A PHOENIX-szel kapcsolatos sztereotípiák Ukrajnában

Day 882, 12:52 Published in Hungary Hungary by Tomi_ur
North of Brazil, 882. nap, 12:52 erep idő szerint (2010. április 20. 21:52)



Sziasztok!

Érdekes cikket találtam a minap az ukrán sajtóban, Sunbeleivernek (a megboldogult Alexandr Sunbeleiver orgjának) cikkét. Az írás azon a konstruktívnak mondott diskurzuson alapul, amelyet Alexandr Sunbeleiver (többek között orosz védelmiminiszter-helyettes és elnöki tanácsadó) folytatott az ukrán chaten az Ukrajna EDEN-barát politikáját támogató játékosokkal. A beszélgetés indító oka pedig Alexandr Sunbeleivernek az a törekvése volt, hogy megértse az EDEN-párti ukránok eszmerendszerének lényegét, illetve a PHOENIX-szel kapcsolatos ellenségesesség okait.

Sunbeleiver megpróbálja elemezni azokat a vitás kérdéseket, sztereotípiákat, amelyek miatt az ukrán-PHOENIX párbeszéd holtpontra jut(hat)ott. Sok esetben azzal a gondolatkísérlettel dolgozik, hogy Ukrajna már a PHOENIX tagja, s a lehetséges konfliktushelyzeteket vizsgálja. Hét ilyen sztereotípiát sorol fel, amelyek sorrendben a következők.

1. A PHOENIX nem vesz tudomást Ukrajna érdekeiről, és pusztán területcserékhez kívánja Ukrajnát felhasználni.

Ukrajna határos Romániával és Lengyelországgal, és ez kétségtelenül fontossá teszi Ukrajnát a PHOENIX szemében. Ugyanakkor a PHOENIX nagyon előzékeny a PHOENIX-be újonnan érkezők irányába. Alexandr Sunbeleiver biztosítja arról az aggályoskodókat, hogy a PHOENIX Ukrajna viszonylatában is hasonlóképpen járna el, amennyiben valódi „csatlakozási tárgyalások” indulnának a PHOENIX és Ukrajna között. Nagy-Britannia példáját hozza fel, akik sikeresen beilleszkedtek a számukra új katonai szövetségbe (Nagy-Britannia az Atlantis 2009. májusi megszűnése után végül nem az Atlantis utódszervezeteihez, az EDEN-hez, illetve a Fortis-hoz, hanem a PEACE GC-hez csatlakozott). A PHOENIX a sikeres beilleszkedéshez többnyire olyan gesztusokat tesz az újonnan érkezettnek, amelyek megelégedéssel szolgálnak az újoncnak, és erősítik a szövetséghez való ragaszkodását. Ukrajna viszonylatában ilyen jellegű akciónak tekintene egy „Kis-Románia” vagy Szlovákia elleni sikeres hadjáratot, vagy az ukrán infrastruktúra fejlesztését. Alexandr Sunbeleiver lényegében tehát arra jut, hogy a PHOENIX képes lenne olyan ajánlatot nyújtani Ukrajnának, amely a Szövetségbe való belépését/bennmaradását szolgálná, és amely nem pusztán Ukrajna, mint felvonulási terület felhasználásában merülne ki.

2. Ukrajna egy értéktelen régiójának az elvesztése esetén a PHOENIX nem harcolna annak visszaszerzéséért.

Alexandr Sunbeleiver legelőször arra hívná fel a figyelmet, hogy az EDEN egy stratégiailag fontos ukrán régió birtokát sem élvezhetné tartósan. Minden olyan támadás, amely ilyen régiók ellen irányulna, mielőtt célhoz érne, előbb az azt övező régiókat érintené, amelyet a PHOENIX első helyen védelmezne. Podólia elvesztése esetén pedig a PHOENIX a lelkét kitenné a régió visszaszerzéséért – véli ő.

Egy másik komoly para, hogy egy fontos régió (hogy mást ne mondjunk, Podólia) elvesztése esetén a PHOENIX az EDEN-nél hagyná azt. Ennek a lehetőségnek Alexandr Sunbeleiver pusztán technikai valószínűséget jósol.

Sunbeleiver utal a PHOENIX által korábban Franciaországgal kapcsolatban hasonló forgatókönyv alapján elkövetett hibára, nevezetesen arra, hogy a Franciaország által sértve érzett PHOENIX először hagyta korábbi szövetségesét ebek harmincadjára jutni, utóbb pedig már próbálta megvédeni, Németországgal egyidejűleg, így azonban kettős fronttal találta szembe magát. Más szavakkal, a PHOENIX tanul a hibáiból, ami viszont nem mondható el az EDEN-ről. Ez utóbbi gondolatát részletesen azonban nem fejtette ki.

3. A PHOENIX arra fogja kényszeríteni Ukrajnát, hogy támadja meg Lengyelországot vagy Romániát eredeti területen.

Alexandr Sunbeleiver szerint ez teljesen abszurd feltételezés. Megjegyzi, a PHOENIX-tagok közül a fenti akciót egyedül Magyarország engedhetné magának, persze, csak ha öngyilkosságra készül. Az 1. pontban írtakra tekintettel látszólag önellentmondásba keveredik itt Alexandr Sunbeleiver, de csak látszólag, mert az 1. pontban említett akció (Románia Ukrajna általi megtámadása) pusztán egy lehetőség Ukrajna részére, de nem kötelezettség.

4. Nem vagyunk megelégedve a PHOENIX-szel

Ezzel kapcsolatban Alexandr Sunbeleiver az EDEN és a PHOENIX alaptermészetét, mint közérzetet alapvetően befolyásoló tényezőket hasonlítja össze. Így az EDEN azon országok tömörülése, amelyben a nagy országok trükkösen védik a saját „békés” érdekeiket, miként azt tapasztalhattuk. A PHOENIX gyakorlatilag ugyanaz a banda, ahol ugyanezt láthatjuk. A PHOENIX-nek viszont megvan a saját becsületkódexe, amely legalább azt tiltja a tagjainak, hogy hazudjanak: hogy olyan kijelentéseket erőltessenek, miszerint ők eredetileg békés arcok. A PHOENIX-ben így legalább az alakoskodástól megkíméljük magunkat, vonható le konklúzióként.

5. A PHOENIX majd lekezelően bánik Ukrajnával.

Ez ellentétes a PHOENIX alapelveivel: a PHOENIX-ben igyekeznek a kisebb országokról is gondoskodni, azzal, hogy egyidejűleg erősíteni is próbálják őket. Bulgária az ékes példa. A román támadást követően Bulgáriát a PHOENIX megmentette, újjáépítette, és mostanra az ország lakossága megháromszorozódott (ha az első román támadást megelőző népességszámot nézzük, akkor viszont megtízszereződött). Bulgária így jelenleg a Szövetség olyan tagja, amelyhez nagy remények fűzhetők.

6. Oroszország gyűlöli Ukrajnát

Alexandr Sunbeleiver inkább fordított irányban lát erre nagyobb esélyt: az ukránok utálatára az oroszok vonatkozásában. Az orosz erőfitogtatást az ukrán határok mellett Sunbeleiver is elismeri, ennek azonban, mint mondja, inkább nyomásgyakorlás volt a célja. Oroszország végül is nem szállta meg Ukrajnát, és ez a lényeg. Oroszországot egy baráti országnak tekinti, még ha ez a barátság nem is kölcsönös. Főleg Romániát hibáztatja az ukránokban kialakult orosz ellenségkép miatt.

7. Oroszország TO-zta Ukrajnát

Sunbeleiver itt próbálja eloszlatni az orosz botokkal kapcsolatos TO kísérletek gyanúját.

Ha azonban az ukrán polgárok az ismertetett sztereotípiák tételes cáfolása után sem bízna a PHOENIX-ben, Alexandr Sunbeleiver lehetőséget lát egy Ukrajna és a PHOENIX közötti szerződés megkötésére is, amely az együttműködés feltételeit szabályozná.

Meglehetősen propagandisztikus írásról van szó, amelynek nyilvánvaló célja Ukrajna terelgetése az EDEN-től a PHOENIX felé. A cikk érdekességét mindazonáltal az adja, hogy Alexandr Sunbeleiver eredetileg ukrán polgár, aki bizonyos nézeteltérések miatt végül Oroszországba költözött, így – helyismerete okán – hiteles képet adhat a PHOENIX-szel kapcsolatos ukrán félelmekről, illetve az orosz-ukrán feszültségek okairól. Az utolsó két sztereotípia országspecifikusnak tekinthető, azonban csak részben. Hasonló berögződések (táplálva, erősítve a román propaganda agymosó-gépezete által) lehetnek annak hátterében is, hogy Ukrajnában, még ha – szerintem – sokat is javult a két ország közötti viszony, még mindig fenntartásokkal kezelik Magyarországot. Várhatóan már nem sokáig. Személy szerint én hiszek abban, hogy lebonthatóak azok a falak, amelyeket Ukrajna és Magyarország együtt épített egymás közé. Remélem, ezzel nem vagyok egyedül. De ha így is lenne, én még megpróbálom (-:

A legjobbakat!


Tomi_ur


Ne hagyd ki:
Zakuszka by gyika
Magánvélemény by Istencsaszar
United Murlockija by Murlockij
Headless Chicken by Nalaja
Future sound of eRep by outisz
Median by Smach
Vas Népe by vasmegye

Ajánlom egy ukrán barátom újságját is:
The J-Squared News by Johann von Babau