Lengyelország-Mexikó: az USA helyzetértékelése

Day 883, 13:45 Published in Hungary Hungary by Tomi_ur
North of Brazil, 883. nap, 13:45 erep idő szerint (2010. április 21. 22:45)



Üdv!

Természetesen az amerikaiakat is foglalkoztatja Lengyelország hadüzenete Mexikónak, a népnek adott hivatalos magyarázat szerint a katonai akció célja valószínűsíthetően a mexikói high olaj lelőhelyek megszerzése a külföldi érdekeltségek [vélhetően PHOENIX-tagállamok tulajdonában álló gyárak] egyidejű birtokba vételével.

A lengyel-spanyol projekt legérdekesebb eleme viszont az, hogy korábbi szövetségesüket a spanyolok és a lengyelek egy az egyben kihagyták a buliból. És itt nem csak arról van szó, hogy nem hívták meg őket, hogy csatlakozzanak egy Mexikó elleni hadjárathoz (miként korábban már volt egy amerikai-mexikói háború). A Fehér Ház sajtótájékoztatója szerint ugyanis az amerikai kormányt nem tájékoztatták a lengyel-spanyol területcserékről sem. Nem csoda hát, hogy a kormány csalódottságát fejezte ki amiatt, hogy sem a lengyel, sem a spanyol kormány nem figyelmeztette előzetesen az akcióról. Jóllehet az USA nem keresi a konfliktust sem Spanyolországgal, sem Lengyelországgal, tekintettel a korábban tett fenyegetésekre Amerika irányában, illetve az újkeletű szomszédságra, a Woxan-kormány minden szükséges óvintézkedést meg fog tenni az amerikai határok védelme érdekében.

Woxan amerikai elnök újságjában megjegyzi, hogy a mexikói hadüzenet 3.000-4.000 goldra becsült költsége meglehetősen magas a legkevesebb hasznot hozó nyersanyag, az olaj egyik lelőhelyének a megszerzése végett. Woxan leszögezi, hogy Amerika egyelőre egyik hadban álló fél mellett sem fog haderőt felvonultatni a Southeast Mexico elleni csatában. Amennyiben viszont Lengyelország északnak veszi az irányt, ezt az USA az ország biztonságát veszélyeztető, támadó lépésnek fogja tekinteni, annál is inkább, mert (a már említett előzetes figyelmeztetés elmaradásán túlmenően) az USA-nak két gazdasági központja is található a mexikói határ közelében [Kalifornia és Texas].

A diplomáciai feszültséget súlyosbítja, hogy – az amerikai külügyminiszter, Myles Robinson bejelentése szerint – Spanyolország és Lengyelország nem csak az USA-t, hanem az EDEN-tagállamok vezetőit sem tájékoztatta a megmozdulásról. Myles Robinson szerint Lengyelország akciója, kvázi stratégiai helyezkedése fenyegetésnek tekintendő az USA-ra nézve, egy további lépésnek azon az úton, amelyen az offenzív lengyel nemzeti célok [Kalifornia, Karnataka és Florida megszerzése], az USA határain belül tevékenykedő lengyel TO-csoportok (!), és a két ország közötti kommunikáció megszüntetése voltak eddig a legfontosabb állomások. Az amerikai külügyminiszter egyéb iránt az EDEN-tagállamok vezetőit kéri meg arra, hogy kérjenek Lengyelországtól magyarázatot legutóbbi akcióira, illetve biztosítsák az USA-t arról, hogy a lengyeleknek nincs ellenséges szándéka az USA-val kapcsolatban.

Az elnök cikkével, és a Fehér Ház közleményével ellentétben egyéb iránt nekem sokkal inkább az jött át az amerikai külügyminiszter cikkéből, hogy tele van a gatya odaát: különösen az olyan jellegű, többször elhangzó fordulatokból, miszerint Lengyelországnak fel kell fednie szándékait, illetve legalább arra nyilatkoznia kell, hogy ellenségesek-e a szándékai vagy sem. Ezen túlmenően annak nyílt kifejezéséből is, hogy az amerikaiak hajlandóak Lengyelországgal együtt dolgozni, ha azonban a lengyelek minden magyarázat nélkül így folytatják, ne csodálkozzanak azon, hogy az USA dühös és fenyegetve érzi magát...

Minden jót!


Tomi_ur


Minőség, megbízhatóság:
Zakuszka by gyika
Magánvélemény by Istencsaszar
United Murlockija by Murlockij
Headless Chicken by Nalaja
Future sound of eRep by outisz
Median by Smach
Vas Népe by vasmegye