БНБ - приоритети и управление

Day 933, 18:02 Published in Bulgaria Bulgaria by Bulgarian National Bank

Уважаеми съграждани,

Напоследък в публичното пространство има известно вълнение около дейността на БНБ, затова Президентът ми възложи да информирам обществеността за състоянието на институцията. В следващите редове ще опиша накратко наличностите в банката, приоритетните задачи и средствата за тяхното изпълнение.

На 5.06.2010 г. БНБ съхраняваше 407 злато и 257 328 лв. Позициите на валутния пазар бяха подсигурени от 8 (осем) резервни оферти. Към настоящия момент в трезора са налични 643 злато и 214 268 лв. Валутните оферти на левовия пазар са 36 с тенденция да се стабилизират около 65. В момента тече дарение към банката, което ще увеличи левовия запас с 50 000 лв.

Голяма част от тези активи ще бъдат впрегнати в изпълнението на две задачи, които правителството е определило за приоритетни:

1. Увеличаване на златния резерв до стойности, гарантиращи националния суверенитет (МПП, съюзни вноски и др.);
2. Поддържане на стабилен курс 0.02 злато за 1 лв.

Увеличаване на златния резерв. Основният инструмент, с който разполага БНБ за тази цел, е продажбата на левове. На валутния пазар всеки може да размени златото си срещу левове чрез офертата на Bulgarian National Bank. Тук е мястото да заявя ясно и категорично, че използвайки тази оферта, вие директно помагате на България. С това злато се плащат нашите съюзи, покриват се вноските към ФЕНИКС и т.н. Използването на други оферти означава наливане на злато в джобовете на спекулантите или на бизнеса. За съжаление далеч по-вероятен е първия вариант.

В момента директната продажба на левове за злато е затруднена по технически причини (малък брой резервни оферти), но съвсем скоро това ще се промени. Дотогава банката е принудена да използва индиректни механизми и да изтегля злато от чуждите пазари. За целта е пусната продажба на левове за чужди валути - рубли, динари, песети, долари и др. Това е временна, но необходима мярка при създалата се ситуация. В тази връзка призовавам българите, живеещи в чужбина, да купуват стоки от българския пазар и по този начин да реализират оборот в левове. Тези левове можете да си набавите от офертите на БНБ в съответната валута по максимално изгодния за момента курс.

Поддържане на курс 0.02 злато за 1 лев. Въпреки значителния натиск за поевтиняване на лева, правителството реши да положи усилия за запазване на настоящия валутен курс. Съображенията за това са следните:

1) Икономиката все още не се е възстановила напълно и е уязвима. Поевтиняването на лева би обезценило натрупания левов запас на фирмите и съответно би оскъпило суровините спрямо оборотните средства. Смятаме, че на този етап подобно развитие е недопустимо и би довело по-слабите фирми до фалит.

2) Държавата е в процес на бейби-бум. Очаква се след определен период бебетата да достигнат 12-то ниво и търсенето на левове да нарастне, което ще окаже директен натиск за повишаване цената на лева. Ако днес левът падне, а утре се вдигне обратно, това би изтеглило огромни средства от нашия пазар директно в джоба на спекулантите. Предполагам, че по-старите играчи си спомнят ситуацията от предния бейби-бум.

Фискалният механизъм за застопоряване на курса се състои от две валутни оферти - лев/злато фиксира горната граница (0.02), а злато/лев фиксира долната граница (0.019 или 52.63 лв за 1 злато). Това са гранични оферти на БНБ и разликата между тях е 5%. Именно тези 5% са пространството, в което може да се реализира валутна търговия според условията на пазара. За съжаление в момента икономическата ситуация е такава, че това пространство е доста рядко населено, но с развитието на бейби-бума положението ще се промени.

Тук възниква проблем с разликата (марж, спред) между пазарните оферти купува / продава. Твърде често пазарната оферта се оказва именно граничната оферта на БНБ. Ако банката реши да свали цената на златото и пусне например 1 злато за 52 лв, търсенето му нараства и златният резерв намалява, което противоречи на приоритет номер 1 - увеличаване на резерва.. Ако офертата се вдигне прекалено много (например 1 злато за 52.62 лв), тогава гражданите са принудени да купуват злато на твърде висока цена и се затруднява бизнеса. В момента БНБ може да поддържа оферта 1 злато за 52.505 лв като компромисно решение на ситуацията. За валутните процеси е важно да има стабилност в това отношение, което предполага дълъг живот на тази оферта.

В заключение бих искал да уверя гражданите и бизнеса, че си давам сметка за всички останали задачи на БНБ - стимулиране на валутния пазар, улесняване на обмена, борба с безконтролната спекула, осигуряване на ликвидност и т.н. Получавам ценни съвети от икономическия екип на правителството и лично от Президента, борим се за един по-добър пазар. За съжаление икономическата ситуация не е добра и средствата са крайно ограничени. В тази обстановка на първо място работим за решаване на приоритетните задачи от жизнена важност за държавата, а след това всичко останало.

С уважение,
Kire Liberalo