A kínai-magyar viszony IRL háttere Heilongjiang tekintetében

Day 788, 09:48 Published in Hungary Hungary by Tomi_ur
788. nap, 09: 48 erep idő szerint (2010. január 16. 18:4😎

Üdvözletem!

Az elmúlt hónapokban Kínával folytatott tárgyalások csak részben hoztak eredményt, kapcsolataink nem mondhatók felhőtlennek. Azt mindazonáltal eredményként könyvelhetjük el, hogy Heilongjiang tartományt, hazánk 2009. augusztus 4-én megszerzett high vas lelőhelyét azóta sem veszítettük el. A kínai-magyar tárgyalások sikertelenségének oka részben játékbeli-stratégiai, részben IRL körülményekre vezethető vissza. Ezen IRL körülményekről szól majd e cikk.

Mindenekelőtt azonban két félreértést kell tisztázni. Egyrészt eKínában IRL kínai játékosok is játszanak, részben az anyaországból, részben azon kívülről. Másrészt az eRepublik nem tiltott játék Kínában, jóllehet a kínai kormány nem támogatja az ilyen típusú játékot, ennél ugyanis rengeteg, úgymond „barátságosabb” internetes játék is hozzáférhető Kínában. A kínai kormány tehát nem tiltja a játékot. Azonban, tekintettel arra, hogy a játék viszonylag széles szabadságot ad cikkek megjelentetésére, a játékosoknak lehetőségük van arra, hogy „illegális” tartalmat tegyenek közzé, amelyet a Kínai Népköztársaságban blokkolnak, leginkább a „Nagy Tűzfal” nevű eszköz segítségével. Az tehát, hogy eKínában IRL kínai játékosok nincsenek, illetve, hogy az eRepublik Kínából el sem érhető, pusztán városi legenda.

Térjünk azonban vissza az eredeti témához, és vizsgáljuk meg azokat az IRL okokat, amelyek miatt eRepublikban a kínai játékosok mintegy 90 %-a még mindig megszállóként tekint a magyarokra. A 19. században Nagy-Britannia az első és második ópiumháború után Kínára kényszerített békeegyezmények következtében megszerezte Hong Kong térségét, illetve több kisebb szigetet, majd egy 1898-as szerződéssel 99 évre bérbe vette a ma Hong Kongként ismert területet. Hong Kong 1997-ben tért vissza Kínához, mindazonáltal a területnek különleges státusa van a Kínai Népköztársaságban. A kínaiak többsége szerint azonban történelmük e része nemzeti szégyenfolt: volt idő, amikor a hong kongi parkokban „Kínaiaknak és kutyáknak a belépés tilos” feliratú táblákat helyeztek el.

Hasonló eset történt a második világháborút megelőzően, illetve a második világháborúban. 1936-ban Japán megtámadta Észak-Kínát, hatalmas területeket foglalva el, majd Mandzsukuó néven japán bábállamot hozott létre. A japánok által elfoglalt terület tulajdonképpen Heilongjiang, Liaoning és Jilin tartományok területével volt azonos, amelyet a kínaiak „Dong San Sheng”, azaz „A három keleti tartomány” néven illettek. Dong San Sheng elvesztése a kínaiaknak nemzetük egyik legnagyobb megalázása volt, amelynél talán csak a nankingi mészárlás volt nagyobb.

Heilongjiang birtoklása, illetve megszerzése bárki által tehát a kínaiakat reflexszerűen a kínai történelem előbb említett sötét korszakára fogja emlékeztetni. A magyar külpolitika lehetőségei Heilongjiang tekintetében tehát IRL okoknál fogva már eleve korlátozottak, illetve minden esetleges tárgyalást illetve egyeztetést a régió sorsáról annak fényében kell folytatni, hogy a kínaiaknak ez egy különösen érzékeny pont.

Read. Comment. Respect.

A legjobbakat!

Tomi_ur