Данъчна пол'тика

Day 439, 11:12 Published in Bulgaria Bulgaria by Garabeda

Преди да пиша за данъците ще започна малко по-отдалеч. Държава. Какво е определението за държава. Не ми се играе да търся, но предполагам че ще звучи нещо от сорта на група хора, събрани на 1 място, които се самоопределят като една националст. За да съществува една държава трябва да има народ и територия. Пренесено в еРепублик това означава че имаме 6 региона и близо 500 човека население. За да продължим да съществуваме като (е)държава е необходимо първо да имаме население, а след това и региони които да обитаваме. За да не бъде обявена една държава в несъстоятелност (фалит) е необходимо да има достатъчно финансови средства да посреща задълженията по социалните си дейности. В този смисъл България е далеч от фалита като погледнем активите на БНБ и текущият обявен дефицит в бюджета. На първо място искам да кажа че тези 8000 лева дефицит не са толкова притеснителна цифра. По притеснителното е че без даренията, на практика България приходи няма. Даренията са един вид данъци, но събрани доброволни.

На пръв поглед съществуват два пътя по които можем да поемем. Единият е както някои се изразяват "данъчен рай". Такава е България в момента. Другият е "нормални" данъци от порядъка на двуцифрерно число проценти.
Преди да продължа само да вметна че потреблението в България не е особено голямо. Оттам и приходите от данъци няма как да са твърде големи. Ако приходите не са големи очевидно ще трябва да се ограничим с разходите.

В момента приходите от данъци едва покриват парите, които отиват за нови играчи (горе-долу за 3-4 нови играча на ден), даже са недостатъчни. Ако искаме да растем като държава е нормално да очакваме да се записват повече играчи и тогава тези данъци никак, ама никак няма да са достатъчно. Другата социална дейност предприета от държавата в момента са подаръците за нови играчи. Подаръците по принцип са хубаво нещо, като те имат два вида предназначение. Единият е да повишат производителността на работника (чрез по-висок % wellness), вторият е че задържат интереса на новите играчи. Втората причина е по-важна в случая, тъй като висока производителност е хубаво да имат играчи с по-високи умения (от 3 нагоре например), а новите играчи нямат такава. Някой може да си помисли че в такъв случай тези подаръци са пропилени. Не, така новите играчи виждат че се мисли за тях и има за какво да играят. Разбира се после ако играта им се стори прекалено скучна, никой не може да ги обвини че са станали неактивни, а парите отишли за тяхното развитие просто се губят. Това е животът (играта).

Една държава може да бъде превзета по 2 начина: политически и военно. Големите държави е по-трудно да бъдат превзети военно и практически невъзможно да бъдат превзети политически. еБългария не е нито многочислена, нито със силна армия. Но проектът Българска Армия има за цел да покаже че малките армии, когато са организирани и активни могат да сторят също не малки щети и да защитят успешно държавата.
Освен това съществува и елитният отряд, който върши мисии в чужбина, в името на България. Финансирането на армията и елитният отряд също са важна част от поддържането на независимостта на една държава. Ако не можем да бъдем превзети политически и военно ще продължим да съществуваме на картата и най-малкото няма да загубим един от мотивите да останем в играта.

Не знам колко от вас биха продължили да играят тази игра, ако я нямаше еБългария на картата. Може би трябва да се замислите аз бих ли играл тази игра ако я няма еБългария и тогава да се обявявате за данъчен рай, пълно отсъствие на социални дейности и да бягате да работите в чужбина само защото там дават 2 пъти повече пари (измерени във виртуално злато), макар и покупателната способност да не е много по-различна от тази в еБългария.

Сега след всички тези уводни приказки започвам да говоря конкретно за данъците в момента. Реалните данъци, за да има смисъл от тях трябва да са двуцифрени числа - между 10 и 20 процента. Засега моето предложение е нещо средно между 1% и 15%, или иначе казано данъци между 5 и 7 процента за повечето индустрии. Освен това за мен трябва да има разграничение в данъците по индустрии, макар че някои ще се обяват за равнопоставеност между индустриите. Сега ще ви кажа защо няма равнопоставеност.
В индустриите със скъпи стоки, като къщи и оръжия например, е много по-лесно да се продава на черно. Какво имам предвид - продават се стоки с изкуствено занижени цени (спестява се ДДС) и след това се даряват. Това го има и в нашата реална мила родина. Примерно в моята (в която работя) фирма за пречиствателни станции, ако трябва да продадем една станция за 200 000 лева, на която ДДС-то е 40 000 лева, ние по документи я продаваме за 100 000 лева (колкото уж да не сме на загуба), а държавата губи 20 000 лева. Или по-точно печели 20 000 лева по-малко. Това нещо може да се случи и тук в още по-големи размери. Една къща да не бъде продадена за 1000 лева с данък 10% примерно (това са 100 лева), а за 1 лв. Тоест в държавата не влиза абсолютно никакъв данък. Затова аз съм против високият данък за къщи, в по-малка степен за оръжия, в още по-малка степен за билети. Тоест нещата трябва да се степенуват така: храна, подаръци, билети, оръжия, къщи. На зърното ДДС-то е 0% тъй като то си е суровина.

След това идва ред на ДОД. Аз съжалявам че ДОД-то не е разделено на фирми и граждани, тъй като е едно и също за двете групи. ДОД се дължи както върху вашата заплата, така и върху парите, които собствениците теглят от фирмата. ДОД-то също може да бъде заобиколено (много) лесно и на който му се занимава ще разбере как. Така че и тук 10 пъти по-висок данък не означава 10 пъти повече приходи. Това е точен аналог на реалните държави, където по-високите данъци водят до по-голяма степен на сивата икономика и по-ниска събираемост. Въпросът е да се намери идеална граница при която събраните данъците да бъдат максимални (оптимални). Лично за мен ДОД трябва да е различно за различните индустрии по следния начин: в индустрии където е нужно производство на висококачествена стока (като къщи и оръжия) по-ниско ДОД тъй като работниците губят повече wellness в работата и им трябват повече пари за да си купуват подаръци и храна да поддържат висок стандарт на живот. Това обаче не се връзва с ДОД-то върху печалбата на фирмите. В тези индустрии обикновено фирмите генерират повече печалби заради по-ниската конкуренция. Ако занижим ДОД-то заради работниците, няма как да го завишим заради фирмите.
Затова моето мнение е че ДОД-то трябва да е еднакво за всички индустрии с изключение на добивните (без зърното). Предлагам да се сложи високо ДОД на индустриите които са безпредметни за България, т.е. петрол, дърва, желязо и диаманти. Така никой и няма да си помисля да прави нова фирма.

А сега и конкретните ми проценти:

Храна - ДДС 7% ДОД 5%
Подаръци - ДДС 6% ДОД 5%
Билети - ДДС 5% ДОД 5%
Оръжия - ДДС 3% ДОД 5%
Къщи - ДДС 2% ДОД 5%
Зърно - ДДС 0% ДОД 5%
Петрол - ДДс 0% ДОД 50%
Желязо - ДДс 0% ДОД 50%
Диаманти - ДДс 0% ДОД 50%
Дърва - ДДс 0% ДОД 50%

Тези проценти които са между 2% и 7% пак не са високи и пак няма да донесат високи приходи за държавата. Най-малкото обаче ще компенсират загубата на пари за нови играчи и биха донесли пари които да покрият съвсем малка част от останалите социални дейности. Активно набиране на средства пак ще е нужно. В момента в който кажете че трябва да спрем с дарения и да продължим да финансираме държавните дейности само с данъци, тогава данъците трябва да са двуцифрени числа около 15-20%.
Тогава ако парите не са достатъчни (най-вероятно) ще трябва да се ограничат социалните дейности, но пък от това ще пострада цялата държава, като се отслабят защитните й функции.

Поздрави на всички, които изчетоха всичко дотук. И не се опитвайте да хитрувате (видяхте ли думата пречиствателни?).

Гарабеда, 6-ти президент на еБългария.