Trianon.

Day 4,580, 01:14 Published in Hungary Italy by 7Warrior7

Egy kis ismertetővel szeretnék emlékezni a száz évvel ezelőtti eseményekre.


A Trianoni Békediktátum Magyarország legtragikusabb történése volt a Magyar történelemben.
A párizsi béketárgyalásokra 1919. december 1-jén érkezett a meghívó. A következő esztendő elején érkezett a magyar békeküldöttség Párizsba. Vezetője gróf Apponyi Albert volt. A békekonferencia Legfelsőbb Tanácsa január közepén fogadta a magyarokat, és átadta a békefeltételeket. A magyar küldöttség elfogadhatatlannak ítélte a feltételeket. Apponyi a népszavazás gondolatát vetette fel a területelcsatolásokkal kapcsolatban. A szomszédos államok természetesen tiltakoztak ez ellen.

A magyar elképzeléseket Apponyi Albert és Teleki Pál tudományos alapon fogalmazták meg, de ezekkel az elképzelésekkel a békekonferencia nem foglalkozott. A magyar érveket elutasították, de kilátásba helyezték a határok későbbi békés úton való kiigazításának lehetőségét (ezt nevezzük revíziónak). Ezt egy kísérőlevélbe foglalta a konferencia akkori elnöke, Alexander Millerand.
Forrás




A békeszerződést 1920. június 4-én írták alá a trianoni palotában. A magyar kormány megbízásából Benárd Ágoston és Drasche Lázár látta el kézjegyével a dokumentumokat.
Az ígazságtalan béke az újkori magyar történelem legnagyobb tragédiája. Az ország óriási veszteséget szenvedett, kétharmad része külföldi uralom alá került. Ugyanez történt 3,2 millió magyarral, akik most kisebbségi sorsba kerültek
Forrás




A trianoni tragédia következményei igen súlyosak voltak Magyarország számára.
Az ország gazdasági élete megtorpant. A területi változások számos gondot, sőt tragédiát is okoztak.

Az új államok bizalmatlanok voltak a magyarok iránt, főleg az értemiségiekre vonatkozott ez. Sokan elvesztették állásukat, ezért a megcsonkított országba menekültek. Itt nagyon szegény körülmények között éltek.
Megszületett a revízióspolitika melynek célja a trianoni béke szövegének felülvizsgálata, újratárgyalása, a rossz döntések eltörlése volt.
Forrás




Szabad nép voltunk, senkitől sem függő, nagy, erős nemzet. Talán többet nem leszünk azok soha. De úgy végeztük, ahogy illik, ahogy kell: csatával végeztük, szép csatával.

"Wass Albert"