Финансијска и фискална политика еСрбије

Day 3,770, 11:40 Published in Serbia Serbia by Narodna Banka Srbije


Пошто се у делу јавности појавило питање због чега се порез враћа на 4% постоји потреба да вам се обратим и разјасним фискалну политику еСрбије и ток новца у протеклом и наредном периоду.

Сви се сећате да је еСрбија увек имала порез од 4% и то није сметало никоме, или се бар нико није жалио. У новембру за еРеп рођендан прилив новца у државни трезор је био преко 600000 дневно што је омогућило да се створи залиха од око 5 милиона динара у кратком временском периоду.

Пошто су у том периоду храна и оружје постали прескупи и готово недостижни обичном народу, тада сам одлучио да из социјалних разлога порез спустим на 3, па на 2% како би се привреда и грађани мало финансијски опоравили и стали на ноге, а при томе је и дељена храна народу када је била прескупа за куповину. Могао сам да се правим блесав и не дирам порез,трезор би се пунио до бесвести,а нико се не би жалио. Међутим, ја нисам такав и учинио сам људима услугу привремено спустивши пореску стопу на 2%.

Сада када је залиха на трезору спала на испод милион и по, а дневни приходи нису били једнаки дневним одливима са трезора на оргове, било је неопходно ВРАТИТИ стару пореску стопу од 4% како би дневни приход био једнак дневном одливу од 400.000,00 динара. Прочитао сам негде да је неко питао зашто баш сада да се враћа 4% када још увек имамо милион и нешто на трезору, што је вероватно у незнању и неразмишљању постављено питање, или крајње малициозно.

Свако ко мућне главом видео би да се овим темпом стиже до нуле на трезору кроз неколико дана уколико би остала стопа од 2 или 3 посто.

Обични грађани генерално и не осећају велику разлику у опорезивању рада, јер велика већина и нема јаке холдинге. Тај терет осећају они који и треба да га сносе, а то су привредници и тајкуни. У мојој опозицији има доста оних са великим бројем фирми па су најгласнији у тражењу смањења пореза, а интересантно је да међу онима који ме подржавају такође има велики број привредника којима не смета ова стопа пореза и из патриотских разлога плаћају порез јер знају да без пореза нема ни државе.

Што се тиче праћења прихода и расхода еСрбије на орговима НБС и Ратне Резерве, све је веома транспарентно и може се прочитати ОВДЕ у књизи финансија.

Државнa ликвидна средства у овом моменту износе нешто више од 14 милиона динара и тај тренд раста ће се наставити у наредном периоду. Моја влада ће наставити да води политику реформи и штедње док не поставимо темеље за будуће активности ширих размера. Циљ је да Србија буде економски стабилна и јака земља, која ће бити заснована на социјалној правди и честим социјалним давањима њеним грађанима кроз разне пројекте попут стипендирања авијатичара, дељења голда за тренинг бебама и постављања КО за тренинг и стимулисање пилота.

ФА