Fundo lig/desl

Join the new world

 

BÜYÜK SAVAŞ KAPIDA

Dia 1,956, 16:33 Publicado em Turkey Noruega por Pengarox
Müzik

Yakarışa geçivermişti hepsi de birden,
İçini döküyordu Hakk’a herkes derinden;
Kuduruyordu mütegallipler kederinden
Ve emindi TÜRK ASKERİ yarın ki zaferinden.

 

Comentários

ByBatu
ByBatu Dia 1,956, 16:44

sal sal sal

Psycho RKS
Psycho RKS Dia 1,956, 16:46

foto hos olmus cidden

kursat kagan
kursat kagan Dia 1,957, 00:34

foto güzel oturmuş,

Epartizan
Epartizan Dia 1,957, 00:57

he ya çok güzel. siz dünyaya bizi sarıklılar gibi göstermeye devam edin

Battal Gazi TR
Battal Gazi TR Dia 1,957, 01:31

utanılacak birşey mi var sarıklı olmakta?

gurcan mutlu
gurcan mutlu Dia 1,958, 05:50

Çok doğru soyluyorsun. Altta ki yazını taktir ettim ve seni arkadaş olarak eklemek istiyorum. Ayni felsefe ve aynı mantıktayız. O dönemin şartları farklıymış tabiyiki de, kıyafetleri öyleymiş. Tarihimize bunlar var ve bu kıyafetlerde var. Bunu inkar edemeyiz, ama tanıtmak farklı dimi? Biraz dikkat etmek gerekiyor.

Battal Gazi TR
Battal Gazi TR Dia 1,958, 05:51

evet haklısın. mesele sarık veya başka bir kıyafet değil zaten. burada benim şiddetle karşı çıktığım şey atalarımızdan utanılması.

Battal Gazi TR Dia 1,957, 01:31

Comentário apagado

Epartizan
Epartizan Dia 1,957, 01:46

iyi o zaman hepimiz tekrar sarık takalım? sarık arap kültürüyle yaşayalım. peygamber bulunduğu ülkenin şartlarına göre giyiniyormuş diye bizde onun gibimi giyinecez bu nasıl bir zihniyet allah aşkına. biz türküz arkadaş arap değil dünya sizin gibiler yüzünden bizi arap gibi tanımayacak.

Battal Gazi TR
Battal Gazi TR Dia 1,957, 01:49

yorumu yanlışlıkla sildim hata olmasın. bir kıyafet bir kültüre ait olabilir, ancak bir millete ait olamaz. şimdi biz bi dönem tepesi uzun şapka giydik diye avrupalı mı olduk? senin zihniyetine göre öyle olması lazım.

Battal Gazi TR
Battal Gazi TR Dia 1,957, 01:50

isteyen istediği kıyafeti giyer kimse de buna karışamaz diye biliyorum ben. o resimde şanlı atalarımızı en iyi anlatan resimlerden biri.

Epartizan
Epartizan Dia 1,957, 01:53

konuyu derinleştiriyorsun. biz şu an bu makaledeki bu fotoğraftan bahsediyoruz. ben şapka takalım veya öyle bir fotoğraf koyalım diye birşey söylemedim. şu an türkiye cumhuriyetinde sokağa çıkıp baktığın zaman sarıklı insan göremezsin. niye? çünkü bu ülkenin insanları şu an bu kıyafeti benimsemiyor giymiyor. yasak mı? değil. bizi dünyaya olmadığımız birşeymiş gibi tanıtmanın manası yok. ayrıca evet sarık gerçekten çok çirkin görünüyor.

Battal Gazi TR
Battal Gazi TR Dia 1,957, 02:12

ülke bu kıyafeti benimsemiyor cümlesi yanlış. ayrıca nerede olduğun abğlı olarak sarıklı insan görme ihtimalin değişir. ayrıca kılık kıyafet yönetmeliğini bir okumanı tavsiye ederim...

Pengarox
Pengarox Dia 1,957, 05:14

Nelerden utanacak hale getirilmişiz.

datura_glance
datura_glance Dia 1,957, 10:55

Ulan koca fotoda belki binlece insan var, toru topu iki tane sarıklı var, buna tahammül edemiyorsun, kalkmış burada yorum yazıyorsun! çok da güzel foto, gayet de güzel olmuş.. ayrıca sarık arap kıyafeti değil, müslüman kıyafetidir, hangi ırktan olduğu farketmez, sarık taktığında kim görse anlar ki bu adam müslümandır.. yani kötü bir tarafı yok, millet ya da ırkla özdeşleştirecek bir tarafı da yok.. ayrıca biraz araştırıp okuyan görür ki sarık aynı zamanda meleklerin sembolüdür! Onlar giyinirler, çok kaynak var bu konuda merak eden açar okur.

Wolframinn
Wolframinn Dia 1,957, 14:34

evet adam haklı yüklenmeyin. ben de yunanlılar ellerinde mızrakla yolda dolaşıyorlar sanıyorum mesela. kafalarında da fırçalı kask var hatta. ayakkabılarını onunla parlatıyolar.

onlar öyle foto koyuyolar ya ben de onları öyle yolda yürüyolar sanıyorum.

SELMAN22 Dia 1,957, 15:45

Comentário apagado

Epartizan
Epartizan Dia 1,957, 22:01

Selman işte senin dininde imanında bu kadar sen ancak millete küfür ve hakaret ederek müslüman olduğunu sanan zavallının tekisin senin ne mal olduğunu herkes biliyor o yüzden konuşturma beni 🙂 cehennemde birgün yanacak birisi varsa en başta sensin bunu unutma. bak ben sana küfür ve hakaret etmiyorum niye? çünkü ben senden daha müslümanım. seni insanların ailesine ettiğin küfürlere karşı allaha havale ediyorum hak ve hesap sorulduğu gün bunun hesabını bakalım nasıl vereceksin 🙂

gurcan mutlu
gurcan mutlu Dia 1,958, 05:56

Ya sen GERICI MISIN? Bİraz ileriyi düşün biraz ufkunu değiştir. Ülkeni hayatını değiştiririmisin bu laflarla? Hayır .. Peygamber neden o dönem benim hareketlerimi yapmak sünnet olacaktır demiş biliyormusun? Hayır. Neden olduğunu söyliyeyim. O DÖnem Dinimizi yayma mantığı ve çabası varmış, ne olursa olsun bu dini yaymak mecburiyeti de. Bundan dolayı da Peygamber çok zeki bir kişiliğe sahib olduğu için de böyle kural çıkartmıştır.
Yani: Etkilemek ve şart koşmak gerekiyordu ve öyle de yaptı. "Ben Peygamberim, hareketlerime uymak da sünettir. Eğer ki müslümansan buda şartlarındandır " demiştir.
SArıkları tabiyiki de anlamları var. Ama o döneme ait bir anlam bu döneme ait hiç bir anlamı yoktu yani, O DÖNEMDE KALAN BİR KÜLTÜR.

MrEO
MrEO Dia 1,958, 12:42

kardeş bi siktir git lütfen.

TalhaYlmaz
TalhaYlmaz Dia 1,957, 02:31

titredim

ToZ JR
ToZ JR Dia 1,957, 06:36

amk her boku da dine bağlamayın bi

KITAR0
KITAR0 Dia 1,957, 12:34

resim gayet hoş olmuş atalarımdan utanacak degilim ya yaptıkları için onlardan Allah razı olsun...

OttomanEagle
OttomanEagle Dia 1,957, 12:44

ya bırakın ottan boktan hemen tartışmayı, sarıklısıda var sarıksızı da, hepsi de Türk sonuçta, resimde birlik var beraberlik var, resmi iyi görün iyi....

Serkan54
Serkan54 Dia 1,957, 13:52

100 kişi aynı yöne, aynı resme bakar fakat hepsi farklı şeyler görür. Neden!. Çünkü herkes baktıgı yönde, baktıgı resimde kişiliği ile, zikri ile bağdaşanları görür.
Ne demişler " Dervişin fikri neyse ise zikri de odur"

Wolframinn Dia 1,957, 14:33

Comentário apagado

SultanAbdulhamid
SultanAbdulhamid Dia 1,957, 15:37

Atalarından utanan bir nesil yetişiyor örneği yukarıda yorum yazan arkadaş , sarık bir milleti arap felan göstermez senin ataların hepsi sarıklıdır bu zihniyetteki insan yüzünden bugün bu kadar basit şeyler uğruna insanlar bölünüyor !

DOMDOM71
DOMDOM71 Dia 1,957, 19:14

resim cok güzel olmus

Epartizan
Epartizan Dia 1,957, 22:05

atalar dediğiniz dönemin şartlarına göre yaşamış kişiler. atalardan değilde sizden utanıyorum. hala yerinde sekip geçmişten 1 adım öteye gidemeyen zihniyet sürüsü 🙂 haydi beyler heryeri sarıklayalım bütün kadınlarıda peçelerle donatalım ! 🙂

ISTANI3UL
ISTANI3UL Dia 1,958, 03:10

Epartizan , senin özünden utandığın gibi tarih bilginde zayıf, kültür ve gelişmişlik şapkayla olmuyor, birazda özünü sahip çıkabilmeyi öğrenebilseydin keşke, fetih 1453ten alınmış gayet asil bir resim,senin sarıklı dediğin kişiler bu savaşla bir çağı açıp diğer bir çağı kapatmıştır,"biliyorsan konuş ibret alsınlar bilmiyorsan sus adam sansınlar"

Epartizan
Epartizan Dia 1,958, 07:50

işte sorun da budur ya. sadece geçmişteki savaşlarıyla işgalleriyle övünen bir millet var ortada. neden? çünkü övünecek ne bir icadımız var ne dünyada ses getirecek olumlu birşeyimiz. bugun elin almanına bir bak bakalım 2.dünya savaşındaki 14 günde fransayı işgal edip sovyet rusyanın yarısını almasıyla mı övünüyor yoksa bugunku icatlarıyla teknolojileriyle mi? siz böyle düşündükçe yerinizde sekmeye devam edersiniz. tarihe bakınca vur kır parçala başka birşey yok ki elde avuçta ne bir icat ne bir üretim. harem kur karı kız getir kuşan kılıcı kalkanı saldır yok et sizin gibilerde padişahım çok yaşa 🙂

ISTANI3UL
ISTANI3UL Dia 1,958, 10:57

konuştukça cehaletin dahada ortaya çıkıyor, senin tarih bilgin televizyonda yayınlanan şanlı Osmanlı tarihini karalayan bir diziden edindiğin kadardır, sarıklı dediğin insan resimde canlandırmada olsa Fatih Sultan Mehmet e aittir..bence sen kendininde ne yazdıgının yada neyi savunmak istediğinin farkında değilsin, bir söz soyledin ve altında ezilmemek için çamur at izi kalsın mantığı ile çırpınıyorsun..icatların sarıkla ne alakası var, 1923ten bu yana cumhuriyetle yönetiliyoruz,ortada ne sarık var nede atalarına hakaret ettiğin şanlı Osmanlı devleti, icatların çoğu içinde bulunduğumuz son yüz yıllık döneme ait, zahmet edipte araştırırsan farkı göreceksin, tabi azda olsa idrak etme yetin varsa..

Epartizan
Epartizan Dia 1,958, 11:09

ya birader sen kime cahil dediğinin farkında bile değilsin bi git tarih oku öğren senin övündüğün osmanlı 15.yüzyılda icat edilen ve teknolojinin temeli olarak kabul edilen maatbaayı yavuz sultan selimin talimatıyla ŞEYTAN İCADI olarak ilan edip tam 300 yazıyla (ÜÇ YÜZ YIL) YASAKLANMIŞTIR. hani idrak edemiyorsun ya o açıdan yazıyla. matbaa icat edildiği andan itibaren sanayi devrimine ilk adım atılmış ve matbaanın ardından avrupada teknoloji ve icatlar birbirini kovalamış ve osmanlıya korkunç bir fark açılıp osmanlı, avrupanın kuklası oyuncağı pazarı ve hasta adamı haline gelmiştir. tek sebep teknolojiyi şeytan icadı olarak görüp 300 yıl yasaklamak. şimdi git kumda oyna bunu bilmeyen bir insanla muhattap dahi olmama gerek yok sanırım. üniversite seviyesine geldiğinde öğrenirsin.

ISTANI3UL
ISTANI3UL Dia 1,958, 11:24

senin gibi soyundan utanan insan zavallısı birini cahil diyorum, gerçekler acıdır, biri yüzüne vurduğunda kendine bir özeleştiri yap, senin arka kapıdan girebildiğin üniversiteyi ben çoktan bitirdim, ama sana şunuda soyleyeyim, okumakla adam olunmaz, eşeklik baki kalır bazılarında 🙂

Epartizan
Epartizan Dia 1,958, 11:34

ne oldu cehaletini yüzüne vurduk 300 yıl konusunda ağzını açamadın değil mi? eşşeklik dedin ya hani ben şu anda üniversite de öğretim görevlisiyim senin gibi üniversiteye eşşek gelip bomboş çıkan eşşek öğrencilerim oldu. boş kafanı görüpte burada vakit kaybettiğim için üzülüyorum bu konuyu da burada kapatıyorum. bir konu hakkında bilgin yoksa susacaksın kendini daha fazla rezil etmeyeceksin. osmanlıyı örnek alıyorsan şu anda yazdığın klavyenin şeytan icadi olduğunu kabul edip bir daha kullanmamak üzere cevap vermeyi keseceksin.

ISTANI3UL
ISTANI3UL Dia 1,959, 01:17

senden olsa olsa koyunlara çoban olur, yazık üzüldüm şimdi o çocuklara, senin gibi tipler herhangi bir savaş anında ülkesini ilk terkedecek olanlardır, Allah insanlara kullansın diye beyin vermiş ama seni boş geçmiş, sen benim yerime konusmaktan vazgeçip kendi işine bak, içimizde irlandalı seni..

gurcan mutlu
gurcan mutlu Dia 1,958, 05:57

Epartizan arkadaşım....

Ya sen GERICI MISIN? Bİraz ileriyi düşün biraz ufkunu değiştir. Ülkeni hayatını değiştiririmisin bu laflarla? Hayır .. Peygamber neden o dönem benim hareketlerimi yapmak sünnet olacaktır demiş biliyormusun? Hayır. Neden olduğunu söyliyeyim. O DÖnem Dinimizi yayma mantığı ve çabası varmış, ne olursa olsun bu dini yaymak mecburiyeti de. Bundan dolayı da Peygamber çok zeki bir kişiliğe sahib olduğu için de böyle kural çıkartmıştır.
Yani: Etkilemek ve şart koşmak gerekiyordu ve öyle de yaptı. "Ben Peygamberim, hareketlerime uymak da sünettir. Eğer ki müslümansan buda şartlarındandır " demiştir.
SArıkları tabiyiki de anlamları var. Ama o döneme ait bir anlam bu döneme ait hiç bir anlamı yoktu yani, O DÖNEMDE KALAN BİR KÜLTÜR.

Beatles5
Beatles5 Dia 1,958, 10:07

polakların gücü ortada beyler

MetalciAdam01
MetalciAdam01 Dia 1,958, 14:00

burda din kavgası yapanları merak ediyorum cuma dışında camiye gitmişliğinizmi var tartışma çıkardığınız konulara bakın

 
Publicar comentário

O que é isso?

Estás a ler um artigo escrito por um cidadão do eRepublik, um imersivo jogo de estratégia baseado nos países do mundo real. Cria uma personagem e ajuda o teu país a alcançar a glória, enquanto te tornas num herói de guerra, num editor reconhecido ou num guru das finanças.