lima, gusa ili gline. Neki čak smatraju da je okus jela pripravljenih ispod glinene posude možda i najbolji, no mana ove vrste sača ili peke je u tome što je mnogo osjetljiviji i teži za čuvanje i održavanje.

Uskoro ocekujte specijalitete ISPOD SAČA

vote&subscribe