Kordamine on tarkuse ema

Day 5,797, 20:06 Published in Estonia Estonia by Viskaja

Autokraatia - (kreeka keeles αὐτοκρατία, mis tuleb sõnadest αυτός 'ise' ja κρατεῖν 'valitsema) ehk isevalitsus on valitsemise vorm, kus kogu võimutäius on ühe inimese käes. Autokraati ehk isevalitsejat nimetatakse mõnel juhul ka näiteks imperaatoriks.

Tänapäeval on see tihtipeale sünonüüm sõnadele despoot ja diktaator, kuigi neid väljendeid kasutatakse erinevates olukordades. Autokraatiat on ajaloos seostatud ka monarhiaga, kus kogu võim riigis on kuningal. Kuid erinevalt monarhiast, kus võim päritakse, on autokraatias võimalik võimuni jõuda ka läbi valimiste.


Despoot - (vanakreeka keeles δεσποτία (despotía) sõnast δεσπότης (despótes) 'valitseja') on valitsusvorm, mille puhul üksainus autoriteet – kas üksikisik (vt autokraatia) või omavahel seotud rühm inimesi (vt oligarhia) – omab riigis absoluutset poliitilist võimu.

Klassikaliselt on despootia riik, kus üks isik kasutab ja käsutab kõike ja kõiki ning ülejäänud inimesed on tema orjad. [...]

Tänapäeval eeldatakse, et despootias otsustatakse türanlikult.

[...] Despootia üks iseloomulik tunnus on selles, et valitseja, bürokraatia ja riik samastuvad. Valitseja otsustas, kuhu vett anda, kuhu mitte anda, temast sõltusid inimeste elud. Kui ta otsustas keerata kommunikatsioonikraanid kinni, surdi külade ja linnade kaupa lihtsalt janusse. See andis talle tohutu võimu.

XVIII sajandi keskel andis Montesquieu despotismi mõistele teistlaadi sisu, kirjeldades sellega eriskummalist moodsat võimuvormi, kus valitsejad näevad palju vaeva, et võita alamate lojaalsust. See on ülalt alla toimiv võimuvorm, mille abil tagatakse alamate vabatahtlik allumine – valitsetavad on võimuga rahul ega hakka seetõttu ka vastu.