Živi Žir - Broj 6

Day 5,492, 12:11 Published in Croatia Croatia by Ambroz Haracic

Broj 6 - dan 5,492


Deveta šahovska olimpijada



Za vrijeme Federativne Narodne Republike Jugoslavije, godine 1950. u Dubrovniku se održavala 9. šahovska olimpijada. U predivni nam grad došla su preko 80 igrača iz 16 država odigrati 480 partije na 6 ploča.



Na prijedlog Jugoslavije za održavanje olimpijade sovjeti su protestirali ali je FIDE-ov kongres odlučio dozvoliti, radi čega Kominform bojkotira događaj i ne dozvoljava participaciju njima i ekipama njihovih satelita.

Bitno je napomenuti da od kada FIDE održava svjetske turnire 1948. sovjeti su bili prvaci svaki put dok Fischer ne uzima titulu Borisu Spasskyju 1972. Stoga je vjerovatno ovo razlog što je naša domaća ekipa imala odličan uspjeh. Valja napomenuti da je Jugoslavenska momčad također bila jedina bez velemajstora.

No ovdje nije bila samo jedna od ljepših olimpijada, tada u Dubrovniku se također rodio po mnogima najljepši šahovski set, pa tako i slavnom velemajstoru Bobby Fischeru. Nije tajna da je Tito bio uvelike upleten u organizaciju pa je tako i dao naredbu da na dubrovačkom šahovskom setu ne bude nikakvih religioznih simbola. Tako je kralj izgubio križ, a lovac prorez. No siguran sam da ga prepoznajete i bez slike, jer to je set na kojem bijeli lovci imaju crnu kapu a crni bijelu.



Baza figurica je također bila malo šira od prijašnjih, točno 55 milimetara, također je i ploča bila veća sa poljima od 60 milimetara.

No, Bobby Fischer, koji je okrunjen najmlađim velemajstorom u Portorožu, ima i tužnu priču sa svojim omiljenim setom. Postoje dvije glavne varijante dubrovačkog seta, originalna verzija iz pedesetih i verzija iz sedamdesetih nazivana Dubrovnik II. Fischer je nabavio Dubrovnik II set sedamdesete i imao je samo riječi hvale za njega, nabavio ga je preko velemajstora Svetozara Gligorića sa kojim je bio jako dobar prijatelj i sa njime je u Reykjavíku 72. porazio Spasskyja. Toliko je volio ovaj set da je morao nabaviti originalni Dubrovnik I set ali imao je problem. Pedesetih, za vrijeme olimpijade, prigodno su napravili samo pedeset setova. Na osobnu molbu Fischera za poseban događaj, revanš sa Spasskyjem 92. jedan kolekcionar se odazvao i dozvolio da se partije ovjekovječe na ovom setu. Tužna priča je ta što mu je njegov Dubrovnik II set bio ukraden, nabavio je novi, repliku ali i taj mu je ukraden.



Originalni set je osmislio Pero Poček (doduše i Tito) a kasniju verziju je napravio poznati slikar Andrija Maurović. Zagrebačka firma Šahovska Naklada je punomoćni vlasnik Maurovićevih crteža i planova. Dali su pravo slovenskoj firmi Noj za izgradnju replika ovih setova i oni su definitivno najbolje mjesto za kupiti pravu kvalitetnu repliku.

Sljedeće je odlomak iz Fischerovog intervjua preko radija

“What I played with Spassky in 92 was the original Dubrovnik set, and it's very, very rare, I mean, it's almost impossible to get one... to get one, if you can get one in good condition, you know, it's absolutely... I think it's the best chess I've ever played on…it's just a joy to play with, a joy to hold, the definition of the pieces, the design... it's just a marvelous set, but it's very hard to get one, I don't have it...”



“On photos you see me playing and analyzing, that's another Dubrovnik set, that was made later in Croatia. I got that in Zagreb around '70 and that's a great set, but they stole it... and the balance of the pieces, the pieces didn't fall over, and the design, just great, great set.”

Nebi mogli završiti tekst bez da napišemo i rezultat.



Pobjednici ove olimpijade smo mi sa 45½ boda, Argentinci sa 43½ boda te Zapadna Njemačka sa 40½ boda.





To read this article in english click here

Hvala na čitanju, Vaš urednik
Ambroz Haračić