[iE] Az IndExpanzió Párt programja - 2. rész

Day 482, 10:41 Published in Hungary Hungary by Anonim Alkoholistak Klubja

Kedves e-magyarok!


Útjára bocsátjuk programunk második részét, amely a hadseregről és a fegyveriparról szól.

________________________________________ ________________________________________ _

Közérdekű közlemény:

Ezúton is emlékeztetnénk minden szimpatizánst, hogy segítse munkánkat, és lépjen be hozzánk a kongresszusi választásokig, hogy a következő ciklusban már parlamenti pártként működhessünk. Ne feledjétek, nekünk őszinte szándékunk az Index Generáció képviselete, beleértve azt is, hogy vezetőinket is innen toborozzuk. Eddigi tagjaink többnyire az újságcikkeink nyomán csatlakoztak, pechünkre lemaradtunk arról az időszakról, amikor az inaktívabb játékosok automatikusan beléptek valamelyik pártba. Ezért nagyon meg kell küzdenünk, hogy számottevő politikai erővé váljunk, és ehhez, mint láttuk, nem elég, ha igényes programot dolgozunk ki, hanem meg kell szólítani a kevésbé aktív választókat is.

Ezért nagy örömmel fogadunk minden olyan segítséget is, amely a toborzásra irányul. Bár belső kommunikációra mást használunk, egyfajta ügyeletként újraindítottuk az #indexpanzio szobát a mibbiten, ahol a vezetőségből valamelyikőnk mindig igyekszik az érdeklődők rendelkezésére állni.

________________________________________ ________________________________________ _



INDEXPANZIÓ PROGRAM 2. RÉSZ – MINÉL ÜTŐKÉPESEBB SEREG


2.1 Mit jelent ez? Miért fontos?


Egy ország nagy lakossága önmagában nem jelent diplomáciai vagy katonai előnyt. Ha a lakosok nagy része mobilizálható, akkor az államnak jó esélye van a TO-k kivédésére vagy végrehajtására. De önmagában még ez sem jelent igazi katonai erőt. Az ütőképes hadsereghez két dologra van szükség: szervezettségre és ütőerőre. A szervezettség a jó kommunikációt, a megfelelő hierarchiát és az ezek nyomán létrejövő cselekedeteket jelenti. Az ütőerő pedig leegyszerűsítve az országból harcolók összes sebzéspontját. (Azért leegyszerűsítve, mert ezzel kapcsolatban ezernyi kivétel van, amit az alábbiakban meg is tárgyalunk).

A szervezettség alapvetően programunk előző cikkének tárgyköréhez tartozik. A mobilizálható játékosok nyilván a harc irányában is mobilizálhatóak, bár ez – főleg az elitalakulatoknál és a titkos akcióknál – sokkal intenzívebb kommunikációt igényel. Az emberek megfelelő átirányítása, esetleg átcsoportosítása gyakran a siker kulcsa lehet. Bár az Erepublikban fölösleges túlbonyolítani, de fontos a megfelelő hierarchia is: ha a hatáskörök jól körül vannak írva, a cselekvés is gördülékenyebb. Ha például két vezetőnek teljesen eltérő a véleménye, hogy a hozzájuk tartozó tankok hol harcoljanak, az a hatékonyabb, ha egyikőjük magasabb „beosztásban” van, és az ő akarata érvényesül. Mindig jobb ugyanis egy döntés pontos véghezvitele, mint több döntés kölcsönös lerontása. (Gondoljunk csak bele, mi a jobb, 150 000 magyar sebzés egy helyen, vagy 75-75 000 kettőn..)

Mint látszik, a szervezési folyamat hatékonysága önmagában is szervezés kérdése. Ezzel szemben az ütőerő egy sokkal bonyolultabb tényező, a megfelelő növelése nagyon nehéz, de persze sokkal többet is nyom a latba. Egy ország pillanatnyi ütőereje a következőktől függ: a katonák száma, a skilljük, a fegyvereik, a wellnessük, és a harcaik száma. Azonban az ütőerőnek hosszútávon nem csak a pillanatnyi állapota a meghatározó. Nagyon fontos szerepe van (főleg hazánk esetében) az ütőerő növekedésének is. Ebben a fentiek közül csupán a wellnessnek, a skillnek és a fegyvereknek van szerepe. A mindenkori vezetés, a stratégák, illetve természetesen a játékosok maguk, nagy felelősséggel bírnak a fentiek megfelelő alakításában.

2.2 Milyen a mostani helyzet?

Ahogy azt az előző egy hónap során láthattuk, ez az a terület ahol a leginkább le vagyunk maradva az eVilág többi vezető hatalma mögött. Ez a lemaradás jórészt lakosságunk relatívan fiatal korának tudható be. Viszont éppen ebből következik, hogy ezt a lemaradásunkat nagyon nagy léptekkel hozzuk be, hiszen a fiatalabb erep lakosok sokkal gyorsabban fejlődnek, mint a már régebb óta játszó társaik (0-ról elérni az 5-ös strengthet kb. 40 nap, az 5-ösről elérni a 10-es strengthet 125 nap folyamatos edzést igényel).

Ezt a fejlődési hullámot meglovagolva, továbbá arra építve, hogy jelenleg eMagyarország aktív lakosainak a száma valószínűleg a legnagyobb az eRepublikon, gyorsan felzárkózhatunk a vezető katonai hatalmak mellé. Hogy az erőnk ne forgácsolódjon szét, és szervezett keretek között tudjuk használni, a kormány részéről komoly előrelépések történtek az előző időszakban a katonaság szervezése terén, amire valóban nagy szükség is volt, hiszen teljesen más egy pár 10, maximum 1-200 fős hadsereget mozgatni, mint egy 1000 főt meghaladó méretűt. Ezt az irányvonalat mindenképpen szeretnénk továbbvinni.

Szervezés terén tehát Magyarország nem áll rosszul. A legfontosabb, katonai tartalommal bíró cikkek általában eljutnak a nagyközönséghez (ebben segítségre volt programunk első része is), és a hadsereg szervezeti felépítésére is több kísérlet történt már. Más országokhoz hasonlóan nálunk is múltja van a tankok állami támogatásának. Azonban pártunk álláspontja szerint még a jelenlegi, nem túl rózsás gazdasági állapotok mellett is ennél jóval többet lehet tenni a magyar haderők felvirágoztatásáért.

2.3 Mit lehet tenni?

Mivel a programunk elemeit gyakorlatilag bárki alkalmazhatja, és az esetleges sikerekért sem mi aratnánk le a babérokat most, csak tömören írjuk le a főbb pontokat.

2.31 Fejlődésközpontú szemlélet

Úgy gondoljuk, hogy Magyarországot hosszútávon a legbiztosabban az viszi előre, ha az ütőereje a többi államéhoz viszonyítva is nő. A területfoglalások esetében egyelőre a diplomácia szerepe sokkal nagyobb volt, mint a magyar hadseregé, bár – lévén sok, ha nem a legtöbb aktív játékosunk van – egyre komolyabb erőt képviselnek katonáink. Álláspontunk szerint az erősítés, a katonák skilljeinek növelése prioritást élvez a rövidtávú stratégiai céloknál (wellness tartogatás, „minden beleadása” egy-egy harcba, fegyverek gyűjtése egy nagyobb háborúhoz stb.), és ennek tartósan így is kell lennie, kivéve a létfontosságú csatákat. (Ha csak nem támadnak meg minket, a közeljövőben ilyen nem várható.)

2.32 Tankok vagy közkatonák?

A nagy számok törvénye alapján jelenleg a tankjaink kapják a legtöbb támogatást fegyver téren, ezt az igazolja, hogy náluk a sebzés sokkal jobban megnő a fegyverek hatására. Mindez azonban a pillanatnyi szemléletet tükrözi. Nem nehéz belátni, hogy az alacsonyabb szintű, ámde aktívan és tudatosan játszó e-magyarok támogatása fegyverrel azon túl, hogy alacsonyabb össz-sebzést eredményezhet, jelentheti a hatékonyabb fejlődést is. A sebzések okozta xp-re gondolunk természetesen. Ez persze sok számítást és szervezést igényel, amit mi – ha megadatik a lehetőség – el is végzünk. Az erepublik ezen a része, ha jól hangzik, ha nem, bizony kemény matematika, számításba kell venni az alkalmas játékosokat, szintjeik változását, a várható csatákat, esetleges utazási költségeiket, és jó esetben ki lehet számolni, hogy az állami fegyvertámogatások milyen formája, összetétele és elosztása jelent jobb növekedést. És ezekbe a számításokba bele kell venni a Field Marshalltól a Private-ig mindenkit.

2.33 A korporatív fegyveripar

„Dehát szegény ország vagyunk!”
Igen, a lehetőségeink mégis végtelenek. Militarista, totalitariánus eszméink miatt a harmincas évek gazdaságpolitikáját tekintjük példának, és véleményünk szerint minden IRL párhuzamtól mentesen az ilyen megoldások az erepen is kiválóan működhetnek. A fegyveripar központosításáról már egyszer szót ejtettünk. Ezt egy erőteljes korporációs rendszer kiépítésével kívánjuk elérni, amely a bevont cégek estében a folyamatok gyökeres átalakításával gyakorlatilag megszabadulna a fegyverek hozzáadott értékétől, drámaian megnövelve azok mennyiségét. A részletekről azonban többet nem írhatunk, egész egyszerűen azért, hogy megmaradjon a védjegyünknek. Ha valaki nagyon szkeptikus, személyesen érdeklődhet pártunknál, feltéve, hogy nem politikus.

2.34 Egységes hadszervezet

A jelenlegi elitalakulatokat természetesen nem szándékunk felbolygatni, azonban már csak a fentiek miatt is, hogy a haderőnket kontrollálni tudjuk, és vele kapcsolatban jól irányzott döntéseket hozzunk (mindenekelőtt a fegyverelosztás és a harc tekintetében), szükségesnek tartjuk egy reguláris hadszervezet felépítését, olyan hierarchiával, ahol a legkevesebb tiszti ranggal megvalósítható az, hogy mindenki ismeri a beosztottjait személyesen (ez is matematika, de nem túl bonyolult ). Ennek működése a hadügyminiszter hatáskörébe kerülne, és a fő elv a fejlődésközpontúság lenne.

Köszönjük, hogy elolvastátok. Hamarosan jelentkezünk következő pontunkkal, a külüggyel.

indExpanzió vezetőség