Koга е Великден?

Day 1,605, 20:31 Published in Bulgaria Bulgaria by AudAncho

Здравейте, еБългарки и еБългари !

Ако някой ви зададе този въпрос, почвате да търсите из "Православен календар за еди-коя си година" или отговаряте, че е 40 дни след Сирни Заговезни, но да не съвпада с Песах. Да, но това е сегашната християнска интерпретация. А кога е истинският Велик ден и защо е бил велик и преди 2000 години?

=================================================
На 21 март беше Нев руз - Новата година за Слънчевите народи от Северното полукълбо.
Обикновено до тогава се е носело мартеницата. Считало се е, че за 3 седмици, организмът ще е взел сили за нормализирането на падналия имунитет през зимата.


Kюрд прескача огън. (wn.com)

Четох как го празнуват кюрдите (потомците на древните хурити), иранците (дори и мюсюлманите)... Стигнах и България. И по-точно до алианите. Те са шиити - течение, характерно за бунтарите в Исляма. Алианите (или казълбаши, за особените чалми по надгробните камъни) поради непокорството си са преселени от османците тук, главно из Лудогорието. Така,като българите били разселвани из Анадола, Близкия Изток и дори Алжир в Африка.
Но да се върнем пак към алианите. Те наричат Невруз - "кърк"- "четирисет". На този празник сварявали и подарявали един другиму 40 ... яйца.?!

Само че ... това "40" напомня за:
1. Св 40 мъченици.

Празникът им е на 9 март ... Обаче ! Обаче по стар стил се падало на ... 22 март.
Брей - какво съвпадение, а?! . Явно християните се опитали да приватизират празника. И успели да потулят истинската причина с преместването на датата, вследствие поправка в календара.
Т.е. празникът е заради Пролетното равноденствие, което е на 21-22-23 март ( зависи от годината).

2. Гореспоменатият празник е известен още с името "Младенци" и ... "Вси свтии"!
"Една легенда на българите от село Зеленовка - Таврия, Украйна, разказва как Господ на този ден забива 40 нажежени шиша в Земята - така я затопля, а „слънцето се обръща към лято" и вече може да се сее и сади.
За предпазване от болестта шарка жените месят благи хлебчета, мажат ги с мед, кадят ги и си ги раздават по комшийски, за да са здрави децата. всяка стопанка сготвя и 40 червени чушки, които пълни с ориз или булгур и всеки гледа в този ден 40 неща да хапне - да е берекетлия годината. Пернато в този ден не се коли, не се попарва вълна, за да не се разлюти баба Шарка. Децата се качват на висока могила, търкалят камъчета и викат: „Отърколи се, Зимо, дотьрколи се, Лято!"

В този ден излизат от леговищата си змиите и гущерите, а хората, за да се предпазят от злите сили, палят огньове, прескачат ги и се опушват за здраве. И още вярват, че който може да убие змия в този ден, да й отреже главата, да постави в нея семена от босилек и да ги зарови в земята, стръковете, които израснат, са магически. Моми или ергени, закичени с такава китка босилек - болест и уроки не ги лови, а другите лудеят по тях."


http://www.selenabg.com/Forum/

Сещам се и за тракийския
3. Дионисий - Загрей (защото загрява.Името е тракийско, както и самият герой или бог, както ви харесва повече да го наричате).
"Загрей е субектът на големите мартенски новогодишни Дионоисови игри, който християнизацията на населението и възприемането на източноправославния календар се свързват със Сирни Заговезни, а чрез тях с Великден. Обредът е символна смяна на старата с новата година. С него се изиграва тракийската орфическа реорганизация на света.(Фол, А., Политика и култура в Древна Тракия, София 1990 г.)
Богът умира и се ражда отново на Нова година, за да даде енергия за нов живот и осигури на социума благоденствие. Чрез ритуала космогоничният мит се повтаря, за да започне нов цикличен кръг.".
Соня Илиева

И какво общо имат 2 и 3 с яйцата? Нека поразсъждаваме!

Яйцето е символ на Живота. Навсякъде по планетата, във всички култури това е така. Но символ на Живота е и кръвта, а от там и червения цвят. Какъв по- очеваден символ на възраждащ се живот е потопено в кръв яйце?

Сeщате се, че християнският "Велик ден" си е бил празник по много земи дълго преди н.е. Ето малко инфо в тази насока.
"Има исторически и археологически данни, че яйца са се багрили и дарявали още в древен Египет, Персия, Рим, Китай и Елада. За древните яйцето било символ на Вселената. Ритуалите, свързани с него, символизирали раждането на живота. Римляните, галите, персите и китайците боядисвали и разменяли яйца при настъпването на пролетта, в чест на обновяването на природата след края на дългата и студена зима.

Според тях яйцето ималo магически сили – то се заравяло в основите на къщата, за да предпазва нея и нейните обитатели от зли сили; бременните римлянки с него гадаели пола на бъдещето си дете, булката настъпвала яйце преди да прекрачи прага на новия си дом и т.н. Въобще яйцето е било необходимо при много обреди през езическите времена."

Обаче днес червени яйца се боядисват за Хистиянския Великден. А той, заради лунният календар на евреите, "плува". Трябвало да е след Пролетното равноденствие, но и след пълнолунието. Пък и да не съвпадал с Песах. Тук открито личат политически причини. Някога Православни и Католическият не съвпадаха пак по "земни" причини. Даже твърде земни,бих казал. Всъщност, май, и сега не съвпадат. Уеднаквяване има само за Коледа, но някои православни се дърпат и за този ден ... Накратко - призваните за "божието' се занимават с "кесаревото".
Но да се върнем към темата и да обобщим какво излиза накрая. Ами ... излиза, че Великият ден, посветен на Възраждащата се Природата и присвоен безцеремонно от Християнството, е Денят на Пролетното равноденствие.
Да, малко сме позакъснели, та ще изчакаме още и ще се включим в официалното празнуване.

Карайте да върви! Да се порадваме на патерица на още едно ново начало! 🙂

Честит празник, хора!

Великденче

" Song of the Flower", песен по стиховете на Джибра̀н Халил Джубра̀н
http://www.youtube.com/watch?v=1JGZeMlNToI&feature=player_embedded

================================
Ауданъ, итар бугарин