Informacje od Marszałka Kongresu - zmiana warty...

Day 646, 11:08 Published in Poland Poland by Marszalek Kongresu

Witam wszystkich obywateli po wyborach. Jako nowy Marszałek Kongresu od razu zabieram się za przybliżenie najważniejszych spraw związanych z pracą Kongresu. Ze względu na nagromadzenie tematów, które chciałbym wam przybliżyć omówię dziś jedynie cześć z nich. Spodziewajcie się więc wkrótce suplementu, być może rozszerzonego o sprawy bieżące.


Nowy Kongres, nowy Marszałek
Zgodnie z utrwalonym zwyczajem na pierwszy posiedzeniu nowo wybranego Kongresu parlamentarzyści decydowali o wyborze Marszałka Kongresu. Poczytuję sobie za zaszczyt i uznanie mojej dotychczasowej pracy, iż udzielili zaufania właśnie mojej skromnej osobie. Wielu z Was może mnie pamiętać, gdyż sprawowałem tą funkcje przez część kadencji lipcowej (kończącej się 25 lipca). Wierzę za zapadłem Wam w pamięć pozytywnie, gdyż zamierzam kontynuować „styl” sprawowania tej funkcji jaki prezentowałem w tamtej kadencji.
Do moich priorytetów będzie należało:
- częste informowanie społeczeństwa o pracach Kongresu (ostatnie obywatele wyrażali niezadowolenie, gdyż nie udostępniano im projektu ustawy o Mentorach)
- analogicznie jak miało to miejsce z ustawą o MZ planuje przeprowadzać przez kolejne etapy procedowania w Kongresie Ustawę o Mentorach.
- strzeżenie porządku obrad, aby wyeliminować zdarzający się od czasu do czasu chaos i zbędna przewlekłość debat (które zamierają i odżywają)


Szpital w Little Poland
Kongresmani nowej kadencji kontynuują wznowioną w ubiegłej kadencji debatę o postawieniu szpitala Q5 w Małopolsce. W toku dyskusji skrystalizowały się dwa główne stanowiska. Cześć parlamentarzystów (nie tylko z regionu o którym mowa) zwracając uwagę, iż firma Narodowe Szpitale posiada „w magazynach” już dwie tego typu budowle optowała za umieszczeniem jednego z nich w Małopolsce. Szczególnie w przypadku gdy państwa sojusznicze nie wykażą zainteresowania ich odkupieniem. Z kolei inni opowiadali się za stworzeniem rezerwy szpitali „na stocku”, której jednym z celów byłoby odstraszanie/zabezpieczanie na wypadek wrogiej interwencji militarnej.

Podatki w manu
Około tygodnia temu Kongres zdecydował się na eksperymentalną zmianę podatków w sektorze wytwórczym (manufacture). Obniżono podatek dochodowy z 15% do 5%, podnoszą jednocześnie VAT z 1% do 2%. Skutki zmian zostały poddane analizie przez Ministerstwo Gospodarki i Finansów, w Minister DeJoT przedłożył Kongresowi stosowne sprawozdanie. Obecne przychody zostały ocenione jako zbyt niskie, co zostało przyjęte przez Kongres do wiadomości. Jednocześnie rozpoczęła się debata nad korektą obecnych stawek podatkowych, tak by uzyskać satysfakcjonujące przychody. Stanowiska parlamentarzystów można streścić w dwóch koncepcjach (nawiązują one do podziałów które powstały prawie 2 miesiące temu podczas debaty podatkowej). Pierwsza postuluje podniesienie podatku dochodowego do ok. 8-10% i pozostawienie „liniowego” VATu na wszystkie dobra w wysokości 1% (ew. 2😵. Druga optuje za podobnym poziomem podatku dochodowego, ale przy róznych stawkach VAT w manu.

Prawo do informacji
Ostatnimi czasy na forum podniosły się głosy, iż kongres zamyka się na „zwykłych” obywateli, tworzy zamknięty klub i nie chce dzielić się rezultatami swojej pracy. Zarzuty te dotyczyły braku informacji o debetowanym w Kongresie projekcie Ustawy o Mentorach.
Chciałbym jednoznacznie stwierdzić (i uważam, że moje zdanie nie jest odosobnione), że obywatele mają pełne prawo do wszelkich informacji o pracach Parlamentu, które nie zostały opatrzone (głownie przez Rząd) klauzulą poufności. To właśnie w celu informowania społeczeństwa została powołana funkcja, która sprawuje. Dlatego jedna z pierwszych decyzji jako nowego Marszałka było opublikowanie tekstu projektu na ogólnodostępnym forum. Zapraszam do lektury, a nawet więcej, do dzielenia się swoimi pomysłami. Naszą wspólną pracą ustawa może być jak najlepsza. http://www.erepublik.com.pl/forum/t-3181


Pozdrawiam
halifax18,
Marszałek Kongresu