A címerről … a románokéról

Day 927, 04:33 Published in Hungary Hungary by szekely ostor

Tudják ki vót Köpeczi Sebestyén József ?

Széken született (Kolozs megye) 1878 november 12-én. Heraldikus, festőművész és geologus vót. A neve előfordul Keöpeczi alakban is.
A nemességet egyik őse, Sebestyén János s általa apja, Péter kapta 1608. június 24-én Báthory Gábor fejedelemtől.
Köpeczi Sebestyén József Besztercén folytatta középiskolai tanulmányait, majd 1902-ig festészetet tanult a budapesti Országos Mintarajziskolában. Ismereteit Bécsben, Münchenben a festészeti főiskolán és párizsi tanulmányútján tökéletesítette. Besztercére visszatérve festészettel foglalkozott és kardvívást tanított.
A heraldika világába Sarkantyús Richárd Gyula vezette be Nagyváradon. 1903-ban Kolozsvárra költözött, ahol könyveket illusztrált és a Sándor Imre kiadásában megjelenő Genealógiai Füzetek című családtörténeti folyóirat munkatársa és szerkesztője lett. Előtte a lapnál egy másik rajzolót is alkalmaztak, de idővel már csak az ő rajzaival találkozunk, egészen 1914-ig.

Eddig minden szép és jó, kedves olvasóim, az érdekesség most következik :

1921-ben I. Ferdinánd román király Bukarestbe hívta Románia államcímerének megtervezésére. A feladatot heraldikailag kifogástalan módon teljesítette. Jutalomképpen 1922. július 6-án – egy villásreggeli keretében –, a sinaiai palotában maga I. Ferdinánd király részesítette a legfelsőbb elismerésben, átnyújtva neki a román királyi koronarendet. Rá akarták bízni az 1920 utáni új megyei és városi címerek megtervezését is, de a megbízói sablonos elképzelései miatt ezt nem vállalta. Ezért visszatért falujába, Köpecre.

1964 december 27-én, 86 éves korában halt meg, Kolozsvárott.



Egyúttal, eme cikvel szeretném felhivni a figyelmét a “Think Magazine” szerkesztőjenek is (melyrő fordítást készitettem itt ), aki összetévesztette Budapest zászlaját a Román állam zászlajával.:

Mi nem vettük át a színeket senkitől, önöktől sem, mitöbb, adtunk 1 embert mely dolgozott önöknek, s csinált, alkotott hogy legyen önöknek es valami szép és tündököljön ott a Munténiájukba.
Ha már a budapesti zászlón levő színek elhelyezése nem vót önnek feltűnő, a címert sem ismerte fel ?
Remélem ezáltal önnek es béfészkelődöt az agyába eme kulturális információ s ezentúl különbséget tesz a zászlók között ha nem másképp de felismervén a címereket.
Még megsugom azt es önnek, hogy ez a címer késöbbiekben át lett dogozva és lett a mai Román állam címere, melyet elég gyakran láthatni a román katonák blazonján itt es, ereppen.

eMagyaroknak ajánlat:
Kedves magyar epolgárok, testvéreim, nem utazunk kicsit eMunténiába, hadnézzük meg közelebbrő azt a címert ??? Kis mozgás senkinek sem árt ... és mennyire meg vónának ők es lepődve, hogy vizitációba mentünk hezzáik. Oszt ki kéne probálják önök es a román vendégszeretetet.

Üssetek a hadügyi közlöny szerint !!!