Данъчни промени - да бе, да ?!? Допълнение за ДДС-то и ДОД-то

Day 876, 02:28 Published in Bulgaria Bulgaria by Bulgarian National Bank

Законопроектите за 5% ДОД в билети и подаръци ще се приемат. След няколко дни ще мога да кажа какъв ще бъде ефекта, а дотогава можем само да подозираме и да си чешем езиците. Едно обаче е пределно ясно: приходите НЯМА да се увеличат. Не виждам как при константно потребление една промяна надолу на данъците ще се отрази положително на приходите в бюджета. Обратното: при двойно увеличениен на данъците също НЯМА двойно увеличение на приходите, защото нараства укриването на данъци, но ... когато намаляме данъците е ясно че намаляме и приходите. Остава да видим до каква степен.
Само за сравнение ще кажа, че почти няма държава, която да разчита на едноцифрени данъци. Почти всички държави наблягат на ДОД спрямо ДДС и почти всички държави, които са във война увеличават данъците. А ние ги намаляме? Е, явно няма да воюваме.

Гарабеда,
управител на БНБ

Сега ще кажа каква според мен трябва да бъде дългосрочната ни данъчна политика, която ще е дългосрочна точно до влизането на новия модул:
ДОД (Income tax - спец. за Podkrepa) - равно във всички индустрии без изключение
Защо? Защото пазара най-добре ще определи, кой бизнес какви заплати да дава. Когато има търсене на даден продукт, търсенето на работници там се увеличава, заплатите скачат, цените се увеличават, търсенето намаля и нещата се регулират. Ние с нашите закъснели промени в данъците, най-много да влошим повече нещата.
ДОД може да бъде различно, когато има дългосрочна политика в дадена област. Пример: в Русия ДОД на добивът е висок (защото много хора работят в мините), ДДС в производството е нисък - Русия имат недостиг на производители, при това хроничен. В еБългария (за щастие или нещастие) нямаме този проблем.
Единствено може да кажем - строителството ни е приоритет - ще правим къщи или сроителството не ни е приоритет - няма да правим къщи. За момента си мисля че балансът е нужен.
Мнението ми е че в момента ДОД-то трябва да е минимум 10%, а в случай на война -15%-20%

ДДС - различно за различните индустрии спрямо стокооборота
Тук дълго време властваха единните ставки, в повечето държави съща са равни ставките, но за по-добра данъчна политика и оптимизиране на приходите за мен е нужно леко диференциране.
Средната цена на 1 къща е от порядъка на няколко злато (да кажем около 10 злато - не съм смятал). Под средна цена имам предвид броя на всички къщи К1 в БГ умножени по цената им + броя на всички къщи К2 умножени по тяхната цена и т.н. Общото злато разделено на броя на всички къщи дава средната цена на 1 къща в БГ.

Средната цена на 1 хляб е около 0.018 злато (смятан по формулата по-горе). Това е около 1.10 лв. и се дължи на голямата бройка хляб К1. И 2 лева да я приемем - пак добре.
Средната цена на 1 подарък е около 0.031 злато (поради факта че се използват предимно К1 подаръци тук сметки не са нужни). Тоесто около 2 лв.
Средната цена на 1 билет също се смята лесно и е около 7-8 лв. към настоящия момент.
Средната цена на 1 оръжие е около 6.50 - 7 лв. (пак поради факта че има много К1 бройки)

Какво излиза - че хлябът и подаръците са приблизително в една категория като цена, а оръжията и билетите в съвсем друга. Къщите са без коментар.
В зависимост от тези цени според мен съотношението ДДС трябва да бъде следното:
Къщи 1%
Билети и оръжия - 2% (или 3😵
Подаръци и храна - минимум 5% (а може 6%, 7% или дори 8%-10% в случай на война)


Нека уважаемите господа депутати си направят изводи до колко тези сметки са резонни и доколко има нужда от промяна на данъците.