Horvát tervek és a horvát-osztrák casus belli

Day 815, 17:00 Published in Hungary Hungary by Tomi_ur
Heilongjiang, 815. nap 17:00 erep idő szerint (2010. február 13. 02:00)



Románia és Horvátország talán nem véletlenül borulnak össze annyira az EDEN-en belül: az általuk alkalmazott politikai módszerek meglehetősen egyformák. Így Ausztria Horvátország általi lerohanása is hasonló indokokra vezethető vissza, mint Románia akciója Bulgária ellen. Egyrészt mind a románok, mind a bolgárok vágytak már egy kis közvetlen harcra, amelyben már hónapok óta nem volt részük. Mivel sem a románok, sem a horvátok nem akartak felesleges kockázatokat vállalni, legsebezhetőbb szomszédjukat szemelték ki maguknak. Másrészt mind Romániának mind Horvátországnak nagyra törő tervei voltak, illetve vannak, amelynek e jóval gyengébb szomszéd állt útjában.

Horvátország 6 napja impeachmenttel megválasztott új elnöke, Apachy, választási programjában high régió, mi több, high iron régió megszerzését tűzte ki célul. Az más kérdés, hogy a horvát elnök ránézett-e a térképre, hol helyezkedik el Horvátország, illetve, hogy hol van a legközelebbi ellenséges kézen lévő high iron régió. Éppenhogy Brazíliában. Mindenesetre Horvátország ki akart törni az elzártságból, és kézenfekvő volt, hogy a gyakorlatilag szövetségesek nélküli, lakatlan Ausztrián vezet az út. Horvátország, miként arra Apachy felhívja a figyelmet, próbált megegyezni Ausztriával arról, hogy engedje át Horvátországot a területén, bizonyos ellentételezés fejében. Így felajánlották Ausztriának, hogy kifizetik helyettük a hadüzenet költségét, kifizetik az általuk elfoglalt osztrák régiók felszabadításának költségét, új Q5 kórházat biztosítanak a lerombolt helyébe, illetve segítenek Ausztriának lezárni a Magyarországgal nyitva álló háborút (itt nyilván arra gondolhattak, hogy Ausztria teljes meghódításával, s így megszűnésével az összes olyan háború megszűnik, amelyben Ausztria közvetlenül érintett). Kezdetben úgy tűnt, hogy Ausztria hajlik a megállapodás megkötésére, a hadüzenet előtt 2 nappal azonban Ausztria mégis akképp döntött, hogy nem engedi át Horvátországot a területén. Mivel a horvát elnöknek „nem volt más választása”, hadat üzent Ausztriának. Ez a verzó kb. kétszer annyiba került, mint az eredeti horvát terv (vagyis kb. 900-1100 goldba). Nem mellesleg gyűjtést is rendeztek a nemes célra a horvát hadügyi alapba.

Ami történet osztrák verzióját illeti, Borojevic von Bonjar, Ausztria elnöke (aki épp az előbb élt túl egy impeachmentet) számtalan megbeszélésen próbálta a horvát kormány követeléseit békés úton rendezni, e követelések azonban egyre csak sokasodtak, és elérték azt a szintet, amely összeegyeztethetetlen volt Ausztria szuverenitásával és területi integritásával. Borojevic von Bonjar elnöki ciklusa kezdetén Horvátországot egy baráti országnak tekintette (ekkor ugye még nem Apachy volt az elnök), és remélte, hogy ez kölcsönös lesz. Később azonban az osztrák elnököt – elmondása szerint – a horvát kormány képviselője azzal kereste meg, hogy a háború elkerülhetetlen, mert Horvátországnak „szüksége van” egy folyosóra high régió megszerzésére irányuló tervei végrehajtásához. Azt az osztrák elnök is elismerte, hogy kezdetben sikerült meggyőzniük őt a horvátoknak, mivel ajánlatuk több előnyt ígért, mint amennyi hátránnyal járt, különösen egy újabb Q5 kórház megszerzését, a hazánkkal való háború lezárását, és egy baráti szomszédállam feltűnését találta csábítónak. Oraizan (Ausztria egyik vezető politikusa) azonban – az osztrák elnökkel folytatott heves vitái során - rávilágított arra, hogy Rangeley első elnöksége óta Ausztria törekvéseinek a középpontjában az állt, hogy kívül kerüljön a nagy katonai szövetségek markából. Ennek eredményeképp Ausztria szabad, független ország lett. Egy területcserében való közreműködés azonban Ausztriát szükségképpen valamelyik nagy katonai szövetség „védő karjai” felé tereli, elpusztítva egyúttal mindazt, amiért mindaddig dolgoztak.

A következmények ismertek: horvát támadás, erre tekintettel az osztrák semlegesség ideiglenes feladása és magyar felszabadítás. Még szerencse, hogy ez a felállás. És nem a horvátok liberálnak 🙂

Read. Comment. Respect.

A legjobbakat!

Tomi_ur