Oznake na auto gumama

Day 2,181, 11:02 Published in Serbia Serbia by Un Ban Me

Svaka guma na bočnom zidu ima oznake koje vam, ako znate da ih tumačite, mogu reći sve o karakteristikama gume. Ako znate šta koja oznaka poredstavlja, vrlo lako možete odrediti koja guma vam odgovara, bez dodatnih konsultacija sa prodavcem.


Izvor - sajt Internet prodaja guma

Ono što ćete od oznaka uvek naći na gumi je ime proizvođača, naziv profila, širina preseka gume u mm, odnos visine gume u odnosu na širinu gume u procentima, promer felne u inčima, naznaku da li su u pitanju radijalne gume, indeks nosivosti, indeks brzine. Na gumi se još mogu videti i oznake koje ukazuju na to da li ima unutrašnju gumu ili ne, kao i datum proizvodnje, ali i indikator istrošenosti gume.

Na bočnom zidu gume nalaze se podaci o dimenziji gume koja je izražena u milimetrima. Uzmimo kao primer jednu gumu sa oznakom 165/70 R13 79T. Broj 165 u oznaci je širina gazećeg sloja gume u milimetrima, 70 je profil gume tj. odnos između visine bočnog zida i širine gazećeg sloja, u procentima.

Broj 13 predstavlja prečnik felne (R), kojoj guma odgovara, izražen u inčima. Broj 79 je indeks nosivosti, koji definiše maksimalno opterećenje koje guma može da izdrži, a koje se može pročitati iz tabela nosivosti. Recimo, u ovom slučaju broj 79 znači da guma može izdržati maksimalnih 437 kg opterećenja.

T je indeks brzine, odnosno slovo koje u tabeli odgovara maksimalnoj brzini koju guma može da podnese pri dozvoljenom opterećenju. Slovo T označava da se guma može instalirati na automobili čija maksimalna brzina kretanja ne prelazi 190 km/h.
Dodatne oznake na gumama
Osim osnovnih oznaka koje pokazuju kakve su karakeristike gume, na bočnom zidu mogu se naći i sledeći simboli:

DOT – Označava datum proizvodnje gume i obično je izražen u sledećoj formi DOT 1109 – to znači da je guma proizvedena u 11. nedelji 2009. godine.
XL (Extra Load) - Guma za veća opterećenja.
RF (Reinforced) - Označava da je guma dodatno ojačana.
RFT (Run-On-Flat) - Guma koja je posebna po tome što omogućava nastavak vožnje i nakon mehaničkog oštećenja, recimo ukoliko se guma probuši.
M+S (Mud+Snow) - Ova oznaka se obično nalazi na zimskim i all season gumama (za sva godišnja doba).
TL (Tubeless) - Oznaka da unutrašnja guma ne postoji.
TT (Tube Type) - Oznaka da unutrašnja guma postoji.
TWI – Indikator istrošenosti gume.
C – Kada se posle dimenzije guma u oznaci nalazi slovo C, to znači da je guma namenjena lakim teretnim vozilima.

Treba napomenuti i da od 1. novembra 2012. godine sve gume proizvedene na evropskom tržištu nakon jula 2012. moraju imati specijalne nalepnice sa informacijama o potrošnji goriva, nivou buke i prianjanju na mokrom terenu. Ove informacije nalaze se i u reklamnim materijalima kompanija koje proizvode gume.

Izgleda da nijedna druga oznaka na gumi nema toliko pogrešnih interpretacija kao E oznaka. Jedna od najčešćih jeste ta da što je veći broj pored slova E, to je bolji kvalitet gume. Zbog toga sledi kratko objašnjenje ovog simbola.


Sve gume koje su prodaju u Evropi od 1. jula 1997. godine moraju da imaju E oznaku. Ova oznaka se sastoji od slova "E" ili "e" i broja koji je uokviren krugom ili kvadratom, nakon čega sledi još jedan broj.

"E" znači da karakteristike gume zadovoljavaju sve zahteve propisane Regulativom ECE 30, dok "e" znači da karakteristike gume zadovoljavaju sve zahteve propisane Direktivom 92/23/EEC. "E" oznaka takođe znači i da guma kao dokaz za to poseduje odgovarajući E sertifikat (homologaciju).

Broj uokviren krugom ili kvadratom je šifra vlade zemlje koja je izdala E sertifikat (homologaciju), a broj koji sledi nakon njega je broj E sertifikata (homologacije) pod kojim je on izdat od strane te vlade.

Ono što je najbitnije za krajnje potrošače jeste da se na gumama koje kupuju ili imaju na svom vozilu nalazi E oznaka, bez obzira na broj koji je prati, jer je to dokaz da gume zadovoljavaju propise Evropske unije o deklarisanju kvaliteta automobilske gume. U produžetku se nalazi lista E šifara različitih zemalja:

E1 – Nemačka, E2 – Francuska, E3 – Italija, E4 – Holandija, E5 – Švedska, E6 – Belgija, E7 – Mađarska, E8 – Češka, E9 – Španija, E10 – Srbija, E11 – Velika Britanija, E12 – Austrija, E13 – Luksemburg, E14 – Švajcarska, E16 – Norveška, E17 – Finska, E18 – Danska, E19 – Rumunija, E20 – Poljska, E21 – Portugal, E22 – Rusija, E23 – Grčka, E25 – Hrvatska, E26 – Slovenija, E27 – Slovačka, E28 – Belorusija, E29 – Estonija, E31 – BiH, E37 – Turska.
M+S oznaka

Još jedna oznaka koja unosi pometnju među kupce guma jeste "M+S".

Za početak da razjasnimo šta ona znači i koji standard treba da ispunjava guma koja nosi ovu oznaku. M+S oznaka (eng. Mud and Snow) ustanovljena je od strane američkog Udruženja proizvođača guma (RMA) i odnosi se isključivo na geometrijske karakteristike gazećeg sloja. M+S standard podrazumeva šaru sa kanalima na spoljašnjim stranama gazećeg sloja, koji se pod uglom pružaju prema centru, kod koje je 25% (i više) kontaktne površine otvoreno.

S druge strane, ne postoje standardi u voznim karakteristikama koje gume treba da zadovolje niti testovi prijanjanja koje gume treba da prođu da bi nosile M+S oznaku. Ovo zapravo znači da bilo koje gume čija šara ima navedene geometrijske karakteristike mogu biti M+S gume, bez obzira da li su one po svom sirovinskom sastavu i drugim osobinama gume za sve sezone, zimske gume ili letnje gume.

Ono što je bitno naglasiti jeste to da na ponašanje u vožnji i kontrolu nad vozilom, pre svega utiče sirovinski sastav gume, koji obezbeđuje odgovarajuću moć prijanjanja u različitim klimatskim uslovima tokom godine, a zatim i dizajn gazećeg sloja u koji spadaju količina, oblik i raspored kanala i lamela.
Oznaka pahuljice
Bezbednost automobila u uslovima vožnje po snegu i poledici je naročito određena gumama. Prva i najbitnija osobina zimske gume jeste njen sirovinski sastav zbog čega ona zadržava svoju mekoću, elastičnost i moć prijanjanja na niskim temperaturama.

Ne zaboravite da koliko god bezbednosnih sistema da ima vaš automobil, gume su te koje određuju kako će se vaše vozilo ponašati na snegu i poledici. Kako onda prepoznati prave zimske gume?

U svojoj potrazi za gumama verovatno ste naišli na oznaku pahuljice uokvirene planinom sa tri vrha. Ova oznaka (eng. Severe Service Amblem) upravo služi da prilikom kupovine guma na prvi pogled ustanovite da li je reč o pravim zimskim gumama ili ne.

Pahuljica je relativno nova oznaka, a u međunarodni sistem označavanja guma uvedena je 1999. godine, kao odgovor američkih Udruženja za testiranje i materijale (ASTM) i Udruženja proizvođača guma (RMA) na potrebe kupaca da u velikoj ponudi M+S guma lakše izaberu one koje su namenjene za vožnju u pravim zimskim uslovima.

To znači da će vam gume sa oznakom pahuljice obezbediti drastično bolje vozne karakteristike i ponašanje na niskim temperaturama, po bljuzgavici i snegu, od guma koje nose samo M+S oznaku. Novi pravilnik ZOBS ne predviđa pod zimskom opremom obaveznu upotrebu jedino guma sa oznakom pahuljice, već to mogu da budu i M+S gume.

S druge strane, ukoliko tokom zime prelazite veći broj kilometara i vozite ne samo u gradskim uslovima, naša je preporuka da ipak izaberete prave zimske gume, sa oznakom pahuljice, jer je na duže staze to najbezbednije i najisplativije rešenje.