Съвременна приказка

Day 4,835, 23:50 Published in Bulgaria Serbia by gamen99

Скъпи приятели, искам да ви споделя приказка, която написах за неравната битка на група млади хора с една Ламя. Наясно съм, че текста е малко дълъг. Който може, да отдели няколко минути за четене, за да получи по-голяма гласност този проблем. А ако някой все пак се е заинтригувал, повече материали тук и тук.

Приказка за Ламята и младия Наемател
/история за една брутална схема/
Имало едно време един млад Наемател, който си търсил жилище под наем в София. Един прекрасен ден той си харесва имот под наем, предложен му от брокерската фирма Х. Както много други кандидат наематели той в последния момент разбира, че имота не се отдава от собственика, а от фирма за управление на имоти. И тука се появява нашият главен герой – фирма за управление на имоти „Управление -БГ“ - Ламята. Бъдещия наемател се озовава в офиса на въпросната фирма и пред него е поставен за подписване договор за наем. Нали не си мислите, че този договор е плод на обсъждане от двете страни за защита интересите на всяка от тях – естествено, не. Договора е подготвен от юристите на Ламята и не е съвсем равно поставен за двете страни. В него има безброй задължения за наемателя и значително по-малки и по- леки за главния герой. Например предвидено е възможност за предсрочно прекратяване с едномесечно предизвестие, но и неустойка от едномесечен наем. Нищо, че през този месец Наемателя е смущаван от н-броя огледи и най-често през този месец има вече готов нов наемател. Предвидливо е предвиден депозит от 2 наема, ей така да има какво да прихваща фирмата след прекратяване на договора. Има и една годишна такса от половин месечен наем за фирмата, неясно защо, след като една значителна част от месечния наем остава за покриване на разходите и печалбата на фирмата за управление на имота, още повече, че тази годишна такса се начислява по няколко пъти в годината, ако има случайно, по някаква причина по-честа смяна на наемателите.
Освен договора, най-често пред Наемателя се представя един чист приемно-предавателен протокол /за да си спести разходката на акаунт-мениджъра до имота/ с уговорката, че ако при нанасянето си в апартамента забележи някакви проблеми да сигнализира пред фирмата за решаването им или вземането им предвид при напускане. И нашия Наемател, като един средностатистически доверчив млад човек, който още не се е убедил, че злото дебне отвсякъде в този алчен свят, поставя своите подписи. Каква е цената на този подпис ще разберем по-късно.
И заживява мирно и щастливо нашият Наемател година, две, пет. През това време съвестно се грижи за дребни ремонти /протекъл кран, изгоряла крушка и т.н./. Интересното става когато се случва проблем с някое от основното обзавеждане – бойлер, хладилник, легло. Започва едно безкрайно звънене и писане до фирмата за решаване на проблема. Тука става като в омагьосан кръг – от фирмата няма бързо и адекватно решение, наемателят дори и да има финансова възможност не може на своя глава да подмени тази част от обзавеждането. Знам за случаи с остарял газов котел, който се е налагало да се ремонтира няколко пъти /седмици без отопление и топла вода през зимата и 2 месеца без топла вода лятото, до като се вземе решение за подмяна/. А би могло в договора да има клауза за решаването на такива проблеми от фирмата с приемливи срокове /една-две седмица за ремонт или подмяна и освобождаване със свои сили и за своя сметка на старото оборудване/, да ама не би. Нали разбирате, че това би било възможно, само ако и наемателя има някакво участие в изготвянето на договора.
Колкото и щастливо или не да е живял нашият Наемател, идва един момент, в който той решава да напусне жилището, дали поради изтичането на срока или с едномесечно предизвестие преди това. И тука на сцената излиза фигурата на добре обучения и инструктиран акаунт-мениджър. В деня на напускането той се появява в жилището въоръжен с телефон с фенерче, лупа и други помощни средства и започва едно обстойно изследване на жилището. Въоръжен с тези инструменти и химикал той започва да попълва старателно приемно-предавателния протокол, сещате ли се за ония чист протокол при наемането на имота. В почти всички протоколи забележките са идентични /каквито са във всяко жилище след няколкогодишна нормална експлоатация/. Но едни от най-любимите са им откриването на драскотина на стената, светейки с фенерче или петънце на матрака видим само с лупа. Ако беше ситком трябваше да се чуят ръкопляскания от залата. Досещате ли се защо е така. И аз не се сетих, ама ще видим след това.
Нашият Наемател, както вече го определихме, като един средностатистически доверчив млад човек, който си мисли, че през тези години е експлоатирал жилището по един съвсем нормален начин, не се впечатлява от изписаните толкова дребни забележки и подписва протокола. Нали знаете онези страшни капани за вълци и мечки с големите зъбци – тука би трябвало да се чуе това страховито щракане.
След като се е разделил с Ламята по живо, по здраво /де да беше/, бившият Наемател се е потопил в новото си ежедневие.
Един слънчев ден получава писмо по електронната поща от Ламята и започва да премига на парцали. От фирмата любезно го уведомяват, че от депозита са прехванали дължимите суми за ел. ток, вода и газ/парно, сума за почистване на жилището, въпреки, че той се е опитал да го остави достатъчно чисто, неустойка, ако има и изненада –сметка за ремонти обикновено на стойност от няколко хиляди. Нашият Наемател изпада в шок, той си е мислил, че като фирмата си удържи за неплатените сметки и някои дребни ремонти все ще остане да получи нещо от оставения депозит, все пак това са два месечни наема. Започва да разглежда по-подробно това, което му е пратила Ламята и вижда, че този многохиляден ремонт, описан в една псевдо фактура /в количествено-стойностната сметка към фактурата всички мерки са в бр., няма никаква детайлна информация за марка и модели на вложените неща/. На сцената се появява нов герой, най – известната и популярна фирма за ремонтни дейности в София - фирма „Хитис“, ще я наречем Малката Ламя. Да ама не, тази фирма е извършила стотици ремонти /или фактурирала/, но най-вероятно възложени само от нашия главен герой. Почти всички фактури към Ламята са един копи-пейс, еднакви позиции, еднакви цени и малко разлика в крайните стойности. Тука можем да се върнем към ония първоначално неясни действия с фенерчето и лупата. Оказва се, че това са едни от най-сладките позиции във фактурите на Малката ламя, за една драскотина-боядисване на жилището за 1000-2000лв., за петно - ремонт на матрак или диван за няколкостотин лева. Май чувам нови ръкопляскания от залата.
И се започва един невероятен тормоз на нашия Наемател. Хвърчат писма по ел. поща с любезни предложения за доброволно плащане на тези няколко си хиляди лева. Ако възразиш, следват заплахи за съдебни дела и с обяснения за свързаните с тях допълнителни разходи,
„запор на трудови възнаграждения и банкови сметки, възбрана на движимо и недвижимо имущество“ – цитат от писмата на Ламята.
Може да си представите в какво положение се оказва нашият клет Наемател. Притеснен, объркан, не вярващ на очите, че е възможно да се разиграва такава нагла схема, целяща да му прибере няколко хиляди лева. И нова изненада, оказва се, че в ситуацията на нашия Наемател са изпаднали десетки или стотици други жертви.
В това време Ламята потрива доволно лапи и на опитите за някакъв диалог, надменно да отговаря “Всичко е документирано“. И ако се опитва да ви убеждава, че това се прави за защита на интересите на собствениците на имоти, не й вярвайте. Тя разиграва тази схема само когато реално има дребни неща за оправяне срещу нереални суми. Историята знае за случаи, при които след извършени реални погроми над имоти /защото сигурно има и такива наематели/, нашата Ламя си е плюла на петите, оставяйки собствениците сами да си решават проблемите.
Обикновено приказките имат щастлив край. Уви в нашия случай, все още не е така.
Ще оставим ли Ламята да се гаври с тези млади хора зависи от всички нас.