Fundo lig/desl

Join the new world

 

Ülke Sorunları Üzerine

Dia 2,335, 11:33 Publicado em Turkey Turquia por Tuzgun


eÜlkemizin şu anki durumu üzerine kafa yordum ve çıkan sonuçları sizlerle paylaşma amacıyla bu makaleyi yazıyorum.

1-Yeni Eklenecek Ülke
Bu konuda yeterince örgütlenemedik.Bence hükümet tarafından geçmişte örneklerini yaşadığımız bir halk toplantısı düzenlenip,fikirler alınıp nihai bir karara ulaşmamız ve sonuca etki etmemiz gerekirdi.Çünkü bu eklenecek 4ülke oyun açısından olduğu kadar bizim açımızdan da oldukça önemli.Bunun önemini bilmeyenler için kısaca açıklamak gerekirse eTRnin uzun zamandır hayali olan teker bonusuna bu eklenecek yeni ülkeler sahip olabilir ve dolayısıyla sınırımıza yakın ülkelerin eklenmesi bu konuda oldukça önemli.Şahsi görüşüm oyuna Azerbaycanın eklenmesi ve Tek Millet İki Devlet sözünü oyunda da devam ettirmek.Ancak birçok yorumda gördüğüm Azerbaycanın eklenmesi bizi daha çok böler yorumlarına da katılıyorum.Bu sosyal soruna aşağıda değineceğim.İşin özü Azerbaycanın oy yoluyla eklenmesi artık imkansız ancak platonun karmaşa yaratmak için Azerbaycan-Ermenistan ülkelerini ekleyeceğini düşünüyorum.Bu yüzden oylarımızı geri çekip komşumuz olacak Gürcistan a vermek mantıklı bir hareket olacaktır.

2-Ülke Günlük Gelirlerinin Azlığı
Ülkemizin günlük geliri bonuslarımızla uyuşmuyor.Tüm bonustan sadece 1 eksiğiz ancak günlük gelirimiz 30k civarında.Bu konuda acilen çalışmalar yapılmalı.Benim görüşüm diğer geliri yüksek ülkelerden örnek almak.Örneğin Arjantin günlük 100k ya yakın gelir elde ediyor.Bunu nasıl yaptığına gelirsek çalışma vergilerinin bizden %4daha fazla olduğunu görüyoruz.Çalışma vergisi ülkeye gelir sağlayan unsurlar arasında en çok pay sahibi olan kısım.Benim önerim çalışma vergilerini %5 düzeyine çıkartıp gelirlerimizi arttırmak.Toplam cc miz Merkez Bankası ile birlikte 7m e yakın.4500goldumuzda bulunmakta.Ancak yakında yeni eklenecek ülkelerle birlikte bölgemizde kıyamet kopabilir.Bu yüzden ne kadar para o kadar CO o kadar güç.

3-Ülkemizin Savaş Açlığı
Çok uzun zamandır bonuslu bir ülke olarak yaşıyoruz ve tek savaşımız detler yükselince İran ile oluyor.Bonuslu yaşamanın verdiği rahatlıkla artık birbirimizi yemeye başladık.Bu konuya detaylıca Sosyal Sorunlar kısmında değineceğim.Yeni ülkeler eklenince oyuna ve ülkemize bir hareket geleceği aşikar.Ancak bunun savaş getirmesi en az 2ayı bulacak çünkü yeni eklenen ülkeler yaklaşık 2ay koruma süresinde oluyor.Halkımızın savaş açlığını ittifakımızla işbirliği içerisinde Çine saldırarak giderebiliriz.Ciddi bir savaşın bizi birbirimize daha çok bağlayacağını yaşadığımız kutuplaşmanın beraberliğe dönüşeceğini düşünüyorum.Bu dönem gördüğüm kadarıyla MSB üyelerimiz gayet aktifler ve güzel çalışıyorlar.Dönem uygun,halk istekli neden yerimizde sayıyoruz İMPARATORLUK olmak varken!

4-Babyboom Olsa
Geçmişte 2 babyboom yaşadık Habertürk ve Milliyet olmak üzere.Bu babyboomlardan kalıcı birçok oyuncu oldu ve bunlar oyunda oldukça aktif roller üstleniyorlar.Bir babyboomun ülkeye fayda getireceği kanaatindeyim.Biraz olsun renklenir ve kısa vadede d1de güçlenmiş oluruz.Ayrıca bu babyboomun üstesinden gelebilecek çok iyi bir Milli Eğitim Bakanımız var.Brawe ın MEBe yaptığı katkılar yadsınamaz ve onun ellerinden çıkacak babylerin ülkeye katkı sağlayacağına eminim 🙂

5-İçişleri Bakanlığı
Boş beleş bir bakanlık olarak görülmüştür hep.Bence en kritik bakanlıklardan biri.Nedenini soracak olursanız eğer halkın nabzını ölçen,halkla hükümet arasında köprü görevi gören,yaptığı anketlerle hükümet politikalarına yön veren bir bakanlık boş beleş değildir.Bu konuda İçişleri Bakanımızın aktif olması gerekmekte çünkü halkta ki sorunlar alıp başını yürüdü.

6-Sosyal Sorunlar
Gelelim en sıkıntılı konuya.Ülkemizde bariz bir kutuplaşma olduğu aşikar.Bunun nedenini irdelememiz gerek.Örneğin önemli savaşlarda onlar vurmadı,bu grup başkana göre muamele yapıyor,sen kimin adamısın? vs. laflarını çok duyuyoruz.Özellikle şu sen kimin adamısın veya sizinkilere söyle şöyle şöyle yapmasınlar lafları şuursuzca.Yaşadığım bir anı paylaşmak istiyorum;şu an hangi yasa olduğunu hatırlamıyorum ancak bir yasa verilmişti ve bana o yasa hakkında şöyle dendi;Lütfen yasaya yes verin sizinkilere söyler misin? wtf 😃 Başkanı olduğum parti o zamanlar 10.sıradaydı ve mecliste temsil edilen bir vekili yoktu.Bu sizinkilerden kastın ne olduğunu anlayamadım.Ayrıca kimin adamısın lafı..Biri hür düşüncelerini sarfedince hemen bir tarafın adamı olmakla yaftalıyoruz.Adam koyun mu ki bir tarafın adamı olacak.Neden kendi düşünceleri varken hangi tarafsa artık o tarafın düşüncelerini körü körüne savunsun.Öncelikle şu tarafları yıkmak gerek.Tek tarafımız eTRnin çıkarları olmalı.Koltuk sevdasına göre hareket etmemeliyiz.Bu konuda İçişleri Bakanına önemli görevler düşüyor.Ülkemizdeki kutuplaşmanın sebeplerini araştırmalı (anket,toplantı vs.) ve bu konuyu dayanaklarıyla birlikte makaleyle paylaşmalı.Yol haritası çizmeli ve aradaki sorunları kaldırmak için tek tarafın eTR tarafı olduğunu hatırlatmak için çaba sarfetmeli.Benim önerim İç İşleri Bakanının bu şekilde çalışmalar yürütmesi ve ciddi bir savaşa girilip tek tarafın eTR olduğu haritada eTRnin rengi olduğu,Cephede Turkey isminin yazdığının hatırlatılması.Bunlar olursa eTRnin çok daha huzurlu,eğlenceli ve zevkli bir ülke olacağını düşünüyorum.Umarım güzel günler yakındadır yoksa kutuplaşa kutuplaşa buz gibi bir ülke olacağız.

Umarım tamamını okumuşsunuzdur.Düşüncelerinizi bekliyorum..
SHOUT
Ülke Sorunları Üzerine
http://www.erepublik.com/tr/article/2391121/1/20
 

Comentários

4Xrage
4Xrage Dia 2,335, 11:35

pirinç

Kung fu Panpa
Kung fu Panpa Dia 2,336, 12:39

Şunu 100kere dedik, bu milletin lafına bakmayın, barışta güçlü oyuncu olsun devlet kazanmasın der, savaşta niye co açılmıyor diye ağlar.Güçlü devlet co açan devlettir.çalışma vergileri kademeli okarak artırılmaya devam edilmeli.

4Xrage
4Xrage Dia 2,336, 12:45

unutmuşuz burda prinç bile salınmamış ayıp be

eCerveza
eCerveza Dia 2,335, 11:39

ikinç

cevikkuvvet41
cevikkuvvet41 Dia 2,335, 11:42

v

cevikkuvvet41
cevikkuvvet41 Dia 2,335, 13:17

+ s

levozzz
levozzz Dia 2,335, 11:42

üçünc 😃 +v

HailAzerbaycan
HailAzerbaycan Dia 2,335, 11:48

v

BafraliKartal TR
BafraliKartal TR Dia 2,335, 11:51

kişiler zenginleşçeğine vergiler artırılsın ülke zenginleşsin sonuçta savaşlarda dağıtımları ülke kasası yapıyor

JJ aka Jawek
JJ aka Jawek Dia 2,335, 12:04

Vergi gelirini arttırmak için uzun dönemli yatırım yapılarak halka fabrika açtırılmalı. ( Belli şartlar belirlenmeli daha sonra kura çekilmeli ) Bu sayede gelir dağılımında denge yavaşta olsa sağlanır ve vergi gelirleri artar. Aynı zamanda ham madde de kurdurmak lazım bunlar yapılmadan vergi arttırmak ülkeden yabancıları kaçırmak demektir. ( Bonusumuz tam olsa bi şey demem )

ezreal3
ezreal3 Dia 2,353, 13:02

multi açsak da gelişiriz acaba serbest mi?

Mitsou
Mitsou Dia 2,335, 12:09

Penis, omurgalı ve omurgasız hayvanlarda, erkek bireylerde, görünür kısımda yer alan eşey ve üreme organı yapısıdır. Penis kelimesi Latincede "kuyruk" anlamına gelmektedir.[kaynak belirtilmeli]İdrar ve üreme salgısı kanalıyla, bunun çevresini saran süngerimsi bir yapıda kan damarlarınca zengin bir üreme organıdır. Penisin ucunda yer alan açıklıktan hem idrar hem de meni ayrı zamanlarda dışarıya atılır. Penis uyarıldığında damarların kanla dolmasıyla büyür ve sertleşir. Buna sertleşme (ereksiyon) denir. Sertleşen penis içindeki meninin dışarı atılmasına boşalma (ejekülasyon) denir.

The Oncoming Storm
The Oncoming Storm Dia 2,335, 12:40

ibret loading %31

Glyphe
Glyphe Dia 2,335, 12:11

ben içişleri bakanıyken yan gelip yatmıyordum lan her hafta yeni bir anket yada bültenle yayın yapıodum

Tuzgun
Tuzgun Dia 2,335, 12:14

Sen örnek bakansın zaten

Glyphe
Glyphe Dia 2,335, 12:16

teşekkür ederim Tuzgun

ufukkse
ufukkse Dia 2,335, 13:06

Aynen, Grant iyi çalışıyordu valla...

JJ aka Jawek
JJ aka Jawek Dia 2,335, 12:52

Tokatçıydın lan sen 🙁.

ufukkse Dia 2,335, 13:05

Comentário apagado

OverRude
OverRude Dia 2,335, 13:39

faskul mu lannbu yoksa feyk mi

onurd34
onurd34 Dia 2,335, 12:12

V.

ProPlayers
ProPlayers Dia 2,335, 12:14

Sal gelsin

gamyoncu
gamyoncu Dia 2,335, 12:18

gönder panpaaaa

TomKranich
TomKranich Dia 2,335, 12:31

Tamamını okudum dostum. Güzel düşünceler içindesin. Düşüncelerini paylaşmanda güzel. Önerini dikkate alarak oyumu Gürcistan a kaydırdım.

Çalış vergisi konusunda da ben en az %10 olmalı. Vergi olmadan devlet ayakta kalamaz, Devlet olmazsa yeni oyunculara destek yerince sağlanamaz.

Tuzgun
Tuzgun Dia 2,335, 12:34

Teşekkür ederim o7

Bir an önce el atılmalı vergilere 🙂

TomKranich
TomKranich Dia 2,335, 12:38

Kesinlikle.. Meclis UYUMA 🙂

Dead Man Salazar
Dead Man Salazar Dia 2,335, 12:34

kimin adamısın lan. sosyal sorunlar i atlayarak okudum . voteler gecerim tatava yapmayın.

Don Milli
Don Milli Dia 2,335, 12:37

v

Tekgercek
Tekgercek Dia 2,335, 12:39

vergılerı dusun aq %1 yapın yenı fabrıka kurdum 😃 hemen cokucenız devlet olarak 😛

Lord SherlockHolmes Jr
Lord SherlockHolmes Jr Dia 2,335, 12:40

1- Yeni eklenecek ülke

Yeni eklenecek ülkelerden ikisini PLATO'nun belirleyeceğini unutmalı bana kalırsa seçim sonucu ne olursa olsun Orta Doğuyu veya Asyayı canlandırmak adına yeni bir ülke eklenebilir. Bunun hangi ülke olacağını kestirmek zor ama benim düşüncem Çine yakın bir ülke.Yakınımıza bir teker gelmese bile ÇİNin yakınına açılacak ülkede Fruits bonusu olmasıda bizim TEKER e gitmemizi kolaylaştırır ve tekeri savaşarak almak daha anlamlı ve daha keyifli olacak.

2- Vergi azlığı

Vergileri bonus durumuna göre belirlemek bence en mantıklısı ülkenin bonus durumu göz önüne alınarak vergi değerleri belirlenmeli ekonomik refah fazla iken kişi başı 3-5 cc fazla ödemek bu oyunda kimseyi batırmaz.

3- Savaş açlığı
Bu konu bariz ortada bunun giderilmesi gerekli ki oyunda savaş modülü keyif veren tek yer.
Oyunda diplomasi trafiği nedeniyle bir yere saldıracağınızda bu iş çok uzuyor toplantılar görüşmeler ülkenin durumu birçok unsur göz önüne alınıyor. ve artık sıradanlaşmış savaşlar kimseye tat vermiyor.
Bu konuda yeni eklenen ülkelerden sonra hallolacak gibime geliyor bu kadar bekledik az daha dişimizi sıksak bişey kaybetmeyiz 🙂

4-Babyboom

Aynen 😃

5- İç işleri

Bencede önemli bir hafta kadar iç işleri yapmıştım sonra düştük zaten 😃 Grant bu konuda gerçekten muhteşem bir örnek , iç işleri Halkın nabzının ve kararlarının hükümetle bağ kurmasını sağlayan bir birim umarım gelecek dönemlerde bu boşluk giderilir.

6-Sosyal Sorunlar

Güzel bir üslubu olanı herkes sever.
Kutuplaşmaların sebebi açık : oyunun siyasi modülü yüzünden.Bu ülkeye seçilen hükümet halk tarafından istenmiş demektir. seçilen başkan aday olurken kabinesi ve kendisi o dönem için gerçek hayattan daha fazla zaman ayırıp burayla ilgileniyor yani sıradan bir oyuncudan kat ve kat fazla ilgilenmeleri gerekiyor ve hiç kimse bu ülkenin kötülüğü için bir adım atmaz.
Yanlış atılan adımları düzeltmek yardım etmek yerine ' Aaa o iş öyle mi yapılır. Bunlar mı yönetecek ülkeyi.'demekten vazgeçtiğimizde kazanicaz.

Heimcopter
Heimcopter Dia 2,336, 14:17

tekeri alacak başkan ne yüce başkan, tekeri alan asker ne yüce askerdir.

Lord SherlockHolmes Jr
Lord SherlockHolmes Jr Dia 2,336, 14:17

bekle bir kaç aya kimse almazsa gidicem ben 😃

Heimcopter
Heimcopter Dia 2,336, 14:26

basalım pampa hindistanı 450 str ile ellerine ellerine ghjakakjs

Lord Vaako
Lord Vaako Dia 2,335, 12:55

Yapıcı bir yazı olmuş. Eline sağlık
Şu kısmı boldla yazarsan daha güzel olur; "Tek tarafımız eTRnin çıkarları olmalı."

Hacoguz
Hacoguz Dia 2,335, 13:03

Tamamını okudum ve oyladım.

Francis E. Urquhart
Francis E. Urquhart Dia 2,335, 13:14

voted

AttilaBleda
AttilaBleda Dia 2,335, 13:15

Ellerine sağlık güzel makale olmuş.

simsekcountr
simsekcountr Dia 2,335, 13:19

güzel makale,

MSB'den bahsetseydin bir de iyi olurdu 🙁

Tuzgun
Tuzgun Dia 2,335, 13:22

Bu dönem gördüğüm kadarıyla MSB üyelerimiz gayet aktifler ve güzel çalışıyorlar.

okumadın mı 🙁

MSBden kasıt özel olarak simsek vurgusu ise bilemem onu 😃:D:D

simsekcountr
simsekcountr Dia 2,335, 13:24

makaleyi okumadıgım belli olur desene 😛

simsekcountr
simsekcountr Dia 2,335, 13:25

Şakasına dedim bu arada, okudum makaleyi. Genel olarak güzel. Vergi işi sıkıntılı neden dersen çok şirket var 🙁( ama etr kazanacaksa olabilir 😛

Tuzgun
Tuzgun Dia 2,335, 13:27

30k cc çok az ama.Benimde 25tane wrm şirketim var bana da girecek arttırılması ama ülke kazansız biraz da 😃

Tuzgun Dia 2,335, 13:25

Comentário apagado

OverRude
OverRude Dia 2,335, 13:44

aslinda hepsinin cevabi gayet acik. cozum var ancak bunlari yapacaj baskan lazim. tum tepkiyi ustlenecek ama etr daha iyi olacak.


sosyal sorunlari cozmek mumkun degil tuhaf milletiz. oyunun siyasi modulnden cok reeldeki siyaset insanlari kutuplastiriyor benim fikrimce.vergi artirilmasi iyi hos ancak guclu vatandas guclu ulke demek. o yuzden biraz vatandasa yonelmek sart.meclis de sikinti. gayet guzel projeleri meclis bosu bosuna sebebi yokken reddediyor. bosnmuhalefet cok, muhalefette cozum icin calisma yok. ulkede 10 15 kisi var millet onlarin agzina bakarak hareket ediyor.

meclisin temizlenmesi ile adam gibi hukumetlerin secimi ulkeyi ilerletir onun disinda hicbir sey olmaz.

gartsiyqa
gartsiyqa Dia 2,335, 13:47

voted

Ferfecir63
Ferfecir63 Dia 2,335, 13:54

choqqüselharekâtlarphunlarzüboloboloploplop

Alparslan the Seljuk
Alparslan the Seljuk Dia 2,335, 14:46

V Eline sağlık.

develi38
develi38 Dia 2,335, 15:08

Kardeşim çok güzel makale, güzel içerik, güzel üslup 🙂 pozitif değişime ve gelişime açık bir ülke düşüncesi var inşallah görüş ayrılıkları kutuplaşma değilde fikir paylaşımı niteliğinde olsa.
Ülkedeki siyasi tartışmalar nitelikten uzak, karşıdakine değil kendine tekrar ederek dönen tartışmalar. Doğru yada yanlış, fikir üretimekten çok; karakterlerin birbirini tüketen, ego zırhının arkasında saklanmaktan çürümeye yüz tutan erdemlere ve ruha sahip bir e-toplum. Bu ruh artık daha fazla kokuşmadan kendini yenilemeli ve ortak bir nefesten güç almalı.

Ugur124
Ugur124 Dia 2,335, 15:44

Voted& ekmek

suuulh
suuulh Dia 2,335, 15:50

v+s

 
Publicar comentário

O que é isso?

Estás a ler um artigo escrito por um cidadão do eRepublik, um imersivo jogo de estratégia baseado nos países do mundo real. Cria uma personagem e ajuda o teu país a alcançar a glória, enquanto te tornas num herói de guerra, num editor reconhecido ou num guru das finanças.