Gasilci, na pomoč!

Day 2,699, 12:43 Published in Slovenia Slovenia by Hervard Luc


Gasilec je psihofizično sposoben in ustrezno izurjen človek, katerega naloga je gasiti požare in pomagati ob naravnih in drugih nesrečah. Gasilci se v Sloveniji ločijo na prostovoljne in poklicne. Naloga obojih je požarna zaščita in reševanje.

Gasilski jukebox:
Navihanke - Gasilec moj
Pop n Dekl - Slovenske gasilke
Don Juan - Gasilci smo (na poskok z DJ Svizcem)
Fantje z vseh vetrov - Gasilska veselica
Lojze Slak - Gasilec prostovoljc

Prostovoljna gasilska društva, so neprofitne organizacije, ki zajemajo določeno število ljudi, ki so pripravljeni priskočiti na pomoč v primeru naravnih in drugih nesreč. Prostovoljne gasilce ljudje krvavo potrebujemo, čeprav se nemalokrat tega žal ne zavedajo. V primeru večjih nesreč, kjerkoli po Sloveniji, lahko vedno računamo na pomoč prostovoljnih gasilcev, iz različnih krajev, mest, vasi. Njihova udeležba pripomore k uspešni rešitvi marsikaterih večjih nesreč - npr. požari v naravi (Kras), vodne ujme (Ljubljana, Železniki, Dolenjska, ...), toča, žled ter močni vetrovi in podobno. Ne smemo spregledati dejstva, da priskočijo na pomoč tudi ob ostalih intervencijah, kjer se z nesrečo spopadejo sami ali s pomočjo poklicnih gasilcev. Prostovoljni gasilci za svoje delo ne dobijo plačila - svoje delo, povezano z gasilstvom pa opravljajo v prostem času.



Gasilci in gasilke vseh starostnih skupin
V prostovoljnih društvih se vzgaja tudi mladino. Od 7 do 11 let so pionirji, od 11 do 16 let so mladinci in od 16 do 18 let so pripravniki. Po novem zakonu o gasilstvu lahko z dopolnjenim 16. letom starosti mladinci opravijo osnovni tečaj in tako postanejo gasilski pripravniki. Pripravniki lahko tudi sodelujejo v intervencijah, ampak le v spremstvu mentorja, ki mu ga določi njegova gasilska enota. Veterani so člani, ki jih štejejo več kot 55 let (ženske) oz. 63 let (moški), ki ne opravljajo več operativnega dela, temveč izvajajo le še naloge na organizacijskem, preventivnem in vzgojnem področju.



Izobaževanja
Izobraževanje gasilcev poteka na nivoju gasilskih društev (izobraževanje podmladka, osnovni tečaj za gasilca), gasilskih zvez in Gasilske zveze Slovenije. Osrednji center je Izobraževalni center za zaščito in reševanje (ICZR) na Igu, s podenotama v Pekrah in Sežani, v katerih se šolajo tako prostovoljni, kot poklicni gasilci. Poklicnih gasilcev je pri nas okoli 860.



Članstvo v PGD
Gasilska zveza Slovenije združuje 1347 društev, v katerih je več kot 158.000 članov. Kar 23 odstotkov med njimi je mladih, skoraj tretjino pa predstavljajo članice. Okoli 50.000 med njimi je operativnih gasilcev, ki so ustrezno usposobljeni in opremljeni za sodelovanje v primeru požarov, naravnih in drugih nesreč.

Odpravljanju posledic žleda in poplav v letu 2014 so prostovoljni gasilci namenili več kot 400.000 delovnih ur.



Nobene druge sile ni v Sloveniji, ki bi bila sposobna tako hitro in tako množično prihiteti na pomoč, kot so prostovoljni gasilci. V Sloveniji je v primerjavi z drugimi deželami prostovoljno gasilstvo zelo razvito. Prostovoljna gasilska društva so na podeželju dostikrat hrbtenica družabnega življenja in sosedske pomoči.



Pripadniki in pripadnice PGD-jev so bili nagrajeni za svoj nesebični in junaški način življenja. Po zaslugi bralcev časopisa Delo, so bili izbrani za Osebnost leta 2014.







Viri in dodatna literatura:
Gasilci 112
Časopis Delo, osebnost leta 2014
Pripadnik PGD
Gasilec.net
Gasilci.org
Obišči najbližji gasilski dom in se prijavi tudi ti.

o7, na pomoč!
eSlovenska gasilska estrada, debatni postroj v komentarjih!


HVALA HVALA HVALA VAM!!!