10 чињеница о Куршкој бици

Day 5,615, 07:13 Published in Serbia Serbia by Bradati Vojnik

5. јула 1943. године започела је највећа битка Великог отаџбинског рата - битка код Курског испупчења. У степама руског Црноземног региона милиони војника и десетине хиљада јединица копнене и ваздушне опреме ступили су у битку. У бици која је трајала месец и по дана, Црвена армија је успела да нанесе стратешки пораз Хитлеровим трупама.

1. Већ су припреме за офанзиву код Курска показале колико је Немачка била исцрпљена до 1943. Ствар није ни у присилном масовном увозу остарбајтера, па чак ни у чињеници да су Немице ишле на посао (за Хитлера је то био врло тежак унутрашњи пораз). Још пре 3-4 године, Велика Немачка је у својим плановима запленила читаве државе и ти планови су се спроводили. Немци су напали Совјетски Савез ударцима различите снаге, али преко целе ширине државне границе. 1942. године снаге су стекле снагу за удар, иако врло моћно, али једно крило фронта. 1943. штрајк који је користио готово све снаге и најновију технологију планиран је само на уском појасу који је био покривен једним и по совјетским фронтом. Немачка је неизбежно слабила чак и при пуном напору снага широм Европе ...

2. Последњих година из познатих политичких разлога улога обавештајних официра у Великом отаџбинском рату описана је искључиво на бесплатан начин. Планови и наредбе немачке команде пали су на Стаљинов сто скоро пре него што их је потписао Хитлер итд. Извиђачи су, испада, израчунали и битку за Курск. Али датуми се не преклапају. Стаљин је окупио генерале на састанак 11. априла 1943. Два дана је врховни командант објашњавао Жукови, Василевском и осталим војсковођама шта жели од њих у региону Курска и Орела. А Хитлер је наредбу за припрему офанзиве на истом подручју потписао тек 15. априла 1943. године. Иако се, наравно, пре тога говорило о офанзиви. Неке информације су процуриле, пренете су у Москву, али у њима није могло бити ништа одређено. Чак и на састанку 15. априла, фелдмаршал Валтер Модел категорично се изјаснио против офанзиве уопште. Понудио је да сачека напредовање Црвене армије, одбије га и порази непријатеља контранападом. Само је Хитлерова категоричност стала на крај забуни и колебању
3. Совјетска команда извршила је колосалне припреме за немачку офанзиву. Војска и укључени грађани створили су одбрану дубоку до 300 километара. Ово је отприлике удаљеност од предграђа Москве до Смоленска, ископаног рововима, рововима и засутог минама. Иначе, нису се покајали због мина. Просечна густина копања била је 7.000 минута по километру, односно сваки метар фронта био је покривен за 7 минута (наравно, нису били линеарно лоцирани, већ ешалонирани у дубину, али је бројка и даље импресивна). Чувених 200 топова по километру фронта било је још далеко, али успели су да састружу 41 пушку по километру. Припрема за одбрану Курске избочине изазива и поштовање и тугу. За неколико месеци, готово у голој степи, створена је моћна одбрана, у којој су, заправо, Немци заглибили. Тешко је утврдити фронт одбране, јер је он био утврђен где год је то било могуће, али су најугроженија подручја била дуж фронта укупне ширине од најмање 250 - 300 км. Али до почетка Великог отаџбинског рата требало је да ојачамо само 570 км западне границе. У миру имајући ресурсе читавог СССР-а. Тако су се генерали припремали за рат ...

4. Неколико сати пре 5:00 сати 5. јула 1943. године совјетски артиљерци извели су контра-обуку - гранатирање претходно извиђених артиљеријских положаја и акумулацију пешадије и опреме. О његовој ефикасности постоје различита мишљења: од озбиљне штете непријатељу до бесмислене потрошње граната. Јасно је да на фронту дугачком стотинама километара артиљеријска оруђа не могу свуда бити подједнако ефикасне. У одбрамбеној зони Централног фронта артиљеријска припрема одложила је офанзиву за најмање два сата. Односно, Немци имају мање дневних сати за два сата. У траци Вороњешког фронта, непријатељска артиљерија је померена уочи офанзиве, па су совјетске пушке пуцале на накупине опреме. У сваком случају, контра-обука је показала немачким генералима да су њихове совјетске колеге биле свесне не само места офанзиве, већ и њеног времена.
5. Име "Прокхоровка", наравно, познато је свима који су мање или више упознати са историјом Великог отаџбинског рата. Али још једна железничка станица, Понири, која се налази у регији Курск, не заслужује ништа мање поштовања. Немци су је нападали неколико дана, непрестано трпећи значајне губитке. Неколико пута успели су да провале на периферију села, али су контранапади брзо вратили статус куо. Трупе и опрема су под Пониријем приземљени тако брзо да се у поднесцима за награде могу наћи, на пример, имена артиљераца из различитих јединица који су чинили сличне подвиге на практично истом месту с разликом од неколико дана - само је једна покварена батерија замењена другом. Критични дан под Пониријем био је 7. јула. Било је толико опреме, а она је горела - и удаљене куће - толико обилно да совјетски сапери више нису сметали да закопавају мине - једноставно су бачени под трагове тешких тенкова. А сутрадан се догодила класична битка - совјетски артиљерци су кроз маскирне положаје пустили Фердинанде и Тигрове који су марширали у првим редовима немачке офанзиве. Прво је оклопна ситница одсечена од немачких тешкаша, а затим су новине немачке изградње тенкова убачене у минско поље и уништене. Немци су успели да провале у одбрану трупа којима је командовао Константин Рокоссовски, на само 12 км.

6. У току битке на јужној страни често се стварао незамисливи патцхворк, не само од сопствених јединица и подјединица, већ и од потпуно неочекиване појаве непријатеља, где то нису могли бити. Командант једне пешадијске јединице која је бранила Прохоровку подсетио је како је њихов вод, налазећи се у борбеној пратњи, уништио до педесет непријатељских војника. Немци су прошетали грмље не кријући се уопште, тако да су са командног места телефоном питали зашто стражари не пуцају. Немцима је једноставно било дозвољено да се приближе и све су уништили. Слична ситуација са предзнаком минус развила се 11. јула. Начелник штаба тенковске бригаде и шеф политичког одељења тенковског корпуса кретали су се са мапом у путничком аутомобилу кроз „њихову“ територију. Аутомобил је упао у заседу, официри су погинули - налетјели су на положај непријатељске појачане чете.

7. Одбрана коју је припремила Црвена армија није дозволила Немцима да користе омиљену праксу померања правца главног напада у случају снажног отпора. Уместо тога, ова тактика је коришћена, али није успела - истражујући одбрану, Немци су претрпели превелике губитке. А када су успели да се пробију кроз прве одбрамбене линије, нису имали шта да баце у продор. Тако је фелдмаршал Манстеин изгубио своју следећу победу (прва књига његових мемоара зове се „Изгубљене победе“). Бацивши у битку код Прохоровке све снаге које је имао, Манстеин је био близу успеха. Али совјетска команда нашла је две војске за контранапад, док Манстеин и виша команда Вермахта нису имали ништа од резерви. Пошто су два дана стајали близу Прохоровке, Немци су почели да се котрљају и заиста су се уразумили већ на десној обали Дњепра. Савремени покушаји да се битка код Прохоровке представи као готово победа Немаца изгледају смешно. Њихова интелигенција пропустила је присуство најмање две резервне војске код непријатеља (било их је заправо више). Један од њихових најбољих команданата умешао се у тенковску битку на отвореном пољу, што Немци никада раније нису радили - толико је Манстеин веровао у „Пантере“ и „Тигрове“. Показало се да најбоље дивизије Рајха нису способне за борбу, заправо су морале бити створене наново - то су резултати битке код Прохоровке. Али на терену су се Немци вешто борили и нанели велике губитке Црвеној армији. Гардијска тенковска војска генерала Павела Ротмистрова изгубила је више тенкова него што је имала на списку - неки оштећени тенкови су поправљени, бачени у бој, поново нокаутирани итд.
8. Током одбрамбене фазе битке за Курск, велике совјетске формације биле су опкољене најмање четири пута. Укупно ако се сабере, у котловима је била читава војска. Међутим, ово више није била 1941. - и окружени јединицама наставили су да се боре, фокусирајући се не на постизање својих, већ на стварање одбране и уништавање непријатеља. Документи немачког особља наводе случајеве самоубилачких напада на немачке тенкове појединачних војника наоружаних Молотовљевим коктелима, завежљајима граната, па чак и противтенковским минама.
9. Јединствени лик учествовао је у Курској бици. Гроф Хиацинтх вон Страцхвитз у Првом светском рату, током рације на зачељу Француза, скоро је стигао до Париза - француска престоница била је видљива двогледом. Французи су га ухватили и замало га обесили. 1942. године, као потпуковник, био је на челу напредујуће војске Паулуса и први је стигао до Волге. 1943. године моторизовани пешадијски пук Фловер Цоунт напредовао је најдаље од јужног дела Курске избочине према Обојану. Са висине коју је заузео његов пук, Обојан се могао видети двогледом, баш као што је то некада био Париз, али вон Страцхвитз није стигао до руског града који није изашао из шкриње, као ни до француске престонице.

10. Због интензитета и жестине битке на Курској избочини, не постоји тачна статистика губитака. Можете поуздано да радите са бројевима тачним на десетине тенкова и десетине хиљада људи. Исто тако, готово је немогуће проценити ефикасност сваког оружја. Него се може проценити неефикасност - ниједан совјетски топ „Пантер“ није га узео фронтално. Тенкери и артиљерци морали су да се изврдају да би погодили тешке тенкове са стране или позади. Отуда и толики број губитака опреме. Чудно, нису помогле неке нове моћне пушке, већ кумулативне гранате тежине само 2,5 кг. Дизајнер ТсКБ-22 Игор Ларионов развио је пројектил ПТАБ-2,5 - 1,5 (маса целе бомбе, односно експлозива) почетком 1942. Генерали су, као део тога, одбацили неозбиљно оружје. Тек крајем 1942. године, када је постало познато да су нови тешки тенкови почели да улазе у службу са немачком војском, Ларионовљево дете је кренуло у масовну производњу. По личном наређењу Ј.В. Стаљина, борбена употреба ПТАБ-2.5 - 1.5 одложена је до битке на Курској избочини. И овде су авијатичари убрали добру жетву - према неким проценама, Немци су изгубили и до половине својих резервоара управо због бомби које нападају авионе бачене на колоне и места на хиљаде места концентрације. У исто време, ако су Немци успели да врате 3 од 4 резервоара погођена гранатама, онда је након што га је погодио ПТАБ, резервоар одмах отишао у ненадокнадиве губитке - обликовани набој у њему је спалио велике рупе. ПТАБ је највише погодио СС панзорски дивизион „Смртна глава“. Истовремено, она заиста није ни стигла до бојног поља - совјетски пилоти избили су 270 тенкова и самоходних топова управо на маршу и на прелазу преко мале реке.

Хвала свима на читању и подршци,са временом се надам да ће садржај бити занимљивији и квалитетнији.